Call of Cthulhu, The (2005)


Režie: Andrew Leman
Rok výroby: 2005
Délka: 47 min
Země: USA

Hrají:
Ramón Allen Jr. … (Louis)
Leslie Baldwin … (Greta Johansen)
Daryl Ball … (Officer Cassidy)
John Bolen … (The Listener)
Aidan Branney … (Swamp Boy)
Sean Branney … (Pub Man)
…a další

 

Dílo H.P. Lovecrafta je častou inspirací pro tvůrce hororových filmů. Bohužel většina z nich dopadá neslavně  a scénáristi tak fanouškům tohoto kultu připravují jedno zklamání za druhým, až si členové “H.P. Lovecraft Historical Society” řekli dost a natočili film podle vlastního gusta.

Jak už napovídá název, jedná se zpracování povídky “Volání Cthulhu”. Hlavním hrdinou je mladý vědec, který po svém umírajícím strýci zdědí truhlu obsahující výsledky jeho bádání ohledně tajemného pohanského kultu. Mladík se dozvídá o umělci, který trpí zvláštními nočními můrami, i o krvavých obřadech, odhalených policií hluboko v močálech. Když potom v novinách objeví zmínku o nalezené lodi, která dorazila do přístavu s jediným členem posádky a se zvláštní sochou na palubě, začnou mu všechna hrozivá fakta zapadat dohromady.

Autoři si pro snímek zvolili expresionistickou podobu němého filmu, který díky speciálnímu filtru vypadá jako opravdu stará záležitost. Tomu odpovídají i kostýmy a výkony herců, spolu se speciálními efekty. Film je v podstatě amatérská záležitost, takže v jeho průběhu neočekávejte žádné dechberoucí triky. Pokud někoho vyděsí samotný Cthulhu, který se na konci filmu dostaví osobně, měl by zvážit, zda je pro něho sledování dalších kousků z hororového žánru bezpečné.

Díky tomu, že filmu chyběl rozpočet, museli si jeho tvůrci vystačit pouze s atmosférou, která bývá často kámenem úrazu, a tu zvládli na jedničku. Celý 47 minut působí zaprášeným dojmem hrůzy, která číhá v nejtemnějších koutech vašich představ.

 

Hodnocení8
Pokud jste fanoušci krváků, velkolepých hollywoodských remaků, tuny lekaček a nic jiného pro vás horor necharakterizuje, vyhněte se The Call of Cthulhu velkým obloukem. Pokud si ale užíváte temnou atmosféru, dobrý příběh a jste ochotni koukat se na tenhle počin s lehkým nadhledem se zapojením vlastí fantazie, potom si užijete opravdu velkou porci solidní zábavy.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. Solo 27 září 2010 v 20:05

   Já osobně Lovecrafta a jeho tvorbu skoro vůbec neznám. Nikdy jsem od něj
  nic nečetl a viděl jsem jenom Dagona. Ten si mi ovšem líbil víc, než
  tehle černobílý snímek. Nelze upřít, že za tak krátkou dobu se tvůrcům
  podařilo navodit docela příjemnou atmosféru, ale nemůžu se zbavit dojmu,
  že jsem sledoval humornou grotesku, která se odehrává uprostřed
  papírových kulis a na rok 2005 jsou efekty docela suché.60%

 2. Jino 11 února 2010 v 11:16

   Call of Cthulhu funguje na looku starého němého snímku a je důkazem toho, že i z mála lze vytěžit maximum. Jen stačí předstírat dobovou nevědomost. Stejně tak jsou na tom triky. Jistě, lze namítnout, že jsou spíše k pousmání, ale pokud by film byl vysílán v dávno minulých letech, ke kterým se Lemanova prvotina tak vehementně hlásí, úspěch by možná na sebe nenechal dlouho čekat. Časem se navíc do snímku vkrádá povedená atmosféra, díky níž jsem se nakonec přiklonil k 80% (i když jsem měl ze začátku problém s časovými rovinami).

 3. Eraserhead 3 ledna 2010 v 22:39

   Konečně nějaký film podle Lovecrafta, kterej si z něj nebere jen název a námět, ale snaží se pracovat přímo s jeho dílem samotným. Nápad pojmout to jako černobílý němý snímek z období počátku kinematografie kvituji jako šťastný pokus. Koukal jsem na to kolem půlnoci a dost to působilo. Nijak nevadí krátká stopáž, jen možná může být trochu problém zpočátku se orientovat v časových rovinách, v nichž se děj odehrává, protože dost často a rychle přeskakuje z jedné do druhé. Ale jako pocta Cthulhu kultu povedené dílko.

 4. Morton Eucrow 23 března 2009 v 17:35

   takže… konečne som si film pozrel. musím povedať, že zo začiatku som bol trochu sklamaný, asi som si až príliš zvykol na klasickú výpravu, kameru či strih… “čiernobiela” tohto filmu na mňa pôsobila umelo a tak trochu vtipne… no ako sa príbeh odvíjal – síce ho už poznám takmer naspamäť z knihy –  nemohol som sa ubrániť a tento film ma do seba vtiahol… scéna náboženských orgií sa fakt vydarila 🙂 ako si napísal v recenzií, na tento film treba nadhľad a fantáziu, myslím že ho ocenia len fanúšikovia spisovateľa… a ako lovecraftov fanúšik mu dávam 80%

Nový komentář