Borderland (2007)


Režie: Zev Berman
Rok výroby: 2007
Délka: 105 min
Země: Mexico / USA

Hrají:
Brian Presley … (Ed)
Rider Strong … (Phil)
Jake Muxworthy … (Henry)
Beto Cuevas … (Santillan)
Martha Higareda … (Valeria)
Sean Astin … (Randall)
…a další

 

Jeden může cosi očekávat, když si sedne a chystá se shlédnout horrorový snímek od Lionsgate, byť je to jen další procvička v mučení (narážka na jejich Hostel a Saw sérii), nebo mnohokrát zažitý laciný výlet odvozenou cestou (narážka na téměř všechno ostatní horrorové, co tato firma vypustila do světa). Ale tu a tam se film může vzepřít veškerému očekávání, a to je případ Borderland.

Tvrzení na začátku Borderlandu, které diváky informuje o tom, že film je založen na skutečných událostech, možná není tak efektivní, jak by mohlo nebo mělo být, alespoň zpočátku, jelikož na tuto zálohu se už spoléhalo mnoho a mnoho jiných filmů tohoto žánru. Jistě to nepůsobí čestně vedle těch “skutečných” historek o vraždách a zmrzačeních ve skutečném světě, že? (Ačkoliv můj dobrý kamarád Google říká, že tento film vážně má své kořeny v pravdě.)

Ale možná Borderland nakonec využívá tohoto tvrzení ve svůj prospěch – prakticky až při závěrečných titulcích – když už je nad nebe jasné, že navzdory horrorové klasifikace filmu, režisér a autor (se spoluautorem Ericem Poppenem) Zev Berman zvolil udržování realistické ostří událostí zobrazených ve filmu: žádné Jasonovi podobné zmrtvýchvstání, žádný pochybný celkový počet obětí, žádné bezradné oběti, které dostanou to, co si zaslouží za to, že jsou tváří v tvář s vrahem tak stupidní.

Po prologu představující nám skupinku zlých vrahounů (vedenou chlápkem jménem Marco Bacuzzi, který vypadá jako kříženec Xerxese z 300 a Pluta z originálních hor s očima), kteří mučí páreček Mexických policistů a jednoho z nich zabíjí zvláště ošklivým a očí vdírajícím způsobem, Borderland představuje své trio protagonistů: Ed (Brian Presley), Henry (Jake Muxworthy) a Phil (Rider Strong), všichni absolventi akademie chystající se na ještě vyšší stupeň vzdělání. Ale nejdřívě, samozřejmě, musejí se vydat na svou rituální okružní cestu jižně od hranice do Mexica, aby naplnili své hédonistické touhy. Nezačíná to takhle nějak vždycky?

Ale přes slušně standardní situaci, příběh se začne ubírat jiným taktem, když jeden z nich zjistí, že zabijáci – identitu většiny z nich se dozvídáme hodně brzo – nemasakrují přes příliš lidí (přinejmenším během stopáže tohoto filmu), vlastně jsou samotní docela rituální při svých vraždících programech. Edovy, Henryho a Philovy rituály jednoduše působí mnohem příjemněji.

Tito tři chlápci se rozmotají jako dobře navržené a sympatické postavy, i když na povrch působí jako stereotypy pro slasher (jak jsem ale uvedl výše, tento film slasherem není). Ed je snadno spozorovatelná “přeživší” postava – milej chlapík, který se vší pravděpodobností přežije všechny události ve filmu. Henry je jeho věrný kamarád, jež zachází špatně s ženami a je v podstatě hulvát. A Phil je ten typ zabedněného kámoše, jehož kecy by měli poskytovat komickou útěchu. A stále, díky scénáři, který se spíše soustředí na tuto trojku, než na stloukání obětí za obětí, se o naše trio začnete obávat a začnete je mít rádi, neřku-li těch pár sexy ženských, které poznají během pobytu v Mexiku, o které se budete zajímat ještě méně.

Nakonec ale musí nějaký ten teror začít, a tak je nevinný Phil – kterému se podaří zamilovat se do šlapky, kterou si po jedné noci objedná – unešen zmíněným mexičanem Xerxesem/Plutem. Brzy je čividné, že Xerxes/Pluto a jeho gang slouží nějaké vyšší moci, nebo alespoň nějakému pánu, kterého považují za vyšší moc, a čemuž byl Phil připsán jako vrchol nějakého okultního uctívání, které pravděpodobně nebude sloužit Svatému spojení s duchovní vládou. Také se tu ukazuje Sean Astin v podporné roli milého, leč odporného Amerického expata, který nyní slouží tomu vyššímu zlounovi. Taky, když je Phil uvězněn, Astin mu zapojí TV, kde běží lucha libre, což je od něj také milé.

Hodnocení6
Nakonec se to zvrhne do pokusu o záchranu Edem a jeho kámošů, zahrnující přeživšího poldu z prologu, který je teď vyplavený šílenec, nicméně s bouchačkou to pořád hodně dobře umí. Pokud se vám zdá, že film ke konci ztrácí dech, je tu ta skutečnost, že Bermanův záměr byl udržet věci co možná nejreálnější. A jelikož takový cíl, v poslední době hodně vzácný v tomto žánru, povyšuje Borderland nad většinu ostatních horrorových oddechovek poslední doby, kdo by si ztěžoval?
60%

Sdílejte článek

j.calling.2bad ( profil autora )

Miluju horror jakožto žánr veškerého umění, ať už jde o filmovou či herní branži, nebo i kresby, obrazy, hudební motivy apod. Kromě horroru samozřejmě zbožňuju i komedii, no a když se oba žánry zkloubí, vznikne Braindead, Evil Dead a podobné klasiky. To dává smysl, ne? Miluju karty. Ani ne tak moc karetní hry, jako čistokrevnou manipulaci s kartami (to jest impromptu karetní magie, neboli "hospodské" karetní triky, které vyžadují pouze a jenom balíček karet. I když jsem ale ozbrojem pouze jedním normálním balíčkem karet, můžu se pyšnit tím, že mám mocnou zbraň, neboť mé prsty jsou šikovné a ruce rychlé. Nikdy ale není na škodu využít i nějakou specialitku, která následně vyzdvihne zdánlivě hospodský trik do nadpřirozených výšin, kdy už mi lidé začínají říkat "tak mi něco ukaž, Copperfielde". Stojí to neskutečný prachy, ale v mým životě jsem asi nemohl učinit lepší investici. Několik let tvrdého tréninku a zaručuju se jako někoho, kdo vám pořádně zavaří v hlavě. Budete se zoufale snažit pochopit, a já budu pokračovat, budu vám ukazovat další a další věci, které jsou čím dále méně uvěřitelné a více nepochopitelné, až to konečně vzdáte, vyserete se na myšlení a jenom si užijete pohled na dění v cizích rukách. Je to prostě krásný pocit, když se člověk má čím pochlubit. Miluju angličtinu a podle toho to taky tak vypadá. Počet for, které pravidelně navštěvuju a do kterých přispívám je velký, a více než polovina je právě anglická. Jo, fakt je to dobrej pocit, když se člověk má čím pochlubit. Je mi 16 let a od dob, kdy jsem vylezl z plenek jsem nepustil karty z těch malých ručiček. O pár let později jsem zase nevynechal příležitost věnovat se angličtině. Roky plynuli, já se zlepšoval. A při vší upřímnosti jsou to jediné dvě věci, kterými se můžu skutečně pochlubit a směle říct, že díky nim vyčnívám z řad teenagerů. Jo, dělám s Photoshopem, manipuluju s fotkama a říkám si, že mi to po těch třech letech učení se se zmíněným fotokrámem docela dobře jde (viz. mé webovky, které skutečně mé weboky vůbec nejsou :-P). Tak či onak, v životě jsem zatím dokázal celkem hovno (když nepočítám zlepšování se v jistých schopnostech na samu sobě), ale vždyť mi není ani 18, tak kdo by ode mě už teď čekal nějaký výrazný výsledky, no ne?

  1. Jino 12 dubna 2010 v 10:15

     Překvapivě zajimavá kamera sleduje dění Za hranící strachu. Pokud člověk
    uvěří, že se opravdu jedná o inspiraci skutečnými událostmi, získává
    tímto snímek lépe ocenitelný rozměr. Na rozdíl od tisíce ostatních
    hororů/thrillerů podle pravdy, tady se mnoho nepřehání, namísto toho je
    spíše kladen důraz na realističnost celého příběhu. Jen je škoda, že
    snímek poměrně rychle zabředne do tohoto všedního stereotypu nudného
    reálu a tu nejakčnější část vystřídají v podstatě vzápětí závěrečné
    titulky. Do té doby se snímek soustředí jen na občasné výjevy krve a 
    různých náznaků vražedné sekty. 50%

  2. Eraserhead 6 ledna 2010 v 11:47

     Nejdřív to vypadalo, že to bude takový Hostel po mexicku (což by bylo zklamání už samo o sobě), ale nakonec to bylo ještě mnohem horší. Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda. Film je zajímavý, asi jako tento můj komentář. Ale vydržel jsem to do konce. A za to si to 10% asi zaslouží.

Nový komentář