Bone Collector, The (1999)


Český název: Sběratel kostí
Režie: Phillip Noyce
Rok výroby: 1999
Délka: 114 min
Země: USA

Hrají:
Denzel Washington … (Lincoln Rhyme)
Angelina Jolie … (Amelia Donaghy)
Queen Latifah … (Thelma)
Michael Rooker … (Captain Howard Cheney)
Luis Guzmán … (Eddie Ortiz)
Ed O’Neill … (Detektiv Paulie Sellitto)
John Benjamin Hickey … (Dr. Barry Lehman)
…a další

 

Lincoln Rhyme býval nejlepším soudním analytikem a spisovatelem kriminálních příruček. Po vážné nehodě však zůstal zcela ochrnutý a může hýbat pouze jedním prstem. Proto často uvažuje o konci svého bídného života. Mladá Amelie je velice perspektivní a cílevědomá policistka, která se konečně dostala na své vysněné místo. Jejich cesty se však brzy zkříží a doslova změní jejich dosavadní životy. Ve městě začal řádit šílený vrah, který své oběti zabíjí dosti brutálním způsobem. Na místě činu nechává různé stopy a vodítka, které mají policistům napovědět, kde udeří příště. Lincolnovi bývalí spolupracovníci ho požádají o pomoc, protože on jediný dokáže díky svým výjimečným schopnostem vraha dopadnout. Amelie se k případu dostane zcela náhodou, když nalezne první oběť. Rhyme si jí vybere do svého týmu, protože v ní vidí sebe sama. Chce využít jejího talentu a citlivého vnímání. Oba se pouští po stopách vraha, ale ten je pořád o krok před nimi. Hraje s nimi jakousi podivnou hru, kterou policisté vyřeší jen tehdy, když pochopí význam jeho vodítek. Času je ovšem málo a počet obětí začne rapidně narůstat. Lincoln a Amelie musí najít společnou notu a začít pořádně spolupracovat. Jen tehdy mají šanci případ vyřešit.

Film je natočený podle knižní předlohy Jefferyho Deavera. Zatímco kniha se dočkala docela velkých ovací po celém světě, tak filmové zpracování dostalo několik ran do zad od filmových kritiků i samotných diváků. Režisér Phillip Noyce patří mezi zkušené režiséry a většinu své kariéry věnuje natáčení thrillerů. I tento snímek se řadí spíše mezi krimi thrillery, ale do světa byl prezentován i pod hlavičkou hororu. Hodně lidí ho srovnává s prvotřídním snímkem Se7en (1995), který je natočený v ‘‘podobném‘‘ duchu. Jenže to je spíše čiré bláznovství, protože oba filmy toho moc společného nemají. Sběratel kostí prohrává v této konfrontaci ve většině směrech, ale přesto se dočkal i několika zajímavých nominací na filmové ceny.

Atmosféra filmu se hned od začátku snaží diváka pořádně navnadit a ukáže nám zlomový okamžik jednoho z hlavních hrdinů. Kdysi špičkový detektiv se během okamžiku promění v lidskou trosku, která už ztratila zájem žít. Přestože se mu od policie dočkalo velké pomoci v podobě špičkové technologie i opatrovatelky, tak on má strach se svých záchvatů, které ho můžou kdykoliv postihnout a změnit ho v úplnou nulu. Sám osobně si nedokážu představit, že bych se dostal do jeho kůže, protože zůstat zcela ochrnutý a oddaný na milost druhých bych se nechtěl nikdy dožít. Film nabere větší obrátky až seznámením Lincolna a Amelie. Oba mají obrovské nadání, ale jejich rozdílné povahy jim ze začátku brání v lepší spolupráci. Jenže velkou slabinou filmu jsou zbytečně zdlouhavé a nudné pasáže kdy se nic neděje. Vrah vždycky jen někoho unese, sváže a je střih. Žádné mučení, konverzace neboli psychický nátlak, nic. Nejzajímavější je asi luštění hádanky, kterou v sobě skrývají jednotlivé vodítka, které na místě činu zanechal vrah. Jak už to ovšem u podobných amerických filmů bývá, tak hlavní hrdina je rozlouskne během okamžiku. Samozřejmě ovšem je už pozdě a unesená oběť umírá. Jaká by to totiž byla zábava, kdyby všechny zachránili včas. O něco lepší už jsou scény, kdy Amelie musí ohledat místo činu. Ovšem i zde se nedočkáme žádných drastických scén, které by jen za mák připomínaly hororový zážitek. Režisér si s tím mohl vyhrát víc. Vždyť už jen ta možnost, že krysy rozežerou člověka, nebo pára totálně spálí nebohou ženu stojí za uváženou. Jenže buďto mu chyběla fantazie, prostředky, nebo talent. Podle mě asi první dvě možnosti budou správně. Zatímco knížka mě zcela vtáhla do děje a nemohl přestat číst, tak u filmu jsem se dost často nudil. Hudební doprovod byl docela neprůbojný a ani jsem ho nevnímal. Jakoby tam ani nebyl.

Herecké výkony byli rovněž velice rozporuplné. Zatímco Angelina Jolie podala svůj standardní výkon a rozhodně ozdobila snímek svým půvabem, tak Denzel Washington se moc neprojevil. Možná mu to jeho role nedovolila, ale přece jenom bych od něj čekal víc profesionality. Nevěřil jsem mu ani to pocení a záchvaty. Docela mě potěšila účast Eda O’Neilla, který ač nebyl mockrát vidět nic neztratil ze svého komického projevu. Rozhodně byl příjemným oživením. Jinak ale ostatní herci na mě dojem moc neudělali. Byli jen zbytečnou položkou na šekové knížce.

 

 

Hodnocení6
Rozhodně se dalo z tohoto filmu vytěžit mnohem víc než se stalo. Bylo tady několik velice pěkných okamžiků, které stojí zato vidět, ale jinak se film změnil z horor/thrilleru na obyčejnou detektivku bez většího napětí. Pokud vám můžu doporučit, tak si raději přečtěte knížku. Ta je mnohem lepší. Na Sběratele kostí se určitě podívat dá, ale je to jen obyčejný film, který zapadá do trošku lepšího průměru. Rozmýšlel jsem se mezi 50-60% a hlavně díky Angelině dám to vyšší.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Eraserhead 4 prosince 2009 v 08:53

     Zevluška: Si přečti moje komentáře např. ke Stmívání, nebo Akta-X chci uvěřit. Neprojíždím filmy co už tu jsou dlouho, abych to k nim mohl napsat, píšu to k filmům, který tu jsou dávaný teď v poslední době. Kromě toho, myslím, že i např v diskusích jsem se často jasně vyjádřil k tomu, že tu jsou filmy, který by tu neměly (což není to samé jako nesmí!!!!! – pro ty, co by si mysleli, že chci nějak čistit tyhle stránky) být. A mimo to, u některého filmu se začít musí, ne?

  2. Zevluska 3 prosince 2009 v 22:40

    Čímž oponuju i Solovi, protože bych se fakt stránkama imdb neřídila, a tohle horror není. Nicméně jak tady taky bylo už řečenu- je tu další spousta nehorrorů, takže tohle se tu mezi nima ztratí.

    Taky beru to že každýmu příde strašidelný něco jinýho, mě by teda Segal viděsil míň než úchylnej taxikář 🙂

  3. Zevluska 3 prosince 2009 v 22:34

    Eraserhead: v tom případě nechápu proč,když jsem nadávala na Twilight co to tu dělá, že tohle jsou horrový stránky a na dalších pár filmů, protože to horrory NEJSOU- se na mě téměř všichni sesypali s komentáři typu: dy´t tam je upír, dyť je to vedený jako horror, blá blá blá blá blá. O TOHLE tu jde. Jinak mám samozřejmě stejný názor jako ty- že to je stránka o horrorech a měli by tu být pouze horrory, akorát nechápu že se tak rozčilujete u takovýhleho filmu,ale u ostatních držíte ústa.

  4. Sheldon 2 prosince 2009 v 01:26

    Solo: Plně dávám za pravdu Eraserheadovi, jak imdb (v lepším případě), tak csfd nejsou směrodatné prameny k určení žánru. Sběratelé kostí je prostě průměrný thriller s pár napínavými scénami, potud žádná. A znova opakuji na imdb nejsou Sběratelé vedení jako horror, žánry Crime | Drama | Horror | Mystery | Thriller mluví za vše. Co je třeba za žánr mystery? Osobně bych to až tak nepřeháněl a rozumím Eraserheadovi, že Mr. Seagal, který v Glimmer Manovi podřízne chlapa kreditkou vzbudí mnohem více strachu než úchylnej taxikář v podzemce:-)

       Přitom je tolik horrorů, co tu nemaj recenzi a jsou na youtube např.! Je tu třeba původní Wicker Man?

      

     

     

  5. Eraserhead 1 prosince 2009 v 22:13

     Solo: Jenže tady nejde o to, jestli je ten film sračka nebo ne. Navíc jsem nikde na těchto stránkách nenarazil na to, že se řídí především podle toho, co je napsané na imdb či csfd, pokud tomu tak skutečně je, tak je to docela smutné a hlavně si myslím, že hloupé. To je imdb nějaké filmové evangelium nebo co? A horror.cz nějaká jeho sesterská odbočka, která se jím řídí? Já myslel, že tady jsou lidi, který mají představu o tom, co je horror a neřídí se tím, co kde někdo napíše, ve valné míře hlavně proto, aby se na ten film podívalo více lidí. Navíc jsi neodpověděl na mou základní otázku – ty tenhle film považuješ za horor? Nezajímá mě, co je o něm kde napsané, ale za co ho považuješ ty? A říkám to znovu – pokud je zde tohle a neprošel by mi Glimmer Man, což je podle mě naprosto stejná žánrová sorta jako Sběratel kostí, jen proto, že támhle někde někdo nenapsal, že to je horror, tak to s těmahle stránkama jde pěkně z kopce….

  6. Solo 1 prosince 2009 v 16:09

     Tak odpovím vám všem najednou:

    Eraserhead: já se řídím tím co je napsané na csfd či imdb. Tudíž pokud tady chceš hodit Seagala či pohádky tak budeš mít utrum, protože ti to nikdo neschválí. Navíc mě se tenhle film líbí a rozhodně to pro mě není sračka. Sračkou je pro mě Příšera z šatníku. Navíc bečíš na špatném hrobě. Jsem to hlavně já a Frenk, kteří tady mažou nehororové filmy (tedy ty které nejsou takto na netu označené). Já sám jsem už nechal smazat tři takové filmy na které jsem napsal recenze.

    Whitelady: Instinkt je sice pěkná věc, ale to co já za horor nepovažuju ani omylem autoři uvádí jako horor, to co naopak za horor považuju není. Sběratele kostí jsem napsal ze dvou důvodů: 1) na imdb je vedený jako horor čímž se tenhle web řídí především. 2) Je natočený v podobném stylu jako Se7en, který hororem není ( tedy na netu) a přesto je na každém hororovém webu co znám (recenze). Já osobně ho za horor považuju a přesto tak označený není.

  7. Sheldon 1 prosince 2009 v 10:16

    Já mám rád jak Denzela, tak Angelinu, ale při nejlepší vůli Sběratel kostí i přes občasnou dramatickou atmosféru (která do žánru THRILLERU) prostě patří nesplňuje podstatu horrorového žánru. Kromě toho je film spíše pod hranicí průměru ve všech ohledech už z té podstaty, že to byl na svou dobu drahý film, který měl ambice se líbit všem. U Sedm je atmosféra mnohem hutnější, ale přesto zůstává především napínavým kriminálním filmem. Jediný film z tohoto žánru, co patří do horroru je série o Hannibalu Lecterovi, prostě proto, že není kriminálkou, i když tam vyšetřování je vždycky, ale především psychologickým filmem s pořádnou porcí hrůzy. Jinak na imdb je film veden hned v několika žánrech, z nichž horror je někde uprostřed. 

  8. Eraserhead 1 prosince 2009 v 07:35

     zevluska: Seru se z jednoho jediného důvodu – tohle jsou stránky o hororu, proto bych vítal, kdyby byly věnovány hororu. Pokud je vítané, že se tu objevují nehororové věci, klidně tady začnu dávat recenze na svý oblíbený komedie a pohádky….. Čímž ale tyhle stránky ztratí svou podstatu… A jde právě o to, že je tady xxx filmů, který by tady neměly bejt…

  9. Zevluska 1 prosince 2009 v 00:23

    Film se mi líbil, lepší průměr, nicméně to nemá ani zdaleka na knižní předlohu.

    Amélie v knize se jmenuje Sachsová.

     S hodnocením souhlasím, žádná sračka to podle mě neni, Angelina Jolie se mi v týhle roly líbila, jelikož mám přečtený skoro všechny knížky od Jeffery Deavera, představa se mi na ni celkem hodí (krom barvy vlasů) :-D. Taky myslím že Lincoln Rhyme je afroameričan pouze na filmovém plátně,ale tak uplně si nejsem jistá :-))))

    Horror to taky neni,ale to je jiná diskuze, a podle mě už je to snad tady jedno ne?! proto nechápu co se tu tak serete, protože to by tady nemohlo bejt XXX filmů, který tady jsou.

     

  10. Eraserhead 30 listopadu 2009 v 18:26

     Solo: imdb mám někde 🙂 Ty vážně tenhle film (protože jsi ho sem dal) považuješ za horor a ještě k tomu (protože jsi mu dal 60%) nadprůměrný? To fakt nechápu…. To sem můžu napsat recku na Glimmer Mana s mým oblíbeným Seagalem, kterej je v podstatě ten samý styl co tohle (rituální vraždy) a přesto to to asi na imdb za horor označený nebude. Tohle je zářný příklad toho, že by se recenzenti měli vykašlat na nějaké označování na imdb, a říkám to už poněkolikáté…. Jestliže je horor toto, vím minimálně o deseti filmech, který bych tu mohl dát, ale nedám, protože by mě nikdy nenapadlo je za horor označit….

Nový komentář