Blood Hook (1986)


Režie: Jim Malton
Rok výroby: 1986
Délka: 85 min
Země: USA

Hrají:
Mark Jacobs … (Peter van Cleese)
Lisa Todd … (Ann Colbert)
Patrick Danz … (Rodney)
Sara Hauser … (Kiersten)
Chritopher Whiting .. (Tom Finnegan)
… a další

 

Rybářský festival u jezera je nejen příležitostí mladíka k návratu po téměř 20 letech ke svým kořenům, nýbrž i povinností nějakého zdejšího vraha zřídit klid. Všichni, kteří jsou poblíž rybářské plochy jakkoli hluční, jsou totiž nemilosrdně masakrování někým nebo něčím, co policie nemůže sama vypátrat. Je třeba najít nebojácného hrdinu, který ze sebe nejlépe na vlastní pěst učiní volavku.

Nemá smyslu chodit dlouho kolem horké kaše. Za filmem stojí produkční společnost Troma. Přestože se nejedná o její plnohodnotný film v rámci kompletní tvůrčí práce, nýbrž o pouhou podporu v produkci, je jasné, co se bude na obrazovce dít. Spousta diváků tak při vědomí této skutečnosti značně zpozorní.

Snímek je silně laděn do komedie, přitom tak, aby nebyla narušena špetka vážnosti. Právě ona je svou kostrbatostí nejvíce vtipná. Zápletka jako vystřižená z řadového slasheru, jen vrah je z poněkud jiného těsta. I přes viditelnou snahu parodovat daný subžánr se podařilo přinést náhled na téma v mezích únosnosti. Hororová drsnost a komediální bláznivost nevyužívají více prostoru, než je nezbytně nutné k udržení určité rovnováhy. Je tím způsobeno, že je s přimhouřeným okem možné se vedle smíchu i trochu bát.

Bohužel to neznamená, že je film kdovíjak kvalitní. V souladu s nadsázkou plné zápletky vystupují i herci, respektive neherci. Naivita ve tvářích, nezkušenost v přesvědčivosti, v dalším sledování odrazující přehnanost. Toť doprovodný jev mnohých. Naštěstí je tu satisfakce v podobě jejich zprovození ze světa, což se tu a tam podaří podpořit trefnou hláškou.

Bude-li fanoušek filmů společnosti Troma očekávat kvanta krvavého materiálu a úchylnosti, pravděpodobně bude zklamán. Žaludečních lechtivin se dočká v malé míře, ke všemu v momentu, kdy už to vzhledem k dosavadnímu dění ani nečeká. Což jej možná překvapí a probudí, slabší povahy a příznivce gumových masek tedy rozhodně. Co se týče zvrhlosti, něco málo se rovněž najde. Přirozeně ponejvíc ve vrahově dílně a ohledně jeho osoby, jinak nic víc. Erotických záběrů a nahoty je po málu.

 

Hodnocení5
Blood Hook je vtipná variace na téma zabiják u jezera. Určitě rozesměje, lehce znechutí. Příznivci Tromy jistě nebudou příliš nadšení z celkové vizuální umírněnosti filmu, nicméně budou s povděkem kvitovat lehce připitomělou dějovou stránku. To byl s velkou pravděpodobností důvod, proč film vzala Troma pod svá křídla.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 května 2018 v 13:05

    Společnost Troma tu a tam pomohla několika začínajícím tvůrcům rozjet jejich kariéru, ale většina filmů pod které se podepsala, jako produkční společnost nikdy příliš velkou díru do světa neudělala. Spíš bych řekl, že jim tak trochu pokazili pověst, ale o tu se TROMA nikdy příliš nestarala. Kdo zná jejich vlastní tvorbu, tak ví, že bizarnost, úchylnost a céčkové efekty v jakékoliv podobě byli vždy jejich doménou a i proto si získali tolik přívrženců, kteří jejich filmy zbožňují. Jim Mallon však neoplýval takovou ujetostí a zkušenostmi jako Lloyd Kaufman a Michael Herz, takže v jeho podání si divák moc kvalitní podívané vskutku neužije. Nevím, možná za to mohla horečka a bolest hlavy, která mě postihla během dnešní noci a drží se mě doteď zuby nehty, ale já si tento kousek tedy moc neužil. Laciných slasherů jsem už viděl celou řadu, ale tady jsem na nějakou kvalitu, nebo nezapomenutelné scény nenarazil téměř vůbec. Herecké výkony většiny zúčastněných byli chabé – však taky pro většinu zúčastněných to byla jejich premiéra, nebo rovnou i derniéra. Párkrát jsem tu zaznamenal několik pokusů o vytvoření alespoň trošku snesitelné atmosféry, ale ta se zde zdržela vždy jen na pár sekund a pak zase zmizela ve tmě, stejně jako náš vrah. Ten zabíjel opravdu netradičním způsobem – svým prutem, ale většina vražd byla natočena tak lajdáckým a nereálným způsobem, až se mi to začalo hnusit. Chápu, šlo o hororovou komedii, nebo spíše bych řekl parodii na slashery – ovšem i tak si na tom mohli dát více záležet. Popravdě se však ani moc nedivím, že Blood Hook nikdy žádnou díru do světa neudělal a vlastně o něm ani moc lidí nikdy neslyšelo. Rád bych tomu dal alespoň průměr, ale nemám vážně za co…40%

Nový komentář