Blair Witch Project (1999)


Český název: Záhada Blair Witch
Režie: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Rok výroby: 1999
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Heather Donahue … (Heather Donahue)
Joshua Leonard … (Joshua ‘Josh’ Leonard)
Michael C. Williams … (Michael ‘Mike’ Williams)
Bob Griffith … (rybář)
Jim King … (dotazovaný)
Sandra Sánchez … (servírka)
…a další

 

Na začátku 90. let se v okolí lesů v Burkitsvillu ztratila trojice studentů, kteří se vydali po stopách zdejší čarodějnice, jenž kdysi dávno prý unesla několik dětí. Avšak expedice nedopadla nejlépe. Až v roce 1997 se našlo mnoho natočeného materiálu, který vypověděl, k čemu vlastně došlo.

Byli to tři kamarádi. Mike, Josh a Heather si posbírali do svých batohů věci na trempování a vyrazili do lesa. Vše pečlivě nahrávali na své vypůjčené kamery (Josh má 16 mm a Heather 8 mm), přičemž před vstupem do lesa si ještě poslechneme pár výpovědí zdejších obyvatel. V zajetí stromů ale všechna legrace končí. Když trojice poprvé zabloudí, berou to stále s nadhledem. Zhorší se to až když před stanem naleznou podivné předměty a symboly (později objeví na větvích woodoo). Během noci se je někdo nebo něco snaží vyděsit. Slýchávají podivné zvuky, ztratí mapu a nakonec beze stopy zmizí Josh. Hrdinové jsou zoufalí k šílenství, cesta lesem nikam nevede a Heather se zhroutí. Sama před svou kamerou natáčí svou zpověd´…

Hlavní podíl na přesvědčivosti měl styl výprávění. Snímek předstíral (opakuji PŘEDSTÍRAL), že je sestříhaný z materiálů po třech zmizelých studentech. Amatérský film, jehož výroba stála jen asi 30 tis. dolarů, tak přilákal do kin spoustu fanoušků, kteří samozřejmě vůbec netušili, že se jedná o fikci. Chytří tvůrci měli všechno dobře připravené. Ještě dávno před premiérou se objevovali informace o třech údajně ztracených kamarádech, kteří byli chytat čarodějnici. Podobná zpráva, jenž jsem vám napsal v úvodu této recenze, se samozřejmě objeví i na začátku Projektu Blair Witch. Autentičnost byla na prvním místě. Každému pak byla putna, že ve filmu je situace někdy dost napřehledná nebo že je v něm minimální počet herců. Blair Witch je zkrátka originál každým coulem, něco co jsme na filmovém plátně ještě neviděli. Potom není divu, že se tržby vyšplhají na úctyhodných 100 mil. dolarů (prý už je to ale dvojnásobek!!).

Režie také použila zvláštní druh natáčení. Herci prý neznali dopředu děj a jen tak pobýhali po lese celých 8 dní bez kontaktu s civilizací, takže leknutí často nemuseli hrát. Štáb jim navíc posílal jakési psaníčka s instrukcemi, která byla psaná tak, aby si mysleli, že k nim promlouvá vnitřní hlas!!

Hodnocení7
Tak či onak Záhada Blair Witch rozhodně stojí za vidění. Jestliže se vám hodnocení zdá být příliš nízké, tak jen proto, že jsem zřejmě čekal ještě něco navíc. Ti, co čekali stejně jako já, si 10 % uberou, ostatní fandové 10 % přidají.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

81 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. defender110 22 září 2010 v 13:32

  Dosti kontroverzní snímek, který má každopádně něco do sebe s hezky udělaným koncem a s dobrou a originální myšlenkou. Během sledování omrzí věčné nadávky a handrkování herců….jasně to je následek prostředí kde jsou, ale všeho s mírou. Jinak smekám , že za min. náklady maj takvé tržby. .. to bude důkazem pro ty kdo film nesnáší, že přece jen na něm něco bude. Ale každému co jeho jest. mi se film dost líbil, ale stačí shlédnout jednou. za mě 85%

 2. Allegor 12 září 2010 v 19:13

  Tvůrcům náleží uznání za originalitu, jinak jsem se ale u filmu fakt nebál, a ani mi ta “děsivá znamení” střihu voodoo panenek a podivných zvuků nepřišla nikterak hrůzostrašná. Taková lesní bojovka dokumentovaná na kameře. Pravda, film jsem viděl v době, kdy už v jeho autenticitu až na pár natvrdlých jedinců či fanoušků, jimž fanatismus zatemnil mozek, nevěřil vůbec nikdo, ale jak se tak znám, asi bych tomu nevěřil nikdy. Obecně chovám vůči filmům “podle skutečné události” značnou skepsi právě co se týká oné autenticity, neberu vážně podobné hlášky okolo různých duchařin, a asi by mě nepřesvědčilo ani tohle. Nehledě na to, že chování postav působí tak naprosto nepřirozeně a nepřesvědčivě, že si při vši své bujné fantazii neumím představit trojici dospělých vysokoškoláků, která zabloudí v lese a řeší to takto. Jednají tam, jako by se ztratili na Špicberkách mezi medvědy, ne v lese, kde při chůzi jakýmkoliv směrem musí po pár kilometrech nutně narazit na civilizaci. A neříkejte mi, že by tři inteligentní a vzdělaní lidé dohromady směr přímý zánosný neudrželi. Zkrátka to fakt nevypadá jako sestřih autentických nahrávek.
  Navíc mě strašně iritovaly hysterické hádky, stejně jako afektované ječení a pištění zúčastněných. Jestli to někdo nazývá mrazivou atmosférou, tak já fakt ne.
  Paradoxně, přes veškerou zbytečnou teatrálnost, lacinou pompu, úplně zbytečné a rušivé “teenage slasher” prvky a dosti značnou šablonovitost postav mi dvojky připadala snad i víc jako horor.

 3. Reaper666 11 září 2010 v 21:22

  Eraserhead RUUUUUULEEEEEEEEEZZZZ !!!   Velmi sa mi paci tvoj koment, konecne si nepripadam ako z inej planety, ked neviem ocenit kusky z ktorych je kazdy namakko… Chapem ze pre niektorych ludi je Blair witch project husty, s desivou atmosferou, pretoze je to prvy film svojho druhu, toceny amatarskou kamerou…. Ale ked si uvedomite, ze vsetko to su herci, ktori to len hraju, ze to nie je skutocne… Uplne sa stotoznujem s Eraserheadom… Je to nudna hatlanina, ktoru by som pustil svojej neteri, ked nechce spat… Ja som si pri tom pospal dobre 😀

 4. KDeathIncarnate 13 srpna 2010 v 21:42

   Záhada Blair Witch jak 1, tak i 2 díl sou pro mě úžasný filmy… Jeden z mála filmů, při kterejch sem se doopravdy bála, naletěla sem na to, že to neni fake… A hoodně dlouho sem do lesů ani nepáchla… :)) Tenhle film taky neni pro každýho, stejně jako třeba Spalovač mrtvol… Jen pro určitej typ lidí, si myslim… 😉 Ale podle mě BOMBA film.. :))

 5. Eraserhead 23 července 2010 v 21:12

   JasonVoorhes: A opět ti tleskám za to, že jsi mě nezklamal a napsal přesně to, co jsem očekával, že napíšeš. Najednou se oháníš ironií, snažíš se z toho vykroutit a měníš význam toho, co jsi napsal. Já nenapsal, že jsem blbec, ale že bych to napsal, kdybych uvažoval jako ty. Zamysli se ty, až se zase budeš ohánět tím, kdo a proč je a není hororový fanda a pak se to rychle budeš snažit zahrát do autu. Ale víš co, nechme toho, nestojíš mi za to.

 6. JasonVoorhes 23 července 2010 v 06:13

  Eraserhead: Jediný blbec kterýho tady vidím si ty. A mimochodem fakt nevim co to meleš za nesmysli. Já a posuzovat lidi? Nejsem hororový fanda? Jestli si chápal význam v mém prvním komentu, tak si tohle nenapsal. To že jsem napsal, že ten kdo v tomto filmu nic necítil, není hororový fanda, je snad dost ironické ne? Takže se příště trochu zamysli až někomu řekneš že je blbec….

 7. Sheldon 22 července 2010 v 23:16

  Konečně zase pořádná hádka!  Takže přátelé, já jsem horrorový fanda a Blair Witch mě nebaví, stejně jako Hostel  A navrhuju, aby jste se sešli za úplňku s pistolemi nabitými sekaným olovem. Kdo se trefí jako první je horrorový fanda číslo 1. Věřte mi, jako Sheldon to vím, neustále mi totiž volá Annie Wilkesová

 8. Eraserhead 22 července 2010 v 21:01

   JasonVoorhes: Jak říkám, tleskám tvým dedukčním schopnostem, jsou obdivuhodné, až hraničící s genialitou. Stejně tak tvému autoritářství a přezíravosti projevující se tím, že to co si myslíš ty, je universum, které musí sdílet všichni. Stejně tak tvé bohorovnosti, umožňujícíc ti na základě pár vět a tvých čistě subjektivních myšlenek posuzovat a soudit ostatní. A stejně tak tvému antagonistickému uvažování: “Takže si myslím, že pro správný horrorový fandy, by měl tenhle snímek
  vyjadřovat strach, napětí, atmosféru. Kdo nic z tohohle na tomto filmu
  necítil, prostě není horrorový fanda.” versus “Neříkám že jsem se bál…”. Takže bacha, NEJSI HOROROVÝ FANDA! Nemíním ti psát, že mimochodem Hostel je taky sračka…. Kdybych se měl snížit na tvůj uvažovací level a tvé argumentační schopnosti, musel bych ti napsat, že jsi blbec! Doufám, že si to přečteš, než to smažou!

 9. JasonVoorhes 22 července 2010 v 20:35

  Eraserhead: Neříkám že jsem se bál, jen že na tom něco je a blbost s 0% hodnocením to rozhodně není! A když už tak je to lepší než ty dnešní bláboli a stupidní remaky dobrých hororů, kterými jsou lidi nevím čím zaujati. Pokud si myslíš že tohle je 0% blbost tak myslím že (bez urážky) k těm lidem co fandí hororoům typu:Jeepers Creepers či hostel, což jsou jen stupidní napodobeninou hororů.

 10. Eraserhead 22 července 2010 v 18:01

   JasonVoorhes: Děkuji za filosoficko-vědeckou empirickou studii o podmíněné nutnosti a základním kameni hororového fandovství, díky němuž jsem zjistil, že stovky shlédnutých hororových filmů, desítky přečtených hororových knich, přes desítka napsaných hororových povídek, desítky napsaných recenzí a článků obecně se věnujících hororu, zařazování filmů do různých hororových databází a hlavně více než deset let strávených s hororovým žánrem z tebe hororového fandu neudělá a všechno toto snažení bylo zbytečné, protože k tomu být hororovým fandou stačí jen jedno jediné – posrat se z nudného a blbého filmu. Tleskám tvým dedukčním schopnostem.

 11. JasonVoorhes 22 července 2010 v 07:54

  Eraserhead a MELANI: Za tyto výroky se budete jednou smažit v pekle.

  Film: Amaterský a dosud neznámí režiséři natočili můj oblíbený film. Tak hustou atmosféru že by se dala přímo krájet, jsem ještě neviděl. Vše je totiž natáčeno kamerou herce (Heather), která nás ponoří do ještě hustějšího lesa, kde pravděpodobně řádí čarodějnice z Blair Witch. Něco podobného jsem neviděl a myslím že asi neuvidím. Takže si myslím, že pro správný horrorový fandy, by měl tenhle snímek vyjadřovat strach, napětí, atmosféru. Kdo nic z tohohle na tomto filmu necítil, prostě není horrorový fanda. Já jsem na tom filmu cítil hodně. 100%.

 12. Erinka 30 ledna 2009 v 17:35

  Asi vám přijdu vadná, ale pro mě je tohle asi nej horor no . Film jsem ještě poprvé sledovala v domnění, že nejde o fikci a je to prostě skutečnost, čímž se vám zážitek navýší asi o 50%. Když jsem to dokoukala, tak jsem se bála vyjít ven, aby po mě nikdo nešel. Zní to šíleně, ale já jsem fakt chytla takový amok a dokonce jsem se nějakou tu dobu na horory nemohla dívat . Takže pro mě jednoznačně 100% .

 13. DonMartinez 4 prosince 2008 v 13:56

   Beonica: Já se právě naopak nepovažuju za stoupence všeobecně sílícího názoru, že český dabing stojí za prd Myslím, že v některých případech se dá mluvit o velice vysoké úrovni (např. seriál Dr. House) Ale u Blair Witch jsem byl zklamán. Jsou tam velice emotivní scény, které dabérka hlavní hrdinky dle mého názoru i přes veškerou snahu nezvládla. Být režisérem dabingu, možná bych se pokusil udělat duální zvuk a dabéry bych nechal mluvit méně emotivněji, podobně jako se někdy dabují dokumenty BBC či jiné. To by mohlo podpořit dokumtaristickou atmosféru snímku a přitom by na pozadí stále byl přirozený projev herců. I když to už jsem zašel krapet daleko Dabing se mi zkrátka nelíbí a basta

 14. Dextra 1 května 2007 v 19:50

  No skutečnost byla taková, že hercům vrazili do ruky kameru, mapu a jídlo na jeden den a jděte si tak, jak je to na mapě… Každý den našli před stanem další pokyny, kam mají jít a jídlo + baterii do kamery, ale jinak s nimi nikdo nekomunikoval, prostě lítali po lese a natáčeli si to sami, neměli ani pořádný scénář… Ke konci už se i prý doopravdy báli.

 15. Buddhik 4 února 2007 v 13:07

   Film zachránilo to že bol točený takou “domácou” kamerou inak by nebol taký aky je čiže maximálne presvedčivý a strach nahánajúci.na chvílu som aj veril že herci sú vážne stratený v lese.Neviem čim to bude ale tento film vo mne nechal nejaký hlas ktorý mi hovorí “nechod do lesa..”.V každom prípade dobrá práca

 16. Dextra 2 ledna 2007 v 10:19

  I bez toho, abys tomu věřil, je to zážitek… Když jsem na to koukala poprvé, tak jsem si celou dobu říkala, jo, tak 50%, půl na půl, ale pak přišla úplně závěrečná scénka, při který jediný mi stály vlasy na hlavě hrůzou (vzhledem k tomu, že jsem vypla myšlení a vůbec jí neočekávala) a donutilo mě to pustit si to znovu… A už se vezu, Blair Witch je jeden z mých nej filmů.

Nový komentář