Apt Pupil (1998)


Český název: Nadaný žák
Režie: Bryan Singer
Rok výroby: 1998
Délka: 111 min
Země: USA / Kanada / Francie

Hrají:
Brad Renfro … (Todd Bowden)
Ian McKellen … (Kurt Dussander)
Joshua Jackson … (Joey)
Mickey Cottrell … (Edward French)
… a další

 

Novela Nadaný žák spatřila světlo světa v roce 1982, kdy vyšla ve sbírce Čtyři roční období. Od většiny ostatních výtvorů krále moderního hororu Stephena Kinga se odlišuje právě absencí mystických prvků a zaměřuje se pouze na krutou a nelítostnou realitu, tentokráte přímo na události z druhé světové války. Ano, alfou a omegou příběhu nadaného žáka se stává jedno jediné, a dodnes hrůzu nahánějící slovo – holocaust. Při pohledu na procentuální hodnocení je zřejmé, že budu chválit. A to je možná slabé slovo.

Šestnáctiletý Todd (Brad Renfro) je na svůj věk neobvykle inteligentní hoch a výborný žák. Příliš se nestará o záležitosti mladistvých a upřednostňuje spíše tiché a samostatné bádání. Nejedná se však o odbornou práci pro prsatou bioložku, nýbrž o nebezpečnou hru, jejímž hlavním tahounem je zvědavost, zvrácenost a skryté známky sadismu. Todd totiž prostřednictvím otisků prstů, fotografických materiálů a starých dokumentů zjistil, že jeho soused (Ian McKellen) – opelichaný a nemluvný dědula – ve skutečnosti není žádným spořádaným panem Denkerem, jak si všichni myslí, ale jistým Kurtem Dussanderem. Záchvěv obav a nejistot z německého jména tentokrát není dílem paranoie. Toddův soused je hledaný válečný zločinec, nacista a bezcitná zrůda, která za války velela stovkám poprav v koncentračním táboře a poté s falešnými doklady uprchla do Ameriky. Toddovi však nestačí, že odhalil smrtku tisíců židovských zajatců, nad nimiž dodnes v Jeruzalému truchlí pamětníci. Nadaný žák má zcela jiný úmysl – pod výhrůžkami okamžitého udání chce Dussandera donutit k vyprávění děsivých zážitků, z nichž vlasy hrůzou zůstávají stát. Okamžitě starého muže varuje, že pokud nebude spolupracovat, dozví se o jeho minulosti příslušné úřady a trest smrti jej nemine. Jeho soused nemá na vybranou a je nucen Toddovi líčit probíhání poprav do nejmenšího naturalistického detailu. Fascinace hrůznými činy nacistického Německa působí na chlapce jako droga. Navštěvuje starce čím dál častěji a dokonce nechá ušít německou uniformu, do níž se Dussander musí navléct a předvést marš. Stará zrůda však není žádnou kající se troskou a rozhodně v něm síla nacistické ideologie zanechala stopy, jež se znovu probírají k životu a dokonce se rychle přenášejí na mazaného Todda.. Vzniká tak mezi nimi velice zvláštní pouto, které zavítává jak do míst obětavého přátelství, tak do chvil plných obrněné nenávisti. Je rozpoután řetězec intrik a výhrůžek, které každou chvíli promění vyděrače v oběť a naopak.

Jsem ochoten prohlásit, že za důvod k zatajení dechu rozhodně nepovažuji rádoby děsivé scény z moderních hororů, a o nějakém strachu nemluvě ( když se u většiny takových snímků prohýbáte smíchy, tak asi bude něco špatně). Přikovat do křesla mě dokáže jen a jen hutná atmosféra, kterou tento film rozhodně oplývá, a pro jejíž syrovost jsem se také rozhodl publikovat tuto recenzi na hororovém webu. Ačkoli žánrový guláš tohoto snímku je ukuchtěn především z mistrovsky navozeného drama, okořeněného pálivou špetkou thrilleru, mrazení v zádech ve vás vyvolá bez sebemenší křečovitosti. Vděčíme za to naprosto fantastickému střihu a působivé hudbě ( skladba Das ist Berlin mě naprosto dostala). Tyto nezbytné filmové aspekty spolu koketují tak dokonale, že celému snímku dodávají přehršle velice silných scén, při jejichž sledování jsem třikrát zachrochtal blahem a poté už jen tupě zíral s uznalým úšklebkem. Psychologie postav jako taková je zde dotažena téměř k dokonalosti. Z obrazovky je přímo cítit, co se hlavním ( a nutno říct, že nikoli kladným) hrdinům zrovna honí v hlavě, a přitom vás znovu a znovu dokáží překvapit mnoha psychologickými výkyvy, které pro ně vynikající scénář připravil. Oba představitelé hlavních holí podali excelentní výkon. Renfro dokázal ze své zvrhlé a sebevědomé role vyždímat maximum a totéž platí i pro zkušeného McKellena, který úžasně předvádí scénářem dané spojení sadistického charakteru, senility a vychytralé povahy. Kam se na herecké zvládnutí této postavy hrabe démonický Magneto nebo vousáč Gandalf, nepochybně zahraný slušně, ale nikoli skvěle. McKellen je jeden z mála herců, o nichž můžu s čistým svědomím říct, že umí hrát dokonce i očima. A poctu tohoto typu nemohu udělit jen tak kdekomu, i když králem takového herectví je pro mě jednoznačně Rudolf Hrušínský st.

A já se ptám: Proč nemůžu tento snímek označit jako horor, když pojednává o strašlivých událostech holocaustu a upozorňuje na přítomnost mnoha válečných zločinců v civilním světě dlouho po válce? Nevím, co si myslí ostatní diváci, ale mně osobně takový film způsobí mnohem viditelnější husí kůži než kterákoliv nápaditá, byť dobrá, duchařina, nebo cokoliv s nádechem mystiky.

Hodnocení9
Právě hrůzy minulosti jsou tím, co mě děsí nejvíce, jelikož se jedná o realitu, jejíž krutost nepřekoná jen tak nějaká fantazie. A když už nebudu vědět kudy kam, ohradím se alespoň faktem, že autorem původní předlohy není nikdo jiný než Stephen King.
90%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  tommco 5 února 2009 v 09:25

  Kto očakáva horor plný akcie a krvy nech ani nestráca čas. Ja osobne som celkom spokojný. Ide o thriller ktorý sa v komornom tempe točí okolo starého vojnového zločinca a mladého chalana ktorý na jeho pravú totožnosť príde a pokúsi sa ho netradičnou formou vydierať…  Celý priebeh filmu ťahajú pre mňa trochu nepochopitelné reakcie dvoch hlavných protagonistov na svoje vzájomné vydieračské pokusy, ale napriek tomu konštatujem, že ma film bavil a hodnotím ho pozitívne. 60-70

 2. Profilový obrázek
  Solo 5 února 2009 v 08:37

   Recenze je rozhodně lepší než tenhle film. Byla to slušná podívaná, ale moc to zbytečně natahovali, docela často to byla velká nuda. Tenhle film těží hlavně na skvělých výkonech obou herců, ale atmosféra je slušná jen v klukových představách, v realu nic moc. Nejlepší je asi snaha hodit kočku do trouby, u toho jsem se nasmal asi nejvíc. 60-70%

 3. Profilový obrázek
  Erinka 15 ledna 2009 v 12:54

  Hh, řeknu to asi takle, s hodnocením souhlasím, mně se film líbil velmi, ale když jsem ho pustila matce, tak nadávala jak špaček, co jí to pouštím za kravinu a tím spíš jsem si myslela, že ji to zaujme, takže ja souhlasím s tím, že film je super, atmosféra a pod., ale jde zase o to, jak ho kdo přijme. 80%

Nový komentář