Annabelle (2014)


Český název: Annabelle
Režie: John R. Leonetti
Rok výroby: 2014
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Annabelle Wallis … (Mia)
Ward Horton … (John Gordon)
Tony Amendola … (Otec Perez)
Alfre Woodard … (Evelyn)
Kerry O’Malley … (Sharon Higgins)
…a další

 

James Wan má, jak známo, panenky ve velké oblibě a pokud jste viděli jeho hitovku The Conjuring (2013), určitě vám neušla ani ta velká zasklená v muzeu manželů Warrenových. Annabelle tomuto filmu dějově předchází, takže se vlastně jedná o prequel, respektive spin-off. Wan tentokrát pouze z pozice producenta korigoval svého dvorního kameramana Leonettiho, jenž si po dlouhé době opět troufl na režii. Výsledkem jejich snažení je paradox.

Annabelle – všimněte si, že i hlavní ženská herečka, která s panenkou svede největší souboj, vlastní totéž jméno – je poměrně náhulová duchařina. Hračka posedlá zlem asi nikoho z křesla nevytrhne, takže tvůrci sáhli k poměrně velkému množství lekaček. Většina z nich tak nějak funguje, některé z nich bych dokonce označil za vynikající a vynalézavé (Wanův vliv je znát). Bohužel, tato atmosféra je vlastně i jediným pozitivem, poněvadž dál už se jede na neutrál.

Annabelle je vesměs klišovitá podívaná, která operuje s obehranými motivy. Pokud se zrovna hlavní hrdinka necourá po sklepě nebo se neplouží za tajemnými zvuky, je to v podstatě nuda bez jakékoliv invence. Film vyšumí do krajiny bezvýznamnosti už po závěrečných titulkách a v hlavě zůstane akorát myšlenka na komerční kalkul. Proto je dnešní recenze krátká.

Hodnocení5
Annabelle krom pár solidních napínacích scén nenabízí nic navíc. Trochu škoda.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 27 listopadu 2014 v 18:56

    Kdybych si před puštěním filmu nepřečetl kousek průvodního textu, ani bych v něm zřejmě nehledal spojitost s The Conjuring. Popravdě jsem zas až tak moc nedával pozor při prohlídce prokletých „artefaktů“ manželů Warrenových, ale jelikož se mi Wanův film líbil, byl jsem zvědavý jak tento „prequel“ dopadl. Označení spin-off slyším snad prvně. Režisér a hlavně kameraman Leonetti mi zas až tak cizí není a doteď jsem si jeho práci spíše pochvaloval, to však tímto kouskem rapidně změnilo. To si snad někdo udělal prdel, že něco takového vůbec vzniklo ne? Tuto otázku jsem si během prvních 50. minut řekl několikrát, protože nabídnutý děj byl nezáživný až běda a po hororu ani památky, natož pak po slibovaných lekacích scénách. Pomalu unuděn k smrti jsem si otvíral jednoho lahváče za druhým a vzdychal nad pomalu ubíhající časomírou. Tomuhle že dělal Wan produkci? Vlekoucí se rodinné drama mě pomalu uspávalo a rozhodně to nějak neoživila ani ona dvojice satanistů. Pořád jsem očekával postupné gradování atmosféry a slibované napětí, ale ono nic. Pardon zhruba v 51 minutě se tu na dvě minuty pokusil režisér zamachrovat s dvěma lekacími scénami, ale pak zase až do tmavého sklepení nic. Tak tomuhle se tedy říká novodobá duchařina? Hm ke konci si pánové od filmu vzpomněli, že točí vlastně horor a tak nám nabídli další várku provařeného klišé a konečně se objevily závěrečné titulky. Asi nejvíce mě zklamala přítomnost a hlavně využití panenky. Chucky byl oproti ní machr a hotový „plast“ na zabíjení, ale tady Annabelle sloužila jen jako druhořadá dekorace. 35%

Nový komentář