Angel Heart (1987)


Režie: Alan Parker
Rok výroby: 1987
Délka: 113 min
Země: USA / Kanada / Velká Británie

Hrají:
Mickey Rourke … (Harry Angel)
Robert De Niro … (Louis Cyphre)
Lisa Bonet … (Epiphany Proudfoot)
Charlotte Rampling … (Margaret Krusemark)
Stocker Fontelieu … (Ethan Krusemark)
… a další

 

Alan Parker je jeden z těch režisérů, kteří umí natočit téměř jakýkoliv druh filmu. Jeho jménem v kolonce Director se můžou chlubit komedie, dramata, muzikály, thrillery, zkrátka vše kromě filmových cukrovinek. Tento Angličan se proslavil především snímkem Andělin popel, ale podařilo se mu vedle skvělých muzikálů natočit i jeden atmosférický thriller s hororovými prvky. Americké tržby sice příliš nepokryly 17timilionové náklady, ale to v žádném případě neznamená, že by film byl špatný. Právě naopak!

Angel Heart představuje temné, depresivní a poutavé vyprávění příběhu člověka, který se svým způsobem ani neobjeví na plátně. Je to však jeho osud, který budete s chutí hltat jako Egypťan čočku. A to vše skrze hlavní postavu příběhu – soukromého očka Ameriky padesátých let, Harryho Angela (Mickey Rourke), s nímž budeme za společnosti tabákového kouře a jazzu trávit celý film. Společně s ním obdržíme od podivínského muže Cyphrea (Robert De Niro) tučný šek a zdánlivě snadný úkol – najít kdysi slavného zpěváka jménem Johny Favorite, pokud je vůbec naživu. Jak už to tak bývá, časem zjišťujeme, že Johnyho, který sice přežil válku, ale domů se údajně vrátil v ohyzdné podobě, nebude tak snadné najít. Lékař psychiatrické léčebny, kam byl údajně Johny po válce převezen, však už od pohledu něco zatajuje a to mnohem více, než drogové doupě ve svém domě. Šikovně se s Harryho pomocí dostaneme do jeho domu a vyděračskými metodami z něj vytřískáme informaci, že Johny už dávno z léčebny utekl za pomoci jistých, stejně tajemných osob. Víc už toho doktůrek nenabreptá, jelikož jej následující noc najdeme zastřeleného. Kdo byli ti lidé, co vlastně s Johnym měli (krom výměny tělních tekutin) a kde se tedy náš tajemný zpěvák dostává, to jsou jen některé z mnoha záhad, kterými se musíme prokousat. Harry má strach, jeho zaměstnavatel zůstává ledově klidný a lidé, kteří zpěváka znali, jsou přespříliš opatrní a nesdílní. A tak nám nezbývá, než  rezervovat si v autobuse místo pro člověka s bílou pletí a vypravit se do Louisiany za afroamerickými obyvateli, exotikou, uvolněností, hudbou, sexem… a málem bych zapomněl, že jdeme hledat Johnyho Favorita, tedy Favoritea, nikoli škodovku ala Herbie či Kitt.

Právě zde se začneme probouzet z klímání, deroucího se na naše víčka během první poloviny filmu, jež je svým způsobem zajímavá, ale také místy ubíjející. Okamžitě po změně prostředí vám však probudí libozvučné klepání bot o asfalt a jazz, ano, úžasný jazz, kterým Parker podtrhl svou zkušenost z natáčení muzikálů. Pokud bych měl jedním slovem charakterizovat vizuální a zvukovou stránku druhé poloviny filmu, stačilo by říci: Atmosférické. Stejně tak příběh nabývá na obrátkách a pikantnosti. Doprovázení Harrym s šikovnými brýlemi se stínítkem na nos pokuřujeme, tančíme, podřezáváme kuřata při oddávání se voodoo praktikám, zpíváme, souložíme a bojíme se. Děj přituhuje, mrtví přibývají, a stále nemáme jasno, co se vlastně děje, což nás drží v očekávání až do grandiózního závěru. Se vším všudy pozorujeme sólo Mickeyho Rourkea, jenž si se svou rolí poradil naprosto úžasně a troufám si tvrdit, že zde předvedl vůbec svou nejlepší roli. Stejně tak Robert De Niro, ačkoli coby tajemný boháč nezasáhne příliš do děje filmu, vás v těch několika minutách doslova okouzlí už jen tím, jak si dlouhými nehty loupe vejce natvrdo. O představitelce sličné Epiphany už jen postačí říci, že její nádherný hlas, tělo a divokost skrytou za nevinnýma očima si nebudete moci vynachválit. S jejím hereckým výkonem už bych byl skeptičtější, ale nemyslím, že divákovi, jinak uspokojeném hereckými výkony obou mužských hrdinů, to bude příliš vadit s ohledem na exotické charisma této slečny. A to je to, co od filmu očekávám já. Scény, na kterých se nemusí zase až tak moc dít, ale přesto vás upoutají, byť jediným gestem, jediným pohybem těla, nebo detailem, na který se kamera zaměřila. Angel Heart je přehlídka těch nejpoutavějších momentů, jaké by mohl nabídnout film z prostředí jihu Spojených Států z dob, kdy zde černá kůže byla běžnější, než bílá a na ulicích se pohupovali chlapci za chytlavých rytmů úžasné hudby, stavící vedle sebe chudobu a radost ze života. Což opět kontrastuje s depresivní a beznadějnou atmosférou na samotném konci, kdy jsem alespoň já slintal blahem. Možná si budete říkat, že něco podobného jste už přece viděli. Možné to je, není vůbec jednoduché natočit film, který bude originální, pak ještě originální a nic než originální. S ohledem na rok, v němž byly podobné filmy natočeny, můžeme však hrubě určit, který film se od kterého opičil. A Angel Heart v tomto ohledu rozhodně patří k těm starším, tehdy originálním a skvěle natočeným filmům, které zaslouží nemalou pozornost, byť vystrčí růžky třeba jen prostřednictvím nešikovně splácaného přehledu nejžhavějších scén amerického stříbrného plátna (Kdo viděl, ví, na co narážím.. ). Netvrdím, že příběh tohoto filmu je jedinečný. Troufám si však tvrdit, že jedinečná je jeho atmosféra.

Angel Heart patří do škatulky těch snímků, jejichž kvalita stoupá s každou uplynulou minutou. Počáteční skepsi nahradí příjemné očekávání, přecházející v to, čemu se říká závěr s velkým Zet. Byť i tak, obzvláště pokud sledujete tento film večer po dlouhém pracovním dni, může se stát, že u první poloviny zamhouříte oka a probudíte se ve dvě v noci se zalepenými víčky a ústy jako praštěnými vidlemi od hnoje. Ti zvědavější, co vydrží slabší první polovinu a vypraví se na výlet do Louisiany, budou náležitě odměněni. Nikoli však jedinou věcí, ale právě tím, co si ve filmu najdou. Přesto musím s hodnocením zůstat kapku při zemi. Angel Heart také místy zavítá do lovišť Nudy a Stagnace, z nichž se naštěstí bude po chvilkách vracet zpět na pole Zábavy a to hlavně díky vynikajícímu technickému zpracování a hereckým výkonům.

Hodnocení7
Tento snímek nepřiroste k srdci každému, někteří se u něj budou nudit a někteří zase raději obšťastňovat ženy ve fázi spánku REM. My ostatní se bavíme, konzumujeme rozinky a ihned po shlédnutí filmu nedočkavě stahujeme soundtrack. 
70%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

 1. otosek 6 září 2012 v 12:36

  Moje srdcová záležitost. Perfektní hudba, stříh, kamera a ta atmosféra. Pointa je sice předvídatelná, ale co už. Mně se herecké výkony De Nira (Louis Cyphre) a Rourka (Angel Harold) velmi líbily (krom toho – Lisa Bonet je nádherná ;-)) – jména postav jsou taky parádně vymyšlený (Epiphany – pokud se nepletu je odvozeno od slova řeckého/biblického "zjevení"). Na druhou stranu – je pravda že film je žánrově spíš krimi/thriller – což mně osobně vůbec nevadí. 90%

 2. Eraserhead 15 prosince 2009 v 10:16

   Hodinu mě to nebavilo, pak to začalo být trošku zajímavé, pak jsem prokoukl pointu a dokoukat to do konce bylo zase trošku nudné (nehledě k tomu, že tenhle typ point nemám dost v oblibě). De Niro byl strašně nudnej, Rourke táhne celej film sám, retro atmosféra tomu hodně pomáhá (příjemně se na to kouká). Tak nějak i chápu to vysoké hodnocení tady, ale mě ten film prostě nesedl, podle mě je to místy hodně dost nudný podprůměr.

 3. Solo 15 prosince 2009 v 09:32

  První půlka mě taky moc nebavila. Pořád jsem čekal, kdy se objeví
  nějaký ten náznak hororu, ale dočkal jsem se jen obyčejného krimi.
  Navíc Rourkeho nemám moc rád. Jediné dva filmy, kde jsem ho musel
  přetrpět jsou 9 a 1/2 týdne a Smyslná orchidej, tam jsem se ale spíš
  věnoval herečkám:) Tady mě docela překvapil a konečně jsem ho viděl i
  něco zahrát. Naopak De Niro se mi nelíbil vůbec a byl to jeden z jeho
  nejslabších výkonů. Druhá polovina ve které se objevilo i woodoo už
  byla mnohem lepší. Vyvrcholením pak byl divoký sex a skvělý střih.
  Závěrečných patnáct minut bylo přesně podle mého gusta, ale takhle měl
  vypadat celý film. Takže film jako celek hodnotím jako slušný průměr. 60%

Nový komentář