Amityville Horror, The (1979)


Český název: Horor v Amityville
Režie: Stuart Rosenberg
Rok výroby: 1979
Délka: 117 min
Země: USA

Hrají:
James Brolin … (George Lutz)
Margot Kidder … (Kathy Lutz)
Rod Steiger … (Otec Delaney)
Don Stroud … (Otec Bolen)
Natasha Ryan … (Amy)
K. C. Martel … (Greg)
…a další

 

Horor v Amityville se řádí mezi hrstku nejznámějších filmů o strašidelných a jinak podivných domech. Zajisté mu popularitu zaručili zvěsti o tom, že osud filmových hrdinů má pravdivé kořeny. Tři roky před natočením snímku totiž vtrhla na pult kniha o osudech rodiny Lutzových. Ta filmaře nenechala chladné a po úspěchu Vymítače ďálba (1973) přímo vyzývala k převedení na plátno. Režie se chopil Stuart Rosenberg (Frajer Luke) a dal světu pozoruhodné dílo, co stojí za shlédnutí… už jen kvůli srovnání, jak věrně se ho drží jeho remake, s českým názvem 3:15 zemřeš.

Píše se rok 1974 a v jednom z domů v Amityville dochází k šesti vraždám. Dům nezůstává dlouho opuštěný a za rok se do něho stěhují novomanželé Lutzovi s dětmi. Ani ve snu by je však nenapadlo, že tady prožijí svoji nejhorší noční můru. Časté probouzení hlavního hrdiny v ranním čase 3:15 je jen záčátkem sledu podivných událostí, které si dům na nebohou rodinu a přichystal.

Rosenberg používá osvědčené metody v budování atmosféry. Neustále naznačuje, že s domem není něco v pořádku (jeden by se i divil, jak dokázal udělat z už tak na první pohled hrůzu nahánějícího domu, ještě zlověstnější past). A to prosím při absenci jakýchkoliv oči přecházejících triků.

V tomto případě však musíte počítat i se značnou nudou. Na bezmála dvouhodinové dílo je scénář velice jednoduchý a předvídatelný na to, aby vás něčím ohromil. Vy totiž už dlouho dopředu tušíte, jak je to s tím proradným barákem, takže čekáte vlastně jen na chvíli, až hlavním hrdinům přeteče pohár trpělivosti. Film bohužel ztrácí na originalitě ve chvíli, kdy zjistíte, že některé momenty jakoby vypadli z Vymítače ďábla.

Jedním z nejlepších elementů je zde hudba. Zmiňovaná atmosféra stojí především na precizně odvedené práci Lala Schifrina. Už hned úvodní melodie s pozpěvující si holčičkou ve vás vzbudí pocit dětské nevinnosti a hrůzy zároveň.

Hereckému obsazení vévodí James Brolin (Kozoroh 1) v roli George Lutze. Jeho množící se výstupy šílenství vnesou do pomaleji plynoucího příběhu příjemné osvěžení, stejně tak, jako pohled na polonahou Margot Kidderovou (někdejší to představitelku Lois Laneové v Supermanovi).

Díky divácké přízni a zájmu (o tuto legendu amerických strašidelných domů) vznikla celá řada pokračování. Přestože se nikdy nepodařilo potvrdit pravdivost příběhu rodiny Lutzových, stal se dům v Amityville jednou z ikon hororových staveb.

Hodnocení7
Výsledný zážitek bude záležet především na tom, jste-li fanouškem starších kousků či nikoliv. Film totiž za ta léta trošku zestárl a už neděsí jako na konci 70. let. Přesto i nadále oplývá solidně vygradovaným závěrem, který vzbuzuje dojem poctivě odvedené filmařiny.
70%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Jino 25 listopadu 2008 v 19:19

     díky… Jo, to máš pravdu. Zvlášť v tom případě, že se tam nejdřív staly ty vraždy – což nemusí byt taky nic prijemneho a konecne kdyz se tam nekdo nastehoval, tak za chvili s tama vypadl a jeste dal pustil do sveta je z tama cosi vyhnalo.. coz se pry nakonec potvrdilo jako skvele promysleny plan jak videlat par babek navic

Nový komentář