American Haunting, An (2005)


Režie: Courtney Solomon
Rok výroby: 2005
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Donald Sutherland … (John Bell)
Sissy Spacek … (Lucy Bell)
James D’Arcy … (Richard Powell)
Rachel Hurd-Wood … (Betsy Bell)
Matthew Marsh … (James Johnston)
Thom Fell … (John Bell Jr.)
Sam Alexander … (Josh Gardner)
…a další

 

Poslední dobou se roztrhl pytel s filmy, jenž mají nálepku “podle skutečné události” nebo nějký podobný přívlastek. Většinou se nejedná o nic jiného než reklamní tahák, který má za úkol přilákat do kina lidi, kteří dychtí po osudech jiných lidí, kterým se stalo něco, čemu by nevěřilo ani šestileté dítě. Film An American Haunting se honosí tímto přívlastkem a navíc má v podtitulu, že je natočen podle jediného zdokumentovaného případu úmrtí člověka za přispění nadpřirozených sil.

O čem to tedy vlastně je? Začínáme klasicky. Mladá dívka v žhavé současnosti prchá před čímsi, co jí pronásleduje až do jejího domu, kde žije se svojí matkou. Matka, která má za to, že se dívce jen něco špatného zdálo, si všimne deníku, který dívka našla na půdě. Tím začíná náš příběh. Deník napsal učitel a vypráví v něm příběh, který se odehrává v malém městečku v Americe kolem roku 1818 a jehož byl přímým účastníkem. Hlavní postavou deníku je dívka Betsy a její rodina. Betsy začne pronásledovat v noci neviditelné Cosi, Cosi dokáže být pěkně tvrdé a nebohou Betsy vláčí po místnosti za vlasy, dokáže jí to neskutečně brutálně proplesknout a vypadá to, že má chuť vzít neviné dívce to nejcenější co má. Ne opravdu to není její panenka. Otec Bell (Donald Sutherland) si myslí, že kletbu na jeho rodinu seslala sousedka, kterou mají všichni za čarodějnici a na níž se on sám dopustil nepravostí s pozemky a majetkem. Násilí Čehosi se stupňuje a vyvrcholí smrtí jednoho člena této rodiny. Proč vlastně byla Betsy napadána duchem, je hlavní motiv filmu a musím říct, že jsem byl velice překvapen rozuzlením tohoto příběhu.

 

 

 

Hodnocení8
Neříkám, že filmy podle skutečné události musí být na nic, ale jestli se někomu opravdu stalo to, co popisuje tento film, přísahám, že se zamykám doma a dokud budu mít nějaké peníze na účtu, což fakt není na dlouho, budu konzumovat pouze pizzu, kterou mi nechá poslíček za na deset západů zamčenými dveřmi...
80%

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Skypper 6 dubna 2010 v 13:29

  Americká kletba u mně získává kladné body za kvalitní herecké obsazení, příjemnou atmosféru a asi tak do poloviny filmu dobře budovaný pocit z přítomnosti neznámého zla. Bohužel po té polovině se vyprávění zadrhává na jednom bodu, atmosféra stagnuje a všechno zabíjí závěr, který sice všechno poměrně uspokojivě vysvětluje, ale mně osobně se vůbec nelíbil.
  60% s odřenýma ušima.

 2. Solo 26 prosince 2009 v 10:59

  Ze začátku jde o docela solidní duchařinu, která se ovšem ke konci
  změní v menší chaos. V Americe věří na ledascos, ale docela mě
  překvapuje, že zrovna tenhle případ označili za jediný potvrzený
  případ, kdy duch zabil člověka. Co se mi líbilo asi nejvíc byla docela
  slušná atmosféra, která zhruba uprostřed filmu dosáhla vrcholu a potom
  začala rapidně klesat. Ke konci se film změnil v holý režisérský pokus
  podat divákovi racionální vysvětlení. Údajně jde o jednu z verzí, ale
  já bych se bez toho finishe obešel. Úplně mi zkazil celkový prožitek z
  filmu. Navíc mi přišlo, že hodně scén bylo okopírovaných z
  nejrůznějších starších filmů.

 3. Erinka 6 února 2009 v 12:00

  Já mám na tento film rozporuplné názory. V jednu chvíli si říkám, že to snad i vypnu, protože mi přišlo, že se hodně věcí opakovalo a plácalo přes sebe, ale ten závěr mě dokonale strhl a můj dojem napravil. Takže souhlasím s hodnocením, ale věřím tomu, že pro většinu lidí, kteří tomuto typu filmu neholdují nepadne do oka a to je škoda. Myslím si, že na celkovém zážitku hraje i velkou roli to, že je film založen na skutečné události. 80%

Nový komentář