After.life (2009)


Režie: Agnieszka Wojtowicz-Vosloo
Rok výroby: 2009
Délka: 104 min
Země: USA

Hrají:
Christina Ricci … (Anna Pylor)
Liam Neeson … (Eliot Deacon)
Justin Long … (Paul Aleman)
Chander Canterbury … (Jack)
…a další

 

Je téměř zázrak, když se v dnešní době předělávek a recyklací objeví horor, jenž přichází s novým a neokoukaným tématem. O ještě větším zázraku lze pak hovořit v případě, kdy se režisérovi podaří film ukočírovat bez zbytečných a nelogických klišé tak, aby pěkně ubíhal a nenudil. U After.life se to povedlo tak na půl.

Anna se probouzí po autonehodě na stole v márnici. Nad ní stojící majitel místního pohřebního ústavu ji se soucitným výrazem v tváři velmi klidným hlasem sdělí, že je po smrti a měla by se pomalu připravit na pohřeb. Uvěřit ve vlastní smrt není ale tak jednoduché a to obzvláště v případě, kdy se samotným ústavem a jeho provozovatelem něco nehraje.

Tolik k tématu, které je více než zajímavé. S jeho realizací to bohužel už tak slavné není. Režisérka a zároveň scénáristka Agnieszka Wojtowicz-Vosloo při ní totiž nadělala víc přehmatů než česká fotbalová reprezentace v posledních dvou letech (pro fotbalu neznalé – nasekala jich fakt dost) a film tak osciluje na křivce podobné profilu nejdivočejší horské dráhy mezi špičkovou kvalitou a trapnou podívanou pro teenagery.

Filmu určitě vévodí skvělé herecké obsazení, jež korunuje naprosto dokonalý Liam Neeson a dobře mu sekunduje i Christina Ricci dokazující k velké radosti pánské části publika, že odhalování těla před kamerou jí problémy nedělá. Za výkony ústřední dvojice už trochu udýchaně pokulhává Justin Long, jenž měl tyhle dva doplňovat a možná i popohánět děj dopředu, jenže jeho postava místy působí dojmem, že byla napsána opravdu jen pro tento účel a od té chvíle to všechno začíná skřípat.

Zbytek dění ve filmu se dá popsat následovně: Hlavní postavy neustále dokola omílají filozofické řeči o smrti, aniž by jejich debata skýtala nějakou větší hloubku, vedlejší postava Annina přítele mezitím pobíhá po městě a střídá truchlení se záchvaty šílenství a všechno je to občas proloženo „matoucími“ snovými momenty, které mají diváka za úkol zviklat v otázce, kdo je mrtvý a kdo šílený. Jenže asi tak po desátém pokusu o další zamotání nikam nevedoucího příběhu ve vás začne klíčit neodbytný pocit, že největším šílencem je scénárista.

 

Hodnocení5
Přes to velké množství záporů však nelze After.life odepřít jistá dávka přitažlivé atmosféry (a tím nemám na mysli jen nahou Christinu Ricci pobíhající po pohřebním ústavu) a snaha o postavení zajímavého příběhu vybočujícího z dnešního stereotypu, která se na pár místech dokonce i podařila. A když vezmu v úvahu kvalitní herce, vlastně za tu hodinu a půl času celkem stálo.
50%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. Solo 17 října 2011 v 19:22

  No tak já teda nevím, jestli nám film nabízí
  nějakou novou originální myšlenku, protože ti co mají již něco nakoukáno ví, že
  tomu tak není. I Bruce Willis nakonec zjistil, že smrt je pěkná děvka a Ricci
  to pozná taky. Zůstává však otázkou zda není lepší být mrtvý, pokud váš život
  stál za houby. Každý se bojí smrti, ale co když se nám skutečně uleví až
  k tomu dojde? Nikdo dodnes přesně neví, co se stane s duší poté, co
  opustí tělo. Skutečně však existuje? Tento snímek se nám pokouší nabídnout melodramatickou
  atmosféru, která však ne na každého zapůsobí. Na jednu stranu tu máme celkem
  slušný výkon Christiny Ricci, která i když je na place zcela nahá, dokáže
  přesvědčivě zahrát téměř cokoliv. Od dob Addams Family nám holka pěkně vyspěla
  a tak proč se o své přednosti nepodělit…Pravdou však je, že se tím snažili
  tvůrci jen zakrýt ostatní nedostatky, kterých je tu víc než dost. Mezi ně patří
  i slabé výkony ostatních herců. Snad jen Liam ještě trochu vyčníval z řady,
  ale moc jsem mu toho novodobého Chárona nežral. S přivřeným okem dám
  slabých 50%.
   

Nový komentář