Žralok bílý – skutečný král děsu.


Filmová hvězda, co netouží po honoráři. Dokáže vzbudit hrůzu a paniku pouhým vystrčením ploutve z vody. Je to bytost, která je tak dokonalá, že už miliony let nepotřebuje žádnou změnu a kdokoliv se s ním potká v moři, může si být jistý bolestivou smrtí. Žralok dokáže vyvinout svými čelistmi tlak několika tun na centimetr čtvereční a kapku krve ucítí ve čtyřech milionech litrů vody. Toto je jen zlomek jeho shopností a bylo jen otázkou času kdy si jich všimnou i filmaři.

Prvním byly Čelisti (1975) a jen málokdo tento film odehrávající se v městečku Amity nezná. Hrůzu jakou dokázaly vzbudit jen náznaky přítomnosti žraloka v blízkosti koupajících se lidí bylo možno pociťovat na vlastním těle a myslím si, že po premiéře tohoto filmu nastaly mnohým přímořským letoviskům hubené časy. Na tento slavný film se pokusilo navázat mnoho jiných včetně přímých pokračovování samotných čelistí, ale už nic nebylo jako poprvé. Osobně musím vyzdvihnout ještě jeden žraločí film, a to Deep blue sea (1999), ve kterém byli žraloci sice geneticky zmutovaní, ale o to zákeřnější a chytřejší a i když bylo občas vidět že se hýbou jen díky počítačové animaci, film jako celek patří k tomu nejlepšímu žraločímu kinu. V neposlední řadě si žraloci zahráli jednu z hlavních rolí i ve filmu Open Water (2004) a i když jsme je tam mohli spíše tušit, nežli vidět, přesto to byli právě oni, kdo filmu dával ten pravý dramatický náboj.

Filmů se žralokem co by stály za zhlédnutí není mnoho, ale těch pár co za to stojí dělají z milovníků koupání v moři zapřísáhlé neplavce.

Sdílejte článek

22 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Dancihal 9 prosince 2012 v 20:01

  Miluji žraloky….. Potápím se a sním o potápění v kleci s velkým bílým žralokem!!!! Snad si to někdy splním…

  Tak a teď k filmům…. Jednoznačně Čelisti jsou top…
  Najde se i pár dalších docela dobrých filmků ( Deep blue sea, The Reef, Open water) bohužel ale většinu dalších žraločích filmů kazí děsná animace…..

 2. Morte 9 ledna 2008 v 14:25

   Buďte rádi, že vyhynul pravěký žralok Charcharodon megalodon:

  délka
  18-20 metrů

  váha
  12-15 tun

  čelisti
  o šířce 2 m

  zuby
  o velikosti 15-20 centimetrů

  Dovede si představit, že by takhle gigantický žralok ještě někde přežíval?!! Lehendární žralok bílý by byl pro něj jen malý zákusek

 3. Ischek 15 listopadu 2007 v 16:05

  většina lidí si myslí, že žralok je ohavný lidožrout, který sežere na co přijde a nemá slitování! Takhke jim blbnou hlavu ty neuvěřitelný americký filmy o žralocích (typu Žralok útočí 2), stejně největší zabijáci jsou lidi, tak proč to shazovat všechno na žraloky a smyšlené příšery v hororech? Já bych se asi taky podělala, kdybych se “náhodou” ocitla v otevřeném moři a najednou se tu a tam objevuje žraločí ploutev, ale zase si musíme uvědomit,že mnohem víc je zabití např. na silnícich, než v mořích žraloky ! Pravý horor je u nás na ulicích, pro něho si nemusíte chodit do videopůjčoven…. to je ovšem ale jen můj názor….  díky za pochopení, zatím ahojky!

 4. Frenk 25 února 2007 v 12:57

  Žralok bílý neboli lidožravý (Carcarodon carcharias) je největším dravcem, který kdy sežral člověka, ale nikoliv největším mořským dravcem současnosti. Rekordní exemplář tohoto žraloka měřil prý 8,5 metru při hmotnosti nad 3 tuny. Existují však větší predátoři, kteří ovšem neloví lidí. Sem patří kosatka černá (10 m) nebo ozubený kytovec vorvaň, který dosahuje délky až 25 m při 50 tunové hmotnosti a loví chobotnice a krakatice na dně oceánů. Ani kosatka, ani vorvaň (jako byl Moby Dick) však prokazatelně nikdy nesežrali lidi, kosatka dravá neboli černá je navíc velmi společenská, což dokazuje film Zachraňte Willyho. Žralok je tedy oprávněně nejobávanějším mořským lovcem, který si ročně vyžádá několik obětí, zejména v Austrálii a JAR. V patách mu je žralok tygří, u něhož byla zjištěna délka 7,9 metru a který je právem označovaný za hyenu moří. Někteří vědci proto usuzují, že má na svědomí více lidských životů než jeho bratranec žralok bílý. Jestli chcete vědět více o příšerách, které se skrývají v hlubinách oceánů, mohu vám doporučit knihu od Richarda Ellise s názvem Mořské příšery, která vyšla roku 1995.

Nový komentář