Sam Loomis, Dr.


Personálie

Celé jméno: Samuel Loomis
Rok narození: 1910
Povolání: Psychiatr
Stav: Svobodný

Výskyt

Halloween (1978), Halloween II (1981), Halloween IV: The Return of Michael Myers (1988), Halloween V: The Revenge of Michal Myers (1989), Halloween VI: The Curse of Michael Myers (1995), Halloween (2007)

Sam Loomis x Michael Myers

Osobnost Dr. Samuela Loomise je neodmyslitelně spjata s krvelačným zabijákem Michaelem Myersem. Poprvé se ti dva setkávají v roce 1963, kdy tehdy šestiletý Mike v osudný halloweenský večer brutálně zavraždil svou sedmnáctiletou sestru. Dr. Samovi je coby psychitatrovi svěřena léčba vyšinutého chlapce, který odmítá komunikovat se světem. Oba mají přesně patnáct let na to, aby jeden druhého poznali.

Zpočátku se ještě relativně mladý Loomis snaží proniknout do Mikeovy mysli. Touží odhalit, co ho vedlo k tak hrůznému činu, aby mohl nasadit vhodný způsob léčby a osvobodil tak nevinnou dětskou mysl. Bezúspěšná snaha trvá Samovi přesně osm let. Po osmi letech dochází k názoru, že Michael je nevyléčitelným psychopatem, za jehož prázdným pohledem se skrývá téměř krystalické zlo, které nesmí být nikdy vypuštěno znovu na svobodu.

V následujících sedmi letech se Dr. Loomis vzdává naděje na aplikaci nějaké terapie. Jediné, o co se zevrubně snaží je, aby choromyslný Michael zůstal navždy pod zámkem. To se mu úspěšně daří až do doby, kdy Michael dovrší věku 21 let a uniká z psychiatrické léčebny, aby se vrátil zpět domů… Pro svou druhou sestru, která nedávno oslavila sedmnácté narozeniny.

Loomis však včas odhaduje Mikeovy záměry a vydává se za ním do jeho rodného města Haddonfieldu. Jejich osobní souboj se přenáší do terénu, kde se trumfy přesouvají do rukou krvežíznivého Mikea. Od té doby se má tato situace rok po roce opakovat. Pokaždé, když nastává převečer svátků všech svatých – Halloween, Mike zatouží po krvi a Sam Loomis je tím, kdo se mu má postavit….

Popis

Výše uvedené napovídá, že postava nebojácného psychiatra hraje až druhé housle za maskovaným maniakem. Přesto je správný halloweenský příběh bez této postavy nemyslitelný. Loomis má pro celý koncept zcela zásadní význam. Michael si totiž hraje se svými obětmi jako kočka s myší. Nikdo není schopen přesně odhadnout jeho záměry či to, čeho je opravdu schopný. Nikdo kromě Sama Loomise, který s Mikem strávil patnáct let v ústavu a tak přichází na scénu v ten pravý čas, aby vyrovnal síly a upozornil na zlo, které se do nebohého Haddonfieldu blíží.

Napadá-li vás jistá souvilost s populárním upiřím lovcem Abrahamem Van Helsingem, dostáváte se na správnou stopu. Analogie s touto více jak sto let starou hororovou postavou je totiž zřetelná. Oba jsou si v lecčems podobní – znají dobře svého nepřítele, dokáží velmi přesně odhadnout jeho cíle a záměry, vždycky vědí, koho je třeba chránit a v neposlední řadě svého protivníka nepodceňují.

Za užití barvitého jazyka a s nutnou dávkou nadsázky tak můžeme o Samu Loomisovi hovořit jako o nositeli pochodně hororových rytířů dobra. Připomínat si tento fakt je rozhodně na místě. Kladní hrdinové v hororu totiž mají ve zvyku brzy umírat (mnohdy nepřežijí dva díly série). Často jsou bezvýrazní – oproti svým protějškům téměř nezajímaví. Nebýt četných komiksových přepisů a Ashe, dovolil bych si dokonce tvrdit, že je v hororu o kladné hrdiny nouze.

Herci – ti, kdo zapůjčili Samu Loomisovi tvář

Původním Samem Loomisem je a zůstává Donald Pleasence, který Loomise ztvárnil již v hellowenském debutu v roce 1978 a zůstal serii věrný i přes její uvadající kvalitu až do své smrti, jež ho zastihla roku 1995. Loomise hrál celkem v pěti filmech. Jeho bravurní herecký projev způsobil, že po jistou dobu bylo prakticky nemyslitelné obsadit do role někoho jiného. Tvůrci v pořadí sedmého snímku – Halloween H20: 2O Years Later (1998) – to vřešili šalamounsky – nechali Donalda zahrát si Loomise in memoriam. Snímek totiž začíná zprávou o Loomisově smrti a Donald se zde objevuje jen na fotografii. I tak ale hraje postava v příběhu velmi důležitou roli. V následující části serie Halloween: Ressurection (2002) je postava Loomise zcela vypuštěna.

Obrat nastává až ve chvíli, kdy Rob Zombie natáčí prequel/remake pilotní části serie Halloween (2OO7). Snímek se zčásti zabývá událostmi, které následovali bezprostředně po zmíněné zlomové noci roku 1963 – tedy Mikeovým pobytem v léčebně. Role Samuela Loomise se tak stává utřednější než kdy před tím. Zombie do ní obsazuje charismatického Malcolma McDowella, jenž je alespoň důstojnou náhradou nezapomenutelného Pleasence. McDowell se navíc zdá být nástupcem nové generace – Zombie totiž nedávno avizivoval natočení v pořadí desátého Halloweenu a netají se tím, že s McDowellem do role Loomise i nadále počítá.

Sam Loomis v jiných filmech

Vzhledem k tomu, že halloweenský koncept “šlape” na platformě Slasheru, stal se profil sama Loomise modelem kladného hrdiny subžánru (samozřejmě až po náctiteletých pannách, které tak rádi pronásledují maskovaní masoví vrazi). Tato skutečnost byla velice výstižně zohledněna ve snímku Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2006), kde se objevuje postava nápadně podobná Samu Loomisovi – Dr. Halloran, jehož hraje Robert Englund. Jeho úloha je však označena jako tzv. “Achab”, kterého definuje hlavní anti-hrdina Vernon následujícími slovy: “… představuje veškeré lidské dobro. Je to člověk ochoten chránit před zlem druhé i za cenu velké osobní ztráty. On ví, co jsem. On ví, co se chystám udělat. Pokusí se mne zastavit za každou cenu…”

Sdílejte článek

Nový komentář