Godzilla


Godzilla je jedna legendární filmová příšera z Asie. Je velice zlá a jako taková se neštítí páchat na lidech největší hrůznosti. Její japonské jméno Gojira (ゴジラ) má etymologický původ ve složení slov gorira (ゴリラ), což znamená gorila a kujira (鯨, くじら) – kytovec. Podoba Godzilla, již dnes používá většina lidí, je výsledkem poangličtění původního názvu. Není to však kříženec opice s velrybou, nýbrž výsledek testů jaderných zbraní. Ty způsobily, že kdesi ve vodách oceánských vyrostla do výšky větší než 50 metrů obluda podobná dinosaurovi, která čas od času dostane nápad projít se po zemi. Poprvé ji zpozorovali Japonci a byli to oni, kdo ji přenesli na filmové plátno.

Prvním filmem s touto příšerou byl v roce 1954 ještě černobílý snímek s příznačným názvem „Godzilla“. Režii měl na svědomí Inoshiro Honda, který se Godzillou zabýval prakticky do smrti. Film je ukázkou nejen působivých vizuálních efektů, ale i propracované výpravy a dramatiky. Obecně je chápán jako alegorie na japonskou hrůzu z atomových útoků na Hiroshimu a Nagasaki za druhé světové války. Vedle originální japonské verze existuje i nesestříhaná mezinárodní, pro kterou Terry Morse dotočil scény s Raymondem Burrem v roli reportéra. Sám Honda se pro Godzillu nechal inspirovat americkým monsterfilmem „The Beast from 20000 Fathoms“ z roku 1953.

Triková stránka filmů s Godzillou spočívá v tom, že si herec oblékne kostým a pohybuje se mezi zmenšenými modely, jež také ničí. Je to daleko levnější než devastovat skutečné objekty, ale daň za to představuje viditelnost a rozpoznatelnost malých modelů, mnohdy užitých zcela nepochopitelně. Tedy pro západního diváka, protože Japonci mají velice specifický smysl pro humor a samozřejmě jím obohatili své filmy, hlavně Honda. Triky se vylepšovaly až v 90. letech, kdy se začínalo s počítačovými efekty, které ovšem plnily pouze funkci dokreslení.

Godzilla se dodnes objevila bezmála v 28 japonských filmech. Lze je rozdělit to tří volných, na sobě nezávislých sérií.

  • 15 filmů v rozmezí let 1954-75
  • 7 filmů v letech 1984-95
  • 6 filmů z let 1999-2004.

Posledním filmem o bájné příšeře je „Godzilla: Final Wars“.

Společnost Toho, která má tyto filmy v Japonsku na svědomí, se nechala slyšet, že je to minimálně na 10 let poslední film s touto tematikou. Godzilla se během své kariéry utkala nejen s lidmi, ale i se spoustou jiných monster. Tím nejslavnějším je bezesporu King Kong.

Ačkoli je záležitost zvaná Godzilla výhradně a původně pouze japonskou záležitostí, zájmu tvůrců jiné národnosti neušla. V roce 1998 se do ní pustil německý režisér Roland Emmerich. Přemístil obludu z Tokia do New Yorku. I přes značný komerční úspěch však takto pojaté monstrum fanoušci neuznali a dokonce bylo v posledním oficiálním filmu o Godzille zesměšněno.

30. 11. 2004 dostala Godzilla ke svým 50. narozeninám hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy v Los Angeles.

Zdroj: wikipedia.de

Sdílejte článek

  1. ondrej 26 listopadu 2007 v 17:31

    Nikdy jsem neměl toto “monstrum” rád. Vlastně k ní chovám odpor. Nepovažuji ji za nějakou hororovou příšeru (to bych hororu hodně uškodil) ani podle mého nemá s tímto žánrem nic společného. Takový je můj názor. Nechápu Japonce, kteří dokáží natočit 28 filmů prakticky o tom samém. Godzilla je u mě  . Ale jinak pěkný článek.  

Nový komentář