Ghoulies


Když v roce 1984 přišli na obrazovky legendární Gremlins, nevědomky odstartovali vlnu filmů, v nichž hrají důležitou roli všemožné potvůrky, které rády zabijí každého na potkání. Nejvážnější konkurencí se jim za dva roky stali vesmírní Critters, ale málo kdo věděl, že ještě před nimi se na scéně objevili pekelní Ghoulies. Bohužel však tito tvorové diváky moc nezaujali a všechny čtyři díly v nichž se objevili, brzy upadly v zapomnění.

Na svět je přivedl známý režisér Charles Band, který ve svém studiu Empire Pictures nechal vytvořil mimo jiné i loutky k filmu Puppet Master. Jeho filmy nikdy nepatřily k žánrové špičce, ale mnohé z nich se staly bezesporu nezapomenutelnou podívanou. Proč však právě Ghoulies ne? Odpověď je velice jednoduchá. Protože prvního dílu se neujal sám Band, ale místo přenechal tehdy začínajícímu režisérovi, ale jinak skvělému herci Luca Bercovici. Ten se však se svou novou rolí příliš nepopral a film si u diváků velkou oblibu nezískal, především díky otřesným efektům a hodně odfláknutému scénáři.

A kdo že to vlastně Ghoulies jsou? Tito tvorové přichází rovnou z pekla, kde čekají na nějakého blázna, který je za pomoci obřadných rituálů a černé magie povolá na svět. Svému pánovi jsou většinou věrní až ‘‘za hrob‘‘, ale pokud se je jejich pán pokusí oklamat, nebo dokonce zabít, tak neváhají a rychle vymyslí způsob jak ho sejmout první. Jsou velice inteligentní a jejich největším plusem je dokonalé splynutí s okolním terénem. Dokáží se nepozorovaně dostat téměř kdekoliv a následně smrtelně udeřit. Jejich největší doménou je fakt, že jsou naprosto stejně nebezpeční ať už jsou ve skupině, nebo se na nějakou chvíli rozdělí. Tyto potvůrky však nemají chuť pořád jen zabíjet lidi, ale především se u toho pořádně pobavit a často i na svůj účet.

Podobně jako již zmínění Critters se snaží i Ghoulies diváka především pobavit, než vystrašit k smrti, což by se jim stejně nepodařilo. Bohužel však v prvním dílu nedostali tolik příležitostí se pořádně ukázat, protože celý děj filmu se točil především kolem rituálů a potvůrky zde nedostaly zas až tolik prostoru. Ve druhém díle to však byla už jiná káva. Pětice pekelníků se tajně dostane až do malého cirkusu, kde se usídlí v jakési obdobě domu hrůzy. Tato nežádoucí atrakce si brzy začne vychutnávat nadržené návštěvníky a počet mrtvých se brzy začne rozrůstat. Vraždící scény se samozřejmě jak jinak nesou v humorném stylu a tak o zábavu není nouze. Největší grády však nastanou teprve z průzkumem ostatních atrakcí a kolotočů. Divák si tak užije nezapomenutelné jízdy na kolotoči, střelnici či solidní scénku z toalety.

Později byl ještě natočený i třetí díl, kde Ghoulies začínají i mluvit a následně čtvrtý díl, který se však nese v úplně jiném hábitu, než díly předešlé a u diváků docela propadl. Roztomilé Ghoulies zde totiž nahradili jakýsi liliputi ve směšných kostýmech.

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář