Bounty hunters: Ug a Lee


Když malé chlupaté potvory vezmou čáru z asteroidu, na němž jsou vězněny, jsou tito pánové povoláni, aby zastavili pohromu, kterou uprchlíci představují. Jsou to vesmírní Rambové a jsou dva. Ug a Lee. Oba vypadají na chlup stejně. Těla mají podobná našim, tváře však postrádají. Ve své původní podobě nemluví. Jediné, co je zpočátku odlišuje, je jejich výška, není však jasné, který je který.

Critters 1

S blížící se oběžnou dráhou planety Země dochází k transformaci. Oba mají za úkol vzít na sebe podobu některého z lidí. Teprve zde můžeme mezi oběma pány začít rozlišovat. Ug přebírá podobiznu rockového zpěváka Johnnyho Steela (Terrence Mann). Tohle tělo mu dokonale padne, takže si ho nechává i „doma“. To Lee má s nalezením podoby větší obtíže. Nejprve se „převtělí“ do mrtvého policisty Jeffa. Když spolu doslova zničí kostel a svými tvářemi vyvolají spoustu otázek, promění se Lee před zraky všech v kazatele. Ničící výprava pokračuje do bowling klubu. Zde opět dochází k proměně, tentokrát v místního opilce Charlieho (postavy charakteristické pro celou sérii Critters). Když je později problém vyřešen, zdemolovaná farma jako náhrada škody opět postavena, odlétají zpět do vesmíru. Ale ne sami.

Critters 2

Lovci odměn k sobě přijali nádeníka. Třetím lovcem je Charlie. Funguje spíš jako pomocná síla. Lee jako obvykle neví, v jaké podobě by zůstal. Ug to vysvětluje tím, že nemůže zůstat ve špatném já. Nejprve se mění v kočku z playboye, poté v obsluhu z restaurace. Když se chce přeměnit ve Freddyho Kruegera, nastaví mu Charlie opět playboy. V tomto těle nakonec umírá, protože padne do léčky. Ug se z toho sesype, vrátí se do původního němého těla. Promění se ještě dvakrát. Poprvé v chlupatou kouli, aby odvelel critters do pasti, podruhé v Charlieho, aby potěšil ty, co jej měli za mrtvého. Nakonec si pro něj přiletí loď.

Critters 3

Protože z původních lovců zbyl (kromě Charlieho) Ug, objeví se jen on. Asi tak ve dvou minutách na konci jako posel varující před vyhubením critters.

Critters 4

Ug se zde objeví jako záporná postava. Je o více jak 50 let starší. Už není lovcem, kapánek povýšil. Už nejde po vesmírných potvorách, ale spolupracuje na projektech k vytvoření nezničitelné, zároveň pro okolí smrtonosné rasy. Opustil své ideály a je skutečně tak bezcitný, že zpívá píseň toho, koho chleba jí? Vejce critters pro něj představují výhodný artikl a neváhá pro ně otočit zbraň proti Charliemu. Ten je naštěstí rychlejší.

Souhrn

Lovci odměn jsou původně kariéristé bez citů, milující akci a vůni střelného prachu, se smyslem pro povinnost a noční můrou z nesplnění mise.
Oba umí tvz. přijít na zavolanou. Když je nejhůř a další sousto mazaných critters se chystá použít proti svým strávníkům holé ruce, rozletí se za výbuchu dveře a z chlupatého míče je mastný flek na zdi. Kultovní scéna, charakteristická pro první tři díly.

Zatímco Leeho postava je statická, tzn. že je pořád stejný a nedává najevo nic než touhu zabít critters, Ug se vyvíjí. Už na konci 1. dílu se přátelí s chapcem Bradem. Ve druhém vede přátelský hovor s Charliem. Krom toho dává průchod citům. Když najde Leeho ostatky, zhroutí se. Má dokonce rád lidi, protože se kvůli nim přemění v crittersáka i zdánlivě mrtvého Charlieho. Co však nemám rád já je, když filmaři udělají z borce Ugova formátu zmetka, jakým je ve čtvrtém pokračování. Ostatně, už na konci trojky zní jeho „Charlie, kamaráde“ trochu uměle. Je to jeden z důvodů, proč fandové jeho postavy poslední díl Critters nesnáší.

Sdílejte článek

Nový komentář