Vánoční horory – 1. část


Pelíšky, Tři oříšky pro Popelku, Sám doma nebo Láska nebeská. Každý rok nás televize bombardují tou samou klasikou, kterou jsme viděli už milionkrát (pokud jsme ji teda viděli). Co takhle si letošní svátky vylepšit a ozvláštnit?

V tomto článku (a jeho pokračování, které vyjde zítra) najdete tipy na horory nebo hororové komedie, které mají co dočinění s Vánoci nebo vánoční atmosférou.

Než se vrhnete do čtení (nebo pouštění trailerů), malé vysvětlení k řazení: Vybrané filmy jsou seřazené do éry, do níž patří, tedy do 70., 80. a 90. let. V druhém článku pak najdete 2000+.

70. léta

Tichá noc, krvavá noc (Silent Night, Bloody Night), 1972, režie Theodore Gershuny

Režisér a scenárista Theodore Gershuny toho natočil jen pomálu. V roce 1972 měl premiéru jeho druhý celovečerák Tichá noc, krvavá noc.

Poklidné svátky klidu a míru se změní v krvavou lázeň. Film nabízí ohrané téma tajemného strašidelného domu s ponurou historií spolu s uprchlíkem z blázince. Místo poklidných Vánoc, nastává krvavá lázeň…

Recenzi na tento film si můžete přečíst na tady.

Černé Vánoce (Black Christmas), 1974, režie Bob Clark

Dalším filmem, který na tomto seznamu prostě nesmí chybět, jsou Černé Vánoce! Kousek, jehož pracovní název zněl Silent Night, Evil Night, se dočkal hned dvou remaků, o kterých bude řeč příště. Tento kultovní horor patří mezi nejlepší slashery všech dob a může se pyšnit tím, že je natočený ještě před legendárním Halloweenem. A samotný John Carpenter je prý velkým fanouškem filmu!

Aktérkami Černých Vánoc jsou studentky, které ještě neodjely na svátky domů, a zůstaly na kolejích. Jejich soukromí naruší příchod nezvaného hosta, který se ukryje na půdě, a obscénní telefonáty neznámého muže. Netrvá dlouho a záhadný cizinec začne vraždit jednu dívku za druhou…

Recenzi na tento snímek si můžete přečíst na našem webu.

L’ultimo treno della notte, 1975, režie Aldo Lado

Snímek L’ultimo treno della notte vznikal v italsko-britské koprodukci, takže kromě italského názvu se můžete setkat i anglickými verzemi Last Stop on the Night Train, Night Train Murders nebo Xmas Massacre. Film napsal a zrežíroval Aldo Lado, který má na svém kontě docela hodně filmů, které však u nás nejsou až na pár výjimek známé. Mezi ty výjimky se řadí tento vánoční kousek.

Film vypráví příběh dvou dívek, které míří na svátky domů. Rozhodly se jet vlakem. Ale to nebyla správná volba. Ve vlaku narazí na tři kriminálníky – dva psychopatické chuligány, z nichž jeden je narkoman, a promiskuitní ženu se sexuální deviací…

L’ultimo treno della notte byl v osmdesátých letech v britských kinech zakázán. A to na dlouhou dobu. Plného uvedení se dočkal až v roce 2008, kdy byl konečně schválen bez střihu a distribuován na DVD.

80. léta

Vánoční zlo (You Better Watch Out, alt. název Christmas Evil), 1980, režie Lewis Jackson

“Vánocefil” posedlý Santa Clausem, který nesnáší každého, kdo zesměšňuje jeho modlu. Na Vánoce si ušije santovský kostým, své dodávce dá nový nátěr a vyráží do ulic. Milé děti i dospělí letos zažijí opravdu děsivé Vánoce…

Vánoční zlo se nachází mezi dalšími dvěma filmy, které má na svědomí režisér a scenárista Lewis Jackson. Vypustil jej na začátku osmdesátých let a od té doby nic nenatočil.

Tento film si oblíbil herec John Waters, jehož si můžete pamatovat jako otravného paparazziho z Chuckyho semene.

Recenzi k tomuto filmu si můžete přečíst na horror.cz.

Gremlins, 1984, režie Joe Dante

Gremlins je dalším filmem, který nesmíme opomenout. Mnoho hororových fanoušků považuje za povinnost jej zhlédnout v čase vánočním. Hororovou komedii přivedl k životu Joe Dante, jenž je s hororovým žánrem neodmyslitelně spjat – vzpomeňme Piraňu, Kvílení vlkodlaků nebo Smrtelné horko.

Gremlins vypráví příběh mladíka, který dostane jako dárek podivného tvůrka. Chov zvířete má však pevná pravidla. Nesmí na světlo, nesmí se namočit a nesmí se krmit po půlnoci. Hádejte, kdo tato pravidla, byť omylem, poruší? Výsledkem jsou ulice plné podivných a notně škodolibých příšerek, které začnou ničit celé městečko a terorizovat jeho obyvatele.

Jeden z nejvýdělečnějších filmů 80. let se o šest let později rozrostl o druhé pokračování a v roce 2017 vznikl krátkometrážák Gremlins: Recall režírovaný Ryanem Patrickem.

Recenzi ke Gremlins si můžete přečíst zde.

 

Krvavé Vánoce (Don’t Open Till Christmas), 1984, režie Edmund Purdom

Edmund Purdom byl hercem, jenž se objevil skoro ve stovce rolí. Když mu táhlo na 60, rozhodl se jít za kameru. Nebo vlastně ne tak docela – ve filmu Krvavé Vánoce, který kočíroval, si zároveň střihl hlavní roli.

V Krvavých Vánocích se objeví bezcitný vrah, jenž obchází ulice a vraždí každého falešného Santu, kterého potká. Policisté ze Scotland Yardu jsou bezradní, lidé začínají panikařit a ulice se pomalu naplňují rudou krví…

Chcete-li vědět víc, mrkněte na recenzi.

Vánoční teror (Francie 3615 code Père Noël), 1989, režie René Manzor

Na závěr osmdesátek skočíme do Francie. V roce 1989 si premiéru odbyl Vánoční teror. Jde o odlehčený home invasion kousek s velkou porcí akčnosti. Jelikož je hlavní postavou malý klouček, který se musí vypořádat s psychopatickým Santa Clausem, mohl by leckomu připomínat hororovou verzi Sám doma.

Za filmem stojí René Manzor, který na přelomu tisíciletí režíroval dva filmy o mladém Indiana Jonesovi.

I recenzi k tomuto snímku u nás naleznete.

90. léta

Jack Frost: Sněhový zabiják (Jack Frost), 1997, režie Michael Cooney

V 90. letech byly natočeny dva filmy s identickým názvem – Jack Frost. Oba dva jsou o sněhulácích. O sněhulácích, kteří obživnou. Ale zatímco v jednom se můžeme setkat se sněhulákem, do něhož se převtělí masový vrah (1997), v tom druhém se do života díky kouzelnému přání vrátí mrtvý tatínek (1998).

My se samozřejmě podíváme na zoubek prvnímu kousku. Svým tématem připomíná Dětskou hru. Jenže namísto do panenky se tady vrah změní v sněhuláka. A začne jízda!

Jack Frost je hlavně o zábavě. Frost hláškuje, kde se objeví. Vraždy jsou prima osvěžení. Je to klasické devadesátkové béčko. Jestliže od něj nic nebudete čekat, budete se dobře bavit.

Jack Frost pochází z pera Michaela Cooneyho, který usedl i na režisérskou židli, aby se o tři roky později vrátil v pokračování.

Recenzi na Jacka Frosta si přečtete tady.

Santa Claws, 1996, režie John A. Russo

John A. Russo – herec, producent, scenárista, spisovatel a režisér. Debutoval v roce 1968 hororovým milníkem – spolu s Georgem A. Romerem napsal scénář k filmu Noc oživlých mrtvol. U hororů zůstal, podepsal se pod filmy Midnight (1982), The Majorettes (1986), Voodoo Dawn (1990) anebo Santa Claws (1996).

Santa Claws, známý též jako ‘Tis the Season, je slasherový kousek, v němž je béčková herečka pronásledována šíleným fanouškem. A jako naschvál je jejím sousedem, jenž má dosti pohnutou (vražednou) minulost. Vlivem různých okolností na sebe hodí kostým Santy a začne jednat…

Zdroj fotky: Scream Factory (foto z filmu Černé Vánoce)
Zdroje: Horror.cz, Youtube, CSFD, en.wikipedia.org

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář