Co je nového? Březnové aktuality (2022)


Noomi Rapace v dalším folk hororu

Folk horory sice nevznikají jako na běžícím páse, ale i tak se každoročně nějaký ten “přírodní” horůrek objeví. Venkovské prostředí, izolace, náboženství, síly přírody a potenciální temnoty… když se vše dobře uchopí, prvky folklóru dokáží vyděsit anebo alespoň znepokojit. Vzpomeňme třeba na filmy Rituál (1973) Robina Hardyho, Slunovrat (2019) Ariho Astera nebo Ada (2021) režiséra Valdimara Jóhannssona.

Mezi filmy tohoto hororového subžánru se aktuálně řadí snímek You Won’t Be Alone režiséra a scenáristy Gorana Stolevskiho. Film měl premiéru 22. ledna 2022 na filmovém festivalu Sundance, kde byl nominovaný jako Nejlepší film v sekci World Cinema. Nominaci sice neproměnil, Goran Stolevski si však odnesl cenu na filmovém festivalu v Palm Springs kategorii Directors to Watch (což by se dalo přeložit jako Režiséři, které je třeba sledovat). Do běžné kinodistribuce You Won’t Be Alone zamíří už zítra 1. dubna.

Děj filmu se odehrává v odlehlé horské vesnici v Makedonii v 19. století a vypráví o mladé dívce, která je unesena a následně přeměněna v čarodějnici prastarým duchem. Mladá čarodějnice, která je zvědavá na život v lidské podobě, nešťastnou náhodou zabije sedláka v nedaleké vesnici a poté na sebe vezme podobu své oběti, aby žila život v její kůži. Její zvědavost vzplane a ona dál ovládá tuto strašlivou moc, aby pochopila, co to znamená být člověkem.

Hlavní role se zhostila populární herečka Noomi Rapace (která si mimochodem zahrála i ve zmíněném filmu Ada), dále se objeví Anamaria Marinca, Alice Englert, Carloto Cotta, Félix Maritaud či Sara Klimoska. Termín české premiéry You Won’t Be Alone zatím není stanoven.

Ať vejde ten… levý

V roce 2008 vyšel švédský kousek Tomase Alfredsona Ať vejde ten pravý, jenž vycházel ze stejnojmenné literární předlohy (2004, v češtině 2010) Johna Ajvida Lindqvista. Pokud jste román nečetli nebo neviděli zmíněnou filmovou severskou adaptaci, možná jste viděli americkou verzi, kterou představil před dvanácti lety Matt Reeves, který aktuálně boduje s novým Batmanem (2022).

A pak je tu Conor McMahon. Režisér, scenárista a střihač, který má na svém kontě několik hororů, které se sice mezi klenoty kinematografie nezařadily, ale pravdou je, že McMahon za ně dostal tři ocenění, a to se taky počítá. Na filmovém festivalu Fright Fest přebral v roce 2012 cenu v kategorii Best Death (Nejlepší smrt) za film Klaun k popukání, za stejný film dostal ocenění na festivalu Sitges v kateogrii Nejlepší celovečerní film ze sekce Midnight X-Treme a loni obdržel cenu na festivalu Screamfest v kategorii Nejlepší vizuální efekty za film Let the Wrong One In, což je i snímek, o němž teď bude řeč.

Let the Wrong One In – upírská hororová komedie, v níž mladý pracovník supermarketu zjistí, že jeho starší bratr je upír, a musí si vybrat, zda mu pomůže, nebo ho zabije. Komediální variace na Ať vejde ten pravý, která se v angličtině jmenuje Let the Right One In, vyjde již 1. dubna.

Ve filmu se objeví Karl Rice, Eoin Duffy, Hilda Fay, David Pearse, Mary Murray a Anthony Head.

Někdo tě sleduje!

Společnost A24 (Děsivé dědictví, Climax, Maják) představila další kousek ze své dílny – film Men! Po osobní tragédii se Harper sama uchýlí na krásný anglický venkov v naději, že našla místo, kde se může uzdravit. Zdá se však, že ji někdo nebo něco z okolních lesů pronásleduje…

Film napsal a zrežíroval Alex Garland, od něhož jste mohli vidět filmy Ex Machina, Annihilation nebo 28 dní poté (scénář) nebo číst knihu Pláž (1996, v češtině 1999), kterou zfilmoval Danny Boyle (2000).

Hlavní roli ztvárnila Jessie Buckley, po jejím boku se objeví Rory Kinnear, Paapa Essiedu a Gayle Rankin. Snímek Men vejde do kin 20. května. Zda se bude promítat i v našich kinech, se zatím neví.

Co se stane, když se spojí Dracula se žralokem?

Máte rádi šílené filmy? Jste příznivci bizárů, ve kterých se třeba takoví žraloci zkříží… se vším možným (i nemožným)? Pak pro vás máme tip – Sharkula!

Kletba hraběte Drákuly žije dál ve vodách zamořených žraloky, které si vyžádaly životy turistů. Mořský hon na nový druh vyústí v monstra, šílenství a krveprolití. Tento velký bílý žralok vrací hrůze kousnutí a pomáhají mu noví upíři, kteří mají v úmyslu zajistit jeho přežití…

Žraločí šílenost natočil Mark Polonia, který se v podobných bizarnostech doslova vyžívá. Účast ve filmu odkývli Jeff Kirkendall, Kyle Rappaport, Jamie Morgan nebo Natalie Himmelberger. Sharkula vyjde 7. června.

Přečtěte si recenze na další Poloniovy filmy – Sharkenstein (2016), Virus Shark (2021) nebo Jurassic Shark 2: Aquapocalypse (2021).

Prokletý univerzitní kampus

18. března měl na stanici Amazon Prime Video premiéru celovečerní debut Mariamy Diallo Master s Reginou Hall v hlavní roli. Ale ještě před jeho prvním uvedením, stanice zveřejnila trailer.

Ve filmu Master se setkáme se třemi ženami, které se snaží najít své místo na elitní severovýchodní univerzitě, kde studují převážně běloši. Když se anonymní rasistické útoky zaměří na černošskou studentku prvního ročníku – která trvá na tom, že ji pronásledují duchové z minulosti školy – musí každá z žen zjistit, kde se skrývá skutečná hrozba.

Diallo, jež si za film odnesla cenu z Palm Springs International Film Festival v kategorii Directors to Watch, do své celovečerní prvotiny dále obsadila Zoe Renee, Amber Gray, Juliu Nightingale nebo Taliu Ryder.

Vřískot 6: Zuřivá reportérka znovu na scéně

Kasovní úspěch posledního Vřískotu způsobil okamžitou objednávku dalšího dílu. Již před měsícem bylo oznámeno, že se za psací stůl opět posadí James Vanderbilt a Guy Busick a na režijní židli usednou Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett. Nyní tu máme další informace. Do své role – Gale Weathersové – se vrátí Courteney Cox, která v podcastu magazínu Variety (Just for Variety With Marc Malkin) potvrdila, že dostala scénář (který ještě nečetla, ale těší se, až si ho přečte). Dalšího Vřískotu bychom se měli dočkat v březnu 2023, ale tento termín raději berme s rezervou. To je z aktuálních informací prozatím všechno.

Zdroj foto: Focus Features
Zdroje: Horror.cz, Bloody Disgusting, iHorror, IMDB, CSFD, en.wikipedia, YouTube

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář