Stephen King’s IT score (Richard Bellis)


Úvod

Nejslavnější literární dílo Stephena Kinga o zlu prorostlém celým městem Derry se jak známo dočkalo v roce 1990 filmového zpracování v podobě 180 minut dlouhého filmového opusu. Bylo pak ponecháno na vůli té které televizní stanice, do kolika dílů jej svým divákům rozdělí. Přirozeně bylo zajímavé pozorovat, jak se atmosféra z Kingovy knihy přesunula do filmu. I když obrazově a hlavně dějově za svojí předlohou daleko zaostává, hudebně to již dopadlo o mnoho lépe. Zásluhu na tom má skladatel jménem Richard Bellis.

Dostupnost

Nuže, je nutné nejprve konstatovat, že soundtrack k filmu To nikdy oficiálně nevyšel. Ať už byla důvodem skutečnost, že se jednalo o film televizní a nikoli určený kinům, či cokoli jiného, je to veliká škoda. Tím spíše, že film získal cenu Emmy za hudební doprovod. Proč se o něm tedy vůbec zmiňuji? Jednoduše proto,že za zmínku stojí a že milovníkům této báječné kulisy byla nabídnuta alespoň malá náplast. Je jí necelých 17 minut (16:18) trvající sestřih melodií, který vyšel v kompilaci „Richard Bellis: Film Music Vol. 1“ jako autorovo promo cd s několika ukázkami jeho dalších dítek. Že je to prakticky nesehnatelné, snad nemusím dodávat.

Rozbor

Ochutnávka je rozdělena do 12 skladeb. Rozjíždí ji tradičně úvodní motiv. Elektronický nájezd doplňuje smutné piano v kombinaci s houslovým pozadím. Ještě v téže skladbě, přesněji řečeno hned po několika vteřinách, jsou vystřídány tklivou trumpetou, jež připravuje půdu pro houslové násilí. Příliš dlouho se s hraním na nervy nečeká. Proč taky, vzhledem ke stopáži? Hned v úvodu útočí „To“ s veškerou schopností zmrazit svoji oběť i posluchače a dohnat je k zoufalství.

Navazující skladba „Georgie Boat“ je ukázkou bezstarostné dětské hry. Lodička pluje vodou, vlnky si s ní lehounce pohrávají, stejně jako příjemná melodie s ušima. Další ukázka kapánek přitvrzuje. Setkání se zlem nejprve vypadá zcela neškodně, aby mohlo postupně gradovat do 4. skladby. Zde dochází k modifikaci ústředního motivu.

Obávaná pátá skladba charakterizuje „To“ ve vší jeho parádě. Hned je tu, hned onde, pokaždé však velmi blízko. Zuby řádně naostřené, legrační botky připravené ke krátkému valčíku. Ten přichází ke slovu v podobě cirkusového motivu. Má ho na starosti hrací skříňka, která by vás normálně naladila na příjemné setkání s legračními klauny s červenými nosy. Je tu jen jeden malý háček, případně velký hák, chcete-li. Tahle skříňka zní jinak, a proto nejste rádi, že ji slyšíte. Tušíte totiž, že se v ní skrývá něco tajemného. O tom se můžete přesvědčit hned v další ochutnávce. Střídavě gradující skladba „The „IT“ sewers and „IT“ attacks“ je plná zvratů. Svištění hrůzy, chvilka klidu a čistého vzduchu, aby se To objevilo zase znovu a ještě silnější. Příští kousek je temný jako černá mlha, z níž vychází její zvuk.

A blížíme se do finále. Nejen podle názvu je patrné, že hrdinové stojí na konci cesty buď své nebo toho, co stojí proti nim. Nádherná hra předhánějících se nástrojů přechází do před-předposlední a nejdelší (3:27) skladby. Začátek je poklidný, ale postupně vygraduje tak, že vás vezme na projížďku po nesmírných končinách zápasících myslí. Tedy pokud se vám při poslouchání stane to co mně, že jsem opustil film a v mysli otevřel knihu. Vzápětí přichází vítězství. Zdá se, že je klid, To je mrtvé a slunce opět vychází. Jen je třeba si ještě úvodním motivem připomenout všechen smutek, jenž má obluda na svědomí. A pak už honem, či spíše pomalu na denní světlo, do předposlední skladby mezi poletující motýly a kvetoucí pampelišky, kde po strašlivém přeludu není ani památky. Snad jen cirkusový valčík coby závěrečné titulky. Tentokrát však ve veselejším stylu.

Hodnocení

Jde-li o hudbu samotnou, je titulu To, jednoho z nejfamóznějších literárních hororů, hodna. Pokud funguje báječně k filmu, což s přehledem ano, pak funguje ještě lépe ke knize. Nemyslím tím, že bych si ji pouštěl k pročítání stránek. Odkazuji k náladám, které ve mně četba zanechala. Ty jsou totiž naprosto totožné s těmi, které čiší z naprosté většiny Bellisova díla. Mistrná směs orchestrů, elektroniky i cirkusových motivů funguje na mozkové představy báječně.

Seznam skladeb

 1. Main theme
 2. Georgie boat
 3. The big bad clown
 4. We are sad
 5. Sad Bill and poor Ben
 6. Circus music
 7. The „IT“ sewers and „IT“ attacks
 8. The small floating boat
 9. Fights against the big spider
 10. Small group vs „IT“
 11. Emotional end
 12. End credits
Hodnocení9
Při každém poslechu si na knížku vzpomenu v celé její parádě. O to víc bych si přál, aby tohle dílko vyšlo oficiálně a celé, i když o mnoho více motivů ve filmu není.
90%

Sdílejte článek

Nový komentář