Sixth Sense, The (James Newton Howard)


Úvod

Šestý smysl (1999) vám asi příliš představovat nemusím. Jedná se o známý a populární hororový thriller od M. Night Shyamalana, který úspěšně prolétl světem s nálepkou „šokující pointa”. Pyšnil se dobrými recenzemi (vlastně se už skoro jedná o kult), vydělal neskutečný balík, zkrátka hit, který potěšil. O jeho hudební stránku se postaral samozřejmě Shyův oblíbenec J. N. Howard. Jak tedy dopadla další spolupráce těchto dvou kolegů? Ještě dodejme, že soundtrack vyšel téhož roku tradičně pod záštitou Varese Sarabande.

Rozbor a hodnocení

Dnešní recenze nebude dlouhá, neboť jak jsem již uvedl, jedná se o krátké hudební dílo s typickým rukopisem mistra Howarda. Šestý smysl svou formou připomíná další mysteriózně laděné kousky z hlavy indického režiséra – například Znamení či Stalo se. Věděl jsem, že mě něco podobného čeká a nebyl jsem daleko od pravdy. Kritikami tolik oblíbené nastiňování tajuplné scény se konalo, leč do mého laického mozku se vkrádala obava, jestli to nedopadne právě jako se Znamením a Stalo se, které jednoduše i přes výborné ohlasy neměli ten správný šmrnc a chyběla jim zábavnost.

Ano i ne. Tento soundtrack je lehké sousto plné dramatických expozicí, které sem tam podpoří i nějaká ta hororovější vsuvka. Začíná ale poklidně. Skladby se pomalu táhnou a vytvářejí dramatickou atmosféru, zatím ovšem bez děsu. Ten přichází ale již záhy – ve druhé „De Profundis” se na konci objeví jasný hororový doraz. V následujících skladbách je sice ještě klid, ten však střídá nejistota a strach.

První brnkání na nervy má na svědomí „Suicide Ghost”, řinčení smyčců předvede Howard ještě v „Hanging Ghosts” a trochu dynamiky k vašim uším donese „Help the Ghosts / Kyra’s Ghost”, přesto žádné velké mrazení v zádech nečekejte. Nesmíme totiž zapomenout, že Šestý smysl není prvoplánovaným hororem, jen se o něj občas otírá. A to platí i pro soundtrack.

Za zmínku stojí pěkný ústřední motiv, byť se mi zdál ke konci až příliš často využívaný vzhledem ke krátké stopáži. Nicméně největší prostor dostává tradičně skvěle zvládnutá tajemná atmosféra, ke které skladatel nezapře svou zálibu. Jako malé překvapení mi příšla předposlední „Kyra’s Tape”, jejíž hudební jádro tvořilo jakési mužské „hučení” na pozadí vypjaté hudby. Finální „Malcolm is Dead” ještě jednou představí hlavní motiv, tentokrát v mohutnějším a velkolepějším balení.

Seznam skladeb

 1. Run to the Church (01:20)
 2. De Profundis (02:24)
 3. Mind Reading (02:43)
 4. Photographs (00:53)
 5. Suicide Ghost (01:33)
 6. Malcolm’s Story / Cole’s Secret (04:03)
 7. Hanging Ghosts (02:31)
 8. Tape of Vincent (03:27)
 9. Help the Ghosts / Kyra’s Ghost (04:28)
 10. Kyra’s Tape (02:00)
 11. Malcolm is Dead (04:47)

Celková doba: 30:09

Hodnocení6
Hudba k Šestému smyslu přinesla svému stvořiteli tradičně nějakou tu menší cenu, nicméně žádná díra do světa to nebyla. Je to typická mírně nadprůměrná záležitost, kterou možná o něco víc oceníte ve spojení s obrazovým materiálem, zkrátka ve filmu. Samostatný poslech není špatný, ale moc času s tímto soundtrackem neužijete. Alespoň si myslím, že na trhu jsou lepší kousky.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář