Jurassic Park (John Williams)


Úvod

Legendární a dost možná nejznámější (i když s Čelistmi je to více než vyrovnané) film Stevena Spielberga snad ani netřeba představovat. Vyvolaná dinosaurománie začátkem 90. let, nově použité počítačové technologie a také výborný soundtrack udělaly z Jurského parku ceněnou klasiku. A i když se jedná o čistokrevný dobrodružný velkofilm, přítomnost druhohorních draků způsobila, že se snímek zařadil i do našich (hororových) análů. O hudbu se postaral John Williams a jeho dílo vypustilo do světa MCA Records v roce 1993.

Rozbor

Krátký půlminutový začátek jménem “Opening Titles” je jen jakousi vstupní branou do dobrodružného filmu a melodie to jest snadno vypustitelná, zvláště když ihned po ní startuje skladba bezesporu nejznámější. Sám se musím přiznat, že jakmile jsem slyšel jeden z nejslavnějších motivů filmové hudby, přepadly mě myšlenky na cestu na překrásný ostrov, na jehož pláních se pasou dinosauři všemožných druhů. “Jurassic Park Theme” prostě funguje i po letech dokonale. Populární fanfáry této skladby však v polovině utichnou, na chvíli se rozezní taktéž známý motiv melodického piana a ke konci vás hluboký tón dechového nástroje upozorní, že tato cesta bude také dost nebezpečná.

V tom nás přesvědčuje “Incident At Isla Nublar“, která po celou svoji stopáž vytváří obrovskou dramatickou scénu se silnou atmosférou. Naštěstí nás čeká výlet po ostrově (“Journey To The Island“), kde opět vyniká ústřední melodie, které si během necelých devíti minut užijete měrou vrchovatou. Následuje dramatický “The Raptor Attack“, kde tajemné tóny prozracují jejich proradnost a nebezpečnost. To přímo kontrastuje s “Hatching Baby Raptor.” Nevinný motiv zní jako dinosauří ukolébavka a dává vzpomenout na scénu líhnutí malých ještěrů v umělém hnízdě.

O život ale zatím nikomu nejde. Vítejte v Jurském parku (“Welcome To Jurassic Park“), vše máme pod kontrolou. Přivítá vás melodické piano a ukážeme vám prvního dinosaura. Vše vypadá jako splněný sen všech paleontologů. Ústřední motiv opět zazní, až mám trošku strach, že ho uslyším ještě mockrát. Tím prvním dinosaurem je “My Friend The Brachiosaurus.” Hudební setkání s tímto kolosem probíhá poklidně, téměř magicky. Kouzelná to chvíle.

Ó ano, Dennis, záporná to postavička našeho filmu. “Dennis Steals The Embryo” je zajímavá směsice napětí, která tak často hraje tam, kde se děje něco nekalého. Atmosféra je však rázem pryč s příchodem “A Tree For My Bed.” Opět ten sladký klavírek, který všechny ubezpečuje, že přes všechny Dennisovi lumpárny jsou naši hlavní hrdinové v pořádku. Odpočívají na stromě a v jejich blízkosti se pasou obrovští býložraci. Dobrodružství pokračuje.

Po akční vložce jménem “High – Wire Stunts” následuje několik zajímavých songů. “Remembering Petticoat Lane” je další skladba, která dokáže pohladit na srdci, exotická “Jurassic Park Gate” zase chvílemi připomíná sjezd havajských bubeníků.

Tempo vzroste při “Eye To Eye“, ale teprve “T-Rex Rescue & Finale” tomu samozřejmě dodá tu správnou šťávu. Po omílané ústřední melodii je to jednoznačně nejlepší skladba na soundtracku. Orchestr pracuje na plné obrátky, atmosféra stoupá. K absolutní dokonalosti snad chybí jen, aby sám Tyrannosaurus na konci „pronesl“ svůj památný řev. Hororová nálož je úchvátná, pouštím si to podruhé, potřetí… prostě vynikající. Následuje už jen “End Credits” a opět ústřední melodie, která uzavírá Jurský park.

Ocenění

John Williams byl za svůj počin nominován na Grammy, Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror films, zvítězil v nominaci BMI Films & TV Awards.

Hodnocení

Williams nám představuje velkolepý soundtrack na velkolepý film. Škoda jen, že ústřední motiv Jurského parku zní téměř v každé skladbě. Na druhou stranu mu to však nelze vyčítat, vždyť tato melodie zastiňuje vše ostatní. Jako celek vyznívá soundtrack spíše poklidně, avšak finální akce s Tyrannosaurem mě bude hřát ještě dlouho na duši.

Dostupnost

Tak slavný soundtrack není problém sehnat. Jediným problémem může být snad jen cena, která se i po více než patnácti letech drží poměrně vysoko.

Seznam skladeb

 1. Opening Theme (00:32)
 2. Theme From Jurassic Park (03:27)
 3. Incident At Isla Nublar (05:20)
 4. Journey To The Island (08:52)
 5. The Raptor Attack (02:48)
 6. Hatching Baby Raptor (03:20)
 7. Welcome To Jurassic Park (07:55)
 8. My Friend The Brachiosaurus (04:16)
 9. Dennis Steals The Embryo (04:55)
 10. A Tree For My Bed (02:12)
 11. High-Wire Stunts (04:08)
 12. Remembering Petticoat Lane (02:48)
 13. Jurassic Park Gate (02:03)
 14. Eye To Eye (06:32)
 15. T-Rex Rescue & Finale (07:39)
 16. End Credits (03:28)

Celková délka: 01:10:15

(Některé informace čerpány z www.kfilmu.net)

Hodnocení8
Tuto dobrodružnou cestu nelze jinak než doporučit.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář