Hostel (Nathan Barr)


Kdo by neznal nechvalně známý horor Hostel? Myslím, že děj nemusím moc prozrazovat, takže velmi krátce. Jedná se o mladou partu kamarádů, kteří si vyrazí díky jednomu klukovi do Hostelu na Slovensko. Po vlídném přijetí je ale začnou vraždit, protože Hostel je místo, kde se platí za lidské maso, a to tak, že to ta daná koupená osoba už nerozdýchá. Hostel měl být hit, ale stal se z toho propadák, ale pro mě osobně je to lehce nadprůměrný film. Hudba je v daném ohledu velmi povedená, dělal na ní Nathan Barr, který dělal hudbu na hodně filmů.

Rozbor

Už otevírací skaldba “Suite” je celkem dost živá. Rychlý rytmus se pozvolna změní v ještě rychlejší. Ke konci se vytrácí a my jsme vtaženi do rytmické relaxační hudby, která je velmi příjemná. “Brothel” začíná jako první skladba skončila, příjemně a nikam nespěchajíc. Zpěvaččin hlas je též velmi podmanivý a dokázal bych dokonce u této skladby usnout. Bohužel je velmi krátká. A díky tomu se vrhneme do atmosférické skladby”Guidebooks”, kde mě děsily už jen samotné bubny, které byly dobře zainteresovány. Zrychlují a my díky tomu dostáváme strach z něčeho, co by mohlo přijít.

“Village” je velmi příjemně zpracovaná skladba, která začíná trochu akčněji, ale poté se změní v další příjemnou relaxaci. “Spa” začíná zase krásně poklidně a zní jako předešlé a my si začínáme říkat: není něco špatně? Vždyť se vše opakuje. Avšak chyba lávky. Protože “Pedicure” je z dalších bubnových atmosférických skladeb, u kterých jsem měl vyražený dech.

A tady už se dostáváme do skvěle atmosférického a temného prostředí. Mluvím o skladbě “Tortury”(angličtináři už jistě vědí, co to znamená:-)) Celkem povedená skladba, která se spoléhá na nahnání děsu. Tón stoupá nahoru a dolů. Bohužel se mi kolem 1:50 nelíbí jeden zvuk, který totálně vytáhne z rytmu a z atmosféry. “Smokestack” je další hezká skladba, jež se v půlce změní na akční. Klavír hraje o 106 a je to celkem poutavé. A poslední rozborová skladba je “Escape”, akční a nenechá vydechnout. Tato skladba je velmi poutavá. Klavír, bubny, prostě všechno dokonale pasuje a dokáže strhnout.

Hodnocení

Ať už se Vám Hostel líbil, nebo ne. Tak soundtrack na něho je povedený. Snad víc, než celý film. Jediná nevýhoda je, že se hodně skladeb opakuje a není to zrovna košér. Ale jinak je to jako celek velmi poutavé a je nevšední zábava to poslouchat.

Dostupnost

Hostel není zase tak těžké sehnat. Jen to musíte chvíli zkoušet.

Seznam skaldeb

 1. Suite (3:01)
 2. Brothel (0:42)
 3. Guidebooks (1:19)
 4. Village (1:44)
 5. Spa (0:51)
 6. Pedicure (0:52)
 7. Tortury (2:15)
 8. Unwell (1:02)
 9. Achilles (0:48)
 10. Déjŕ vu (0:46)
 11. Smokestack (1:04)
 12. Far From Home (1:03)
 13. Gallery (1:40)
 14. Mr. Serious American (2:20)
 15. Dreams (3:38)
 16. Trolley Of Death (2:54)
 17. Elevator (3:56)
 18. Escape (1:44)
 19. Bugeye (4:06)
 20. Roadblock (1:56)
 21. Reflections (2:15)
 22. Follow (1:18)
 23. Revenge (1:49)
Hodnocení7
Nathan Barr dokázal složit skvělé dílo, které si rád vždycky pustím. A hlavně skladbu "Escape", ta je pro mne velmi krásná.
70%

Sdílejte článek

 1. Prasoid 15 listopadu 2008 v 11:28

   Nesnáším jednotvárný soundtracky, v nichž se nic neděje, takže je většinou ani nedělám a Hostel si asi nechám ujít, ale proti gustu ani stylu psaní (někdo hold to, že je skladatel zkušený, napíše jinak)….

  Jestli chceš, Frenku, slyšet Michala Davida, tak smůla. Normálně vychází vedle symfonických soundtracků i tzv. score s píšničkami. Ale tady u toho nic takového není, nebo to aspoň můj na 99,99% spolehlivý zdroj neuvádí

 2. Frenk 15 listopadu 2008 v 09:38

   A já si myslel, že v soundtracku uslyšíme i Michala Davida nebo Mira Žbirku, kteří film pro našince oživili… Škoda. Jinak recenze mi nepříjde tak hrozná jako Beonice, ale trošku odflinknutá, nebo možná nebylo o čem psát, protože jak píšeš, hudba se někde hodně opakuje. Nebo je to možná tím, že jsme si zvykli na vysokou úroveň těchto článků a teď reptáme, takže nic ve zlým…

 3. beonica 15 listopadu 2008 v 09:06

  Zbyňo, nic ve zlým, já mám takhle po ránu upřímnou náladu… tohle není dobrá recenze.

  Věty jako “dělal na ní Nathan Barr, který dělal hudbu na hodně filmů”, “Rychlý rytmus se pozvolna změní v ještě rychlejší.” nebo “Tón stoupá nahoru a dolů.”… to už je podle mě za hranici toho, co lze nazvat mile jednoduchým. Nemluvě o tom, že se mi zdá, že jsi do toho textu ne úplně šťastně namontoval některá cizí slova, která působí trochu… na úplně šťastně namontovaně.

  Promiň. Sama časem zkusím zrecenzovat nějakou muziku, pak mi to vrátíš.

Nový komentář