Gremlins 2 (Jerry Goldsmith)


Filmové zpracování Gremlins určitě znáte a Jerryho Goldsmithe snad také. Oba dva jsou legendami. Jak asi mohlo dopadnout spojení obou v soundtracku? Jak jinak než skvěle. Film je spíše pro děti, takže žádné strašidelné momenty nehledejte, jak ve filmu, tak rovněž na soundtracku.

Krátký rozbor

Hned v úvodu jsme ponořeni do krásné melodie, která je na začátku filmu. Po několika vteřinách však strneme hrůzou, když uslyšíme tvrdé bubnování a čínskou flétnu. Druhá skladba „Gizmo escape“ je taková temnější a vypracuje se až k hororové složce. Balancuje mezi hororem a temnou pohádkou, lehce připomíná starší animované grotesky. Další skladbou je „Leaky faucet“, která představuje dunivý pochod s velmi temnými momenty. Tato část je velmi plytká a temná. Hlavně ti co viděli Gremlins 1 uslyší velmi podobnou kompozici. Ta nakonec vygraduje do velkého finále, které se ale spíš opakuje. Další skladba „Cute“ je- jak název napovídá- “rozkošná”. Slyšíme zde melodii, kterou si ve filmu zpívá malý Gizmo a je taková citová, velmi jemná. Zato ale další „Pot luck“ začíná úplně šíleně, že to nejde ani popsat. Naštěstí to po chvilce skočí do bubnů, piána a začne hrát nádherný orchestr.
Abych shrnul zbytek alba, ostatní skladby mi přišly hodně se opakující. Jsou tu takové ty klasicky temné, jako třeba „No rats“. Nebo akčnějšího rázu typu „Gremlins pudding“. A ještě takové pohádkovější a pomalejší, až bych se nebál říci smutné, jako třeba „New trends“, ta je ale také velmi chytlavá. Pro mě osobně je ze všech nejlepší finální „Gremlins credits“, která je slyšet na konci filmu a je velmi nádherná, je tam slyšet Goldsmithův rukopis.

Hodnocení

Jakožto velký fanoušek Gremlinů (o čemž vypovídá i můj avatar) musím dát vysoké hodnocení a myslím, že se mnou budete souhlasit. Goldsmith vytvořil nádherný soundtrack. Jeho pojetí Gremlins 1 se mi po hudební stránce moc nelíbilo, hlavně poslední píseň, druhý díl ji má podle mého názoru o 100% lepší. Takto si u mě tímto druhým dílem Goldsmith udělal opět další velké plus. Jen mi občas vadila určitá”roztříděnost” skladeb. Nejdřív posloucháme stylovou muziku a poté spadneme do úplně jiné kategorie. Ale možná právě díky tomu soundtrack uteče jako voda. Také proto, že obsahuje poměrně málo skladek (je jich 12).

Dostupnost

Film i soundtrack jsou staršího data. Osobně jsem měl celkem problémy soundtrack sehnat. Sháněl jsem ho dlouho, ale to čekání a hledání stálo za to, myslím, že koupí tohoto soundtracku neprohloupíte (tedy pokud se vám ho povede sehnat).

Seznam skladeb

 1. Just you wait (02:11)
 2. Gizmo escape (03:43)
 3. Leaky faucet (03:45)
 4. Cute (01:58)
 5. Pot luck (03:00)
 6. The visitors (03:31)
 7. Teenage Mutant Gremlins (03:23)
 8. Keep It Quiet (03:10)
 9. No Rats (02:23)
 10. Gremlin Pudding (02:13)
 11. New Trends (03:39)
 12. Gremlin Credits (04:52)
Hodnocení8
Když si tento soundtrack pořídíte, nebudete zklamáni.
80%

Sdílejte článek

 1. Profilový obrázek
  Prasoid 28 května 2008 v 18:59

  Přesně, Goldsmithovi jsou vlastní variace, jejichž množství může někomu vadit. Jinak v Gremlins mě trochu zaskočilo užití elektroniky. V podstatě se mi to ale velmi líbilo. Jen nevím, který z obou dílů víc. S osmdesátkou se můžu ztotožnit.

  Ps. chválím odvahu prolomit bariéru a ukončit tak tu nespravedlivou samovládu jakéhosi Prasoida tady v této kategorii

Nový komentář