Alien vs Predator (Harald Kloser)


Úvod

Snímek z roku 2004 vypráví ve směsi akčního sci-fi-hororového thrilleru o střetu dvou velmi vyspělých mimozemských ras na naší planetě. Lze říci i tří, považujete-li v porovnání s nimi lidi za rovnocenné soupeře. Těmito rasami jsou Vetřelci, vyspělí paradoxně svojí jednoduchostí, tou druhou jsou Predátoři, vymakaní již technicky. Film vychází z nápadu, který realizovali dlouho před ním už vývojáři počítačových her. Snad to byl právě jejich nemalý úspěch, co dalo podnět k přenosu atraktivního utkání na filmové plátno. Snahu těžit z úspěchů svých předchůdců (série Aliens a Predator) nezapře. Nakolik to vyšlo je nyní věc zcela nedůležitá. Zajímá mne soundtrack Haralda Klosera, jenž vydalo Varese Sarabande.

Rozbor

Musím se přiznat, že jsem si hudby ve filmu nijak zvlášť nevšiml. Do poslechu tohoto hudebního díla jsem se tak pustil s troškou očekávání. Není to dobré, zvláště po zážitcích z filmů a soundtracků předešlých.

Hned po úvodu, který naznačuje, že by se mohlo do budoucna (myšleno v rámci cd) jednat o celkem slušnou řežbu, již námět samotného filmu slibuje, přichází troška rozčarování. „Main Theme“ totiž směřuje úplně jinam, nikoli do akce, ale do pořádné siesty. Dokázal bych si ji představit u leckterého moderního historického, možná že i fantasy soundtracku, kde je zdlouhavý začátek téměř nutností. Tady tedy rozhodně ne. Ve filmu možná takto pojatý úvod funguje dobře, na cd jako celku v podstatě také, ale vzhledem k vysoce nastavené laťce, jejíž neotřesitelnost mají na svědomí pánové Silvestri (Predator), Goldsmith (Alien) a Horner (Aliens), bych čekal víc. Kloser v žádném případě nikoho z nich nekopíroval, to ostatně neměl zapotřebí. Přišel s vlastní melodii, ale jaksi nechytlavou.

Jak se cd posouvá dopředu, atmosféra se mění, často skladbu od skladby. Od třetí „Antarctica“ se znatelně potemňuje a zároveň se na druhé straně přidává na akčnosti. Od páté „Down the tunnel“ se budete moci střídavě vyžívat v rychlejších čí pomalejších pasážích, které ovšem nejsou nijak špatné.

Kam se poděl zážitek z filmu? Kde je ta rychlost, vzrušení, napětí? Přesně v jedenácté „Dark world“ (docela pozdě), hlavně v její druhé části. Hned po ní nastává krátké vychladnutí v podobě skladby, kde si můžete připomenout motiv z „Main theme“ a naladit se na další „Alien fight“, která už vás nenechá na pochybách, že posloucháte hudební ztvárnění bitvy dvou nejtvrdších ras v nám známém vesmíru (tedy tom filmovém). Je to nášup jak se patří. Po zklidnění, na něž už si posluchač doposud nepochybně zvykl, přichází další světlý okamžik ve „Weyland´s end“. I další „Alien queen“ není vůbec k zahození, nemluvě o předposlední „Showdown“, kde se to řeže hlava nehlava, graduje a snad i lehce děsí. Závěr „The end…or maybe not“ je spíše uklidňující záležitostí.

Hodnocení

Jak to shrnout? Dílo je to povedené, o tom žádná, ale můžete si jej stejně dobře představit jako hudební doprovod ke spoustě jiných filmů. Akčních momentů je zde málo, není tu v podstatě nic, co by jej s filmem neoddělitelně svazovalo. Fandové původních „predátorů“ a „alienů“ budou možná trošku překvapeni celkovou masivností, které ustoupila syrovost (podobně je na tom i hudba k filmu „Alien- resurrection“). Je to ale dobou a celkovým zaměřením filmové hudby, možná jsem až moc přísný a ovlivněný právě těmi syrovými klasikami. Říkám-li syrové, nemyslím tím, že jsou jednoduché, ale že nejsou tak táhlé a nesázejí na bombastickou kostru.

Ať to teď celé vypadá jakkoli, je cd naprosto v pořádku a bez větších kazů. Vše sedí jak má, nálady se střídají. I když četnost tohoto střídání může vyvolat v hlavě nepokoje. Ve svém celku a samostatnosti zaručuje, že je finální zážitek hodně nadprůměrný, neřkuli fascinující. Ovšem (podle mne) pouze pro jedince, kteří nemají naposlouchané ty klasiky.

Dostupnost

Jelikož se jedná o relativně čerstvý kousek, je bez problémů k sehnání.

Seznam skladeb

 1. 1904 1:16
 2. Alien vs. Predator Main Theme 3:29
 3. Antarctica 2:19
 4. Bouvetoya Island 2:09
 5. Down the Tunnel 1:02
 6. Hanging Bodies 1:46
 7. Southern Lights 1:39
 8. Predator Space Ship 1:12
 9. The Pyramid 1:11
 10. Temple 1:11
 11. Dark World 2:56
 12. History of the World 3:21
 13. Alien Fight 3:14
 14. I Need This 1:45
 15. Weyland’s End 0:56
 16. Alien Queen 1:36
 17. Showdown 3:23
 18. The End…or Maybe Not 3:31

Celková doba: 38 minut

Hodnocení7
AvP je holt tak trochu jiná hudba, pro niž nebude problém upadnout vedle svých učitelů v zapomnění. Rozhodně není nezbytné jej vlastnit.
70%

Sdílejte článek

 1. Frenk 1 března 2012 v 17:42

  Druhý poslech přesně potvrzuje Prasoidovu recenzi. Není to špatné, místy dokonce velmi příjemné, ale s Aliens a Predators mytologií to nemá nic společného a klidně by to mohlo zastoupit hudbu ke spoustě jiných filmů. Proto se nemůžu rozhodnout mezi 60 a 70 %, ale nakonec asi dám to nižší – nějaká známá malá vsuvka by neškodila.

Nový komentář