Tajemství hradů – Historie s Karlem Novákem


1b.jpg 2b.jpg 3b.jpg

tajemstvi-hradu-promo.pngJeden z nejnáročnějších projektů spolku Paranormal tým z.s. roku 2016 a dokumentární série, která se dočkala odvysílání na TV Kino Svět.

 

název série: TAJEMSTVÍ HRADŮ

podnázev série: Historie s Karlem Novákem
 žánr: neziskový, dokumentární, krátkometrážní, historický

režie, střih, kamera: Ondřej Bezouška
scénář: Karel Novák
fotografie: Karel Novák, Kateřina Běhanová

v dokumentu vystupují:
Karel Novák
Kateřina Běhanová

řidič
Karel Novák

synpose
Osm epizod, osm hradů, osm různých aspektů středověkého života. Navštivme společně tyto monumenty doby našich předků a poznejme, jak žili, mysleli a jednali. Hrady, to nejsou jen stavby sloužící turistům. Ale mlčenliví vypravěči osudů naší historie. Tak si je pojďme poslechnout…

 

EPIZODA 1. KAŠPERK

První díl série zaobírající se historií tuzemských hradních komplexů, jejich historií, vývojem i životním stylem doby jejich zlatého věku.

Kašperk založil Karel IV. Právě na tuto dobu se nyní zaměříme a jelikož měl Kašperk i vlastní lázně, povíme si něco o středověké hygieně a jejím vývoji.

 

 

EPIZODA 2. TOČNÍK

Díl o hradu Točník, který nechal vybudova Václav IV. Ten vtiskl této stavbě osobitou tvář. A právě to, jak se osobnost panovníka otiskla do dané podoby hradu bude dalším tématem této epizody.

 

 

EPIZODA 3. STRAKONICE

Strakonice patří k jedněm z nejstarších hradů velikosti královského. V tomto dílu si řekneme proč. A mimo to se zaměříme i na Johanity (Maltézské rytíře) a všeobecně na důležitost víry a náboženství ve středověku.

 

 

EPIZODA 4. HELFENBURK

Helfenburk nechali vybudovat Rožmberkové. A právě spletité historii této stavby bude věnována čtvrtá epizoda. Mimo to se zaměříme i na obranu velkých pantství jakým byl i tento hrad.

 

 

EPIZODA 5. DÍVČÍ KÁMEN

Jedna z prvních epizod, kterou jsme natočili ještě v roce 2014 došla k výraznému přestříhání. Mimo historii tohoto sourozence Helfenburku si povíme i o životě Oldřicha II. z Rožmberka, co zde krátký čas žil. Protože hrad, to není jen stavba, ale i život těch, co dané paláce obývali.

 

 

EPIZODA 6. KARLŮV HRÁDEK

Karlův hrádek je jedno z míst, které zaniklo krátce po výstavbě. Proč? To si sdělíme v tomto díle. Mimoto se podíváme na středověkou gastronomii a zkusíme si uvařit nějaký běžný a jednoduchý středověký pokrm.

 

 

EPIZODA 7. VELHARTICE

Předposlední epizoda nám představí historii hradu Velhartice. Seznámíme se v ní se středověkým pivem, rozvržením společnosti ve středověku a podíváme se na osobnost nechvalně známého Martina de-Hoeff Huerta.

 

EPIZODA 8. KONEC HRADŮ

Poslední epizoda uzavře naši sérii čím jiným, než obdobím, kdy začaly vznikat zámky a hrady se staly přežitkem. Jak jejich zánik probíhal? Proč se přestaly budovat? To si povíme v poslední epizodě, kde navštívíme hned několik zámeckých paláců.

 

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/