William L. Petersen


Narodil se 21. 2. 1953 v Evanstonu stát Illinois. Už od mládí byl skvělým sportovcem a díky fotbalovému stipendiu se dostal na prestižní státní univerzitu v Idahu. Tam začal naštěstí tíhnout k herectví . Za dva roky odešel ze školy a odjel do Španělska, kde začal zdokonalovat své herecké schopnosti jako divadelní Shakespearovský herec. Později se vrátil zpět do USA a svůj sen stát se profesionálním hercem proměnil ve skutečnost.

Bohužel se mu ze začátku moc nedařilo moc prosadit a tak účinkoval převážně v divadelních hrách. Zlom přišel až v roce 1981 ve filmu Thief, kde dostal menší roli. Brzy se dočkal své první hlavní role ve filmu To Live and Die in L. A. Poté následovaly filmy jako Manhunter (první z filmů o Hannibalu Lacterovi), Young Guns 2 (western).

V roce 1996 natočil pro mě památný film The Beast. Snímek o boji hrstky rybářů s obří krakaticí. Film, který sice není žádné převratné dílo, ale mě zahřeje u srdce pokaždé, když se na něho podívám. Jeho postava rybáře Whipa Daltona byla tím nejlepším, co jsem ve filmu viděl.

O rok později si zahrál v divácky velmi úspěšném filmu 12 Angry Men, na který i z odstupem času rád vzpomíná. Následoval film o školní sektě The Skulls, který už tak úspěšný nebyl. Potom nastal velký zlom v jeho kariéře, a to myslím v dobrém slova smyslu.

Snad všichni znáte televizní seriál Kriminálka Las Vegas. Zde Peterson ztvárnil postavu detektiva Gilla Grissoma. Natočil přes 150 dílů a stal se nejlépe placeným seriálovým hercem, když jeho plat činí něco kolem 500 000 dolarů za jeden natočený díl.

Naposledy si zahrál ve filmech The Contender (2000) a Haven (2001). Momentálně je podruhé ženatý s Genou Cironeovou učitelkou biologie. Z prvního manželství má dceru Mail. Je i šťastným dědečkem čtyřletého vnuka Marzika.

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář