Tony Todd


Timothy Henry Todd se narodil 4. prosince 1954 ve Washingtonu, D. C. Poté se s rodiči přestěhoval do Hartfordu, stát Connecticut. Vyrůstal tam a vystudoval University of Connecticut a později Eugene O’Neill National Theatre Institute. Je známým afroamerickým hercem, který si zahrál v několika desítkách filmů a seriálů.

Začal vystupovat na Brodwayi a postupně získával zkušenosti a rady, pro další filmovou a hereckou kariéru. Do té doby nic nenaznačovalo, že se z něj jednou stane ikona hororového a sci-fi žánru. Tento nenápadný černoch se poprvé představil Hollywoodu ve filmu Platoon (1986), který raketově nastartoval jeho kariéru. O rok později přišla nabídka do seriálu Star Trek: The Next Generation a Tony se vůbec nerozpakoval. Udělal dobře a v životě toho nikdy nebude litovat. Ještě v témže roce natočil průměrný film Enemy Territory. Poté následovala v roce 1988 menší role ve filmu Bird, který režíroval Clint Eastwood.

Zlomový se stal rok 1990 a s ním přišla i jeho první životní role Bena ve filmu Night of the Living Dead. Ve stejném roce se objevil ještě ve dvou dalších filmech, ale ani jeden mu takový věhlas nepřinesl. Prvním z nich je krimi The Bride in Black a druhý Ivory Hunters.

Rok 1991 už tak slavný nebyl a Todd si sice zahrál ve dvou filmech, ale ty se diváckých ovací nedočkaly. To o rok později přišla jeho další velká role. Zrodil se Candyman a Tony Todd dostal další obrovskou příležitost, které se chytil pevně za pačesy. Hlavně díky jeho výkonu dopadl film u kritiků i diváků docela obstojně a on už bude asi navždy spojován s touto postavou. Film se dočkal ještě dvou pokračování v roce 1995 a 1998 a i když ani jeden z nich nebyl už tolik úspěšný, tak Todd v nich svým výkonem exceloval.

Mezitím si zahrál i v několika dalších známých filmech jako například mysteriózním filmu The Crow (1994), westernové trilogii Black Fox, thrilleru The Rock (1996), nebo hororu Wishmaster (1997). Potom přišel čas na návrat k seriálu a tak z povděkem přijal roli lorda Haikona ve Stargate SG-1.

Rok 2000 a film Final Destination. Co k tomu dodat. Jistě si všichni pamatujete toho tajemného pracovníka v pitevně. Tato role byla jedna z nejmenších, ale o to nezapomenutelnějších. Svědčí o tom i fakt, že se jeho postava objevila v obou dalších pokračováních v roce 2003 a 2006.

Hororu zůstal i nadále věrný a během několika následujících let si zahrál hned ve třech. Žádný z nich ovšem není nic moc extra a jde většinou o průměrné až podprůměrné filmy. Minotaur (2006), Hatchet (2006) a The Prophecy: Forsaken (2005) mluví za vše. V roce 2009 by se měl objevit ve dvou hororových novinkách Hatchet 2 a 2001 Maniacs: Beverly Hellbillys. O velkém úspěchu těchto filmů však vážně pochybuji.

Nesmím opomenout ještě jeden úspěšný seriál ve kterém se Tony Todd objevil. Je jím 24. Hrs a on se v ní objevil hned dvakrát. Poprvé ve třetí sérii, jako detektiv Michael Norris a později v sedmé sérii, jako General Benjamin Juma.

Svůj hlas dokonce propůjčil i dvěma videohrám

  • Star Trek: Elite Force II(2003) – postavě Korban
  • Half-Life 2: Episode Two (2007) – postavě Vortigaunt

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Magor-zombie 23 června 2009 v 15:50

    Obě ty hry jsem hrál. Obě sou dobrý. Ben v NOTLD byl super (a já byl trochu dost skřísnutej jak nakonec dopadl).

    Když jsme u toho “hlasového herectví”, tak teď půjde do kin Transformers: Revenge of the Fallen a Tony Todd tam namluvil právě titulní postavu Deceptikona Fallena (hlavního padoucha).

Nový komentář