Ron Perlman


Celým jménem Ronald Francis Perlman se narodil 13. 4. 1950 v americkém New Yorku. Studoval sice v Minnesotě, rychle se však vrací do svého rodného města, kde začíná jako padelní herec. V polovině 70. let se poprvé objevuje v seriálu a v roce 1976 dostává menší roli v americkém westernu Last Hard Men, The (Poslední ostří hoši). Díky svému mohutnému vzhledu, drsné tváři a téměř dvoumetrové postavě je předurčen pro role monster, padouchů a záporáků.

Kariéra se mu rozjíždí začátkem let osmdesátých. Svým fyzickým fondem se výborně hodí do dobrodružného dramatu Quest for Fire (Boj o oheň, 1981) coby pračlověk. O tři roky později se objevuje v bláznivé komedii Ice Pirates, The (Ledoví piráti), následuje evropská koprodukce historického filmu jménem Name der Rose, Der (Jméno růže, 1986). Kariérním postupem je však především seriál Beauty and the Beast (Kráska a zvíře – hádejte koho asi hrál), který natáčela stanice CBS v rozmezí let 1987 – 1990. Ron Perlman byl za ni oceněn Zlatým glóbem, byl dvakrát nominován na Emmy i na další ceny. Dokázal, že krom své postavy má i herecký talent.

 

V 90. letech se naplno rozjíždí. Je to dáno i tím, že Perlman – a to je pro něj typické dodnes – snad neodmítne jedinou roli. Známější filmy střídá s různými seriály, s televizními produkcemi a dokonce i s tituly mířících rovnou na video trh. Z jeho filmotéky proto vybírám slavnější kousky. Z roku 1992 je to adaptace Kingovi povídky Sleepwalkers, další rok se objevuje rovněž v hororu, tentokrát pod záštitou Guillerma del Tora, Cronos (Stroj času, 1993) a v thrilleru Romeo is Bleeding (Romeo krvácí, 1993). V úloze mafiána se objevil i v šestém pokračování komediální ságy Police Academy: Mission to Moscow (Policejní akademie 7: Moskevská mise, 1994).

Fanouškům hororů se Ron Perlman představil v roce 1996 v Island of Dr. Moreau, The (Ostrov Dr. Moreau), který však nebyl dobře přijat. Mnohem větší radost nám udělal o rok později v poslední kapitole samostatné vetřelčí kvadrilogie. Byla to role vesmírného piráta Johnera, který nešel pro hlášku daleko v Alien: Resurrection (Vetřelec: Vzkříšení, 1997). Jak je však u něj zvykem, objevil se i v hororové břečce jménem Down (Výtah smrti, 2001).

Filmové žánry rozšířil, když s Judem Lawem bojoval proti Edu Harrisovi v Enemy at the Gates (Nepřítel před branami, 2001). Dalšího ne-člověka si střihnul ve slavné vesmírné sáze o lodi Enterprise Star Trek X: Nemesis (2002). Se svým dvorním režisérem del Torem pak natočili pokračování upírské bitky Blade 2 (2002). Aby však potvrdil svou pověst nevybíravého herce, objevuje se například i v hororu Rats (Krysy, 2003), který je na csfd v žebříčku sta nejhorších filmů.

Největší slávu rovněž sdílí se slavným mexickým tvůrcem. Guillermo del Toro se totiž rozhodl přivést k životu jeho srdcovou záležitost – komiksovou postavu Hellboye. Stejnojmenný film vznikl roku 2004 a Perlman v něm hrál hlavní roli. Role rudého démona vyžadovala velkou trpělivost, neboť každý natačecí den strávil dobré čtyři hodiny v maskérně. Přesto se Hellboy stal jeho nejlavnější postavou. Pokračování se dostavilo až o čtyři roky později v Hellboy 2: The Golden Army (Hellboy II – Zlatá armáda, 2008).

Mimo to se třeba ještě objevil ve filmu Uweho Bolla In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (Ve jménu krále, 2007), v hororu I Sell the Dead (2008) či ve fantasy Season of the Witch (Hon na čarodějnice, 2011). Velmi často také dabuje postavičky v animovaným filmech – z poslední doby třeba Tangled (Na vlásku, 2011). Naposledy byl k vidění v kině v propadáku Conan the Barbarian (Barban Conan, 2011).

I na tento rok má Ron Perlman v plánu natočit několik filmů. Vzhledem k tomu, že mu již táhne na 62 let je však jasné, že na nějaké hláškující bijce se už moc nehodí a sám herec přiznal, že po chuti by mu už nebylo ani další pokračování Hellboye. Na stříbrném plátně ho ale nejspíš ještě uvidíme. Tento rok vypadá zajímavě horor Dark Star Hollow a s del Torem připravují akční scifi Pacific Rim. Budou to zřejmě menší role, to ale fanouškům nevadí.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. davena27 3 února 2012 v 20:32

    Výstižná to recenze na herce,jehož rysy v tváři si málokdo splete s někým jiným.Mě osobně když vidím Rona se vybaví jeho hrdelní " Tek,tek"kterým oblažuje své zajatce na policejní stanici ve městečku Beznaděj.Ve stejnojmeném snímku si zahrál policistu jménem Collie Entragian,který………….,raději se podívejte sami,recenze na snímek je zde také.A na snímek Dark Star Hollow,který bude lemovat celá plejáda slavných jmen se těším taktéže.Uvidíme – posoudíme. 😀

Nový komentář