Peter Stormare


Narodil se 27. 8. 1953 v malém městečku Kumla ve Švédsku jako Peter Ingvar Rolf Storm. Jméno si změnil, když studoval na univerzitě, protože si jej neustále pletli s jiným studentem. Do svých jedenácti let vystupoval ve švédském královském národním divadle. Jeho první herecká role byla ve filmu Spanarna (1983). Jde o švédské krimi, které je však pro většinu světa zcela neznámé. Poté následovaly další tři neúspěšné filmy Seppan (1986), Den Frusna leoparden (1986) a Mälarpirater (1987). Jeho kariéra zamrzla na mrtvém bodě a vypadalo to, že Peter zůstane obyčejným tuctovým divadelním a filmovým hercem. V roce 1990 se zněj stal umělecký ředitel v Tokyo Globe Theatre, kde si udělal jméno díky své divadelní adaptaci Shakespearovy hry Hamlet. V témže roce nastal i menší zlom v jeho životě, protože si jej všiml americký režisér Penny Marshall, který mu nabídl menší roli ve filmu Awakenings. Další šanci dostal o dva roky později od režiséra Louise Malleho, který ho obsadil do dramatu Damane (1992).

Tyto šance pozvedly Peterovi sebevědomí a v roce 1993 emigroval do USA, aby zkusil štěstí v Hollywoodu. Tři roky si musel počkat, ale šance se rázem objevila a on ji chytil za pačesy. Nejprve ve filmu Fargo (1996) a ještě v témže roce dostal hlavní roli v kanadském snímku Le Polygraphe. O rok později si ho povšiml i sám Steven Spielberg a nabídl mu menší roli v pokračování Jurského parku.

Rok 1998 se stal pro něj zlomový. Jeho kariéra vyletěla strmě vzhůru a on začal dostávat spousty nabídek, z nichž si mohl začít vybírat. K tomu mu dopomohly tyto tři filmy: Mercury, Big Lebowski a hvězdný Armageddon. Následoval film 8MM, kde si zahrál po boku Nicolase Cage.

Nové tisíciletí mu přineslo ještě větší slávu. Objevil se ve filmech The Million Dollar Hotel, Bruiser či Chocolat. V roce 2001 si zahrál ve filmu Minority Report s Tomem Cruisem nebo Windtalkers, kde si opět zahrál s Nicolasem Cagem.

Ve své kariéře si zahrál i v několika hororových filmech, které nás jistě zajímají asi nejvíc. V roce 2005 si zahrál hned ve dvou. První z nich je spíše taková hororová pohádka The Brothers Grimm, ale ten druhý už je o něčem jiném. Tím filmem je Constantine, kde obsadil roli satana a myslím si, že ji zvládl skvěle. Podobně si vedl v dalším nedoceněném hororovém kousku 2001 Maniacs, kde si zahrál vedle takové hvězdy jakou je náš milovaný Robert “Freddy” Englund. Prozatím poslední horory, které jsem měl možnost s ním vidět, jsou Anamorph a Insanitarium. Jeho fanoušci se však můžou již těšit na ten nejnovější. V letošním roce by měl být uvedený film The Horsemen.

Já jsem si jej však nejvíce oblíbil v televizním seriálu Prison Break, kde si zahrál první dvě sezóny mafiánského bosse Johna Abruzziho. Jak on sám přiznal v jednom rozhovoru, tak mu jsou nejmilejší role padouchů a mafiánů, protože na kladné postavy prostě nemá ksicht.

Kromě herectví se Stormare věnuje i zpěvu. Díky Bonovi z U2 natočil v roce 2002 svoje první cd pod názvem Dallerpölsa och småfåglar. Jeho osobní život už tak šťastny není. Je dvakrát rozvedený. Jeho první manželkou byla herečka Karen Sillas se kterou má dceru Kelly. Se svou druhou manželkou Toshimi se rozvedl teprve nedávno.

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Frenk 12 dubna 2009 v 09:01

     “Roku 2004 natočil dva horory, Brothers Grimm a Constantine” – ale Constantine vznikl o rok později!!!! Jinak ovšem mám Stormareho velmi rád, vždy zahraje skvěle a umí na sebe strhnout pozornost. Z celého Armagedonu si tak vzpomínám (kromě vybuchujících mrakodrapů) na jeho roličku pošahaného Rusa, a jeho Satan v Constantinovi zastínil zase Keanu Reevese. Prostě borec…

Nový komentář