Peter Jackson


Ač většině lidstva znám jako tvůrce fantasy Pán prstenů a možná i posledního King Konga, má k hororu taky co říci. Tady minimálně měl.

Narodil se 31. října 1961 v Pukeura Bay na Novém Zélandu. Rodiče byli imigranti z Británie. Už odmala si hrál s kamerou a byl to takový ten klasický nadšenec bez průpravy k profesionální tvorbě. Už v 9 letech se zamiloval do King Konga a je více než pravděpodobné, že už tehdy si hrál s myšlenkou na jeho přetočení.

Od roku 1984 do 1987 točí po víkendech s přáteli a rodinou (za nějakých 100 000) hororovou komedii Bad taste (Vesmírní kanibalové). Původně 10minutový snímek přerostl v plnohodnotný film. Je to tzv. splatter, charakteristický tím, že krev a vnitřnosti létají vzduchem po kýblech. Získal za něj v Cannes uznání a od té doby točí naplno coby profesionální režisér. Zanedlouho se setkává se svoji ženou Fran Walshovou.

Díky Bad taste se sponzoři jen hrnuli, takže roku 1989 vzniká loutkový muzikál Meet the Feebles. Spolupracuje na něm s Richardem Taylorem, s nímž od té doby dělá na většině svých filmů.

V roce 1992 vzniká opět hororová komedie, taky splatter, tentokrát Braindead (Živí mrtví), v severní Americe uvedený jako Dead alive. Příznivce Bad taste v něm postříkal ještě větším množstvím krve a rozesmál ještě více vtipy.

V roce 1994 se zviditelnil i mezi poklidnějšími diváky, a sice psychologickým dramatem Heavenly creatures (Nebeská stvoření). Film získal Oskara a Stříbrného lva. O rok později točí Forgotten silver (Zapomenuté stříbro), komediálně-dokumentární mystifikaci o lásce.

Rok 1996 přináší kousek Frighteners (Přízraky). Kritika z něj nijak nadšená nebyla. Universal rovněž zamítl remake King Konga, protože do kin šla právě jiná gorila. Místo toho se Jackson pouští do Pána prstenů. Měl s tím spoustu problémů, ale nakonec to natočil a získal nespočet ocenění. Trilogie přišla do kin postupně v letech 2000-2003. Tři dny před premiérou prvního dílu umírá jeho matka.

V roce 2005 konečně vychází zbožňovaný King Kong.

Jacksonovy filmy jsou natočeny s důrazem na detaily, s jemu vlastním smyslem pro humor, s poctivě odvedenou prací na všech frontách před i za kamerou. Nesoustředí se na jeden žánr, je to chameleon, který má spousty příznivců, na druhé straně i odpůrců. Je zajímavé čekat, čeho se od něj ještě dočkáme.

 

Zdroj: www.wikipedia.org

Sdílejte článek

  1. waump 22 září 2007 v 09:24

    Mě osobně hrozně mrzí, že Jackson přešel ze skvělých splatterů na megaprodukce. Pán prstenů byl pro mě utrpením a King Kong se vyrovnal mučení elektrickým proudem. Bojím se, že už se žádného brutálního comedy hororu asi od něj nedočkám. A bohužel to není jen jeho případ. I skvělý Sam Raimi se přeorientoval na drahý megapopcorn. Je škoda, že Hollywood všechny osobité a zajímavé režiséry předělá k obrazu svému.

  2. Frenk 21 září 2007 v 17:38

    Mě se nelíbí. Pán prstenů je pro mě vyblitá fantasy a na Konga jsem se těšil jak malej kluk a zjistil jsem pouze to, že je to 3hodinový film o opici, kde je vše přehnané a plné klišé. Soráč Jacksone, raději zůstanu u svých – Jamese Camerona, Michaela Baye, Riedlyho Scotta atd. Škoda, nazachrání to ani ta tvoje armáda Oscarů.

Nový komentář