Paul W. S. Anderson


Narodil se 4. března 1965 v anglickém Newcastlu a od mládí planul k filmové tvorbě. Studoval obor film a literatura na Warwick University, kde také sepisoval svoje první scénáře. Roku 1988 se stal nejmladším absolventem této univerzity. Podle svého vlastního scénáře pak natočil svůj režijní debut s názvem Shopping.

Mnohem větší slávy se však dočkal v 1995, kdy zfilmoval slavnou počítačovou hru Mortal Combat. Ta se stala u hráčské populace, trávící za počítačem většinu času, téměř senzací a tržby tak doklusaly k sympatickým 150 mil. dolarům. O dva roky později se opět činil. Výborný scifi horor Horizont událostí se stal zřejmě jeho nejlepším filmem a byl velmi ceněn i u kritiky, zdálo se, že svět má nového režiséra, který se navíc dušoval, že bude točit převážně adaptace počítačových her. Herní svět jásal.

O rok později světlo světa spatřil jeho další projekt. Na akční film Žoldák – legie zkázy s Kurtem Russellem v hlavní roli však nebude v dobrém vzpomínat, protože byl – oprávněně – naprosto sestřelen. A tak se Paul vrátil ke svým slibům a natočil podle vlastního scénáře Resident Evil. I přes některá hluchá místa měl tento zombie horor docela úspěch a Anderson si jím alespoň trochu spravil chuť, protože pak to šlo s ním hodně s kopce.

Roku 2004 napsal scénář k pokračování Residenta Evila s podtitulem Apokalypsa, ale sám se ho nezhostil, protože dostal věhlasnou nabídku režírovat střet dvou mimozemských ras – vetřelce a predátora. Avpéčko však nikoho nenadchlo a jen málo scházelo k tomu, aby na sebe tento film ani nevydělal. Paul Anderson tak promarnil svou šanci prokousat se až do režisérské elity, což korunoval pohádáním se ze studiem, které ho načež poslalo ke všem čertům.

V nejnovější době je Anderson podepsán pod připravovaným dovršením trilogie Resident Evil (Zánik) a pokud vím, tak nic nového od něj dlouho neuvidíme. No, třeba zpytuje svědomí a hodlá nás něčím překvapit jako na začátku své kariéry.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

12 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář