M. Night Shyamalan


M. Night Shyamalan se narodil 6. srpna 1970 v Indii, avšak vychováván byl ve Philadelphii. Už jako malé dítě toužil natáčet filmy a již v brzkém věku se dočkal uznání kritiků za jeho první dílo s názvem Praying with Anger (1992).

Té pravé nefalšované slávy se mu ovšem podařilo docílit až o 7 let později, kdy podle vlastního scénáře zrežíroval tajemný a atmosférický thriller Šestý smysl (1999). Ten se ukázal být druhým komerčně nejúspěšnějším filmem tohoto roku a obdržel sedm nominací na Oscara. Hned o rok později vstupuje do kin jeho další mrazivý thriller Vyvolený (2000), kde hlavní roli ztvárnil opět Bruce Willis a svět měl rázem nového Mistra napětí.

Tuto svou vyzitku upevnil roku 2002 svým dalším výtvorem s názvem Znamení, kde si neváhali zahrát ani takové hvězdy jako Mel Gibson nebo Joaquin Phoenix. Film pojednával o bývalém knězi, který po úmrtí manželky ztratil víru k bohu a to až do doby, než se na jeho kukuřičných polích neobjevily tajemné kruhy.
Shyamalan dostal za scénář k tomuto thrilleru 5 mil. dolarů a stal se tak roku 2002 nejlépe placeným scénaristou.

Zatím poslední Shyamalanův počin nese název Vesnice (2004). Je zajímavé, že ačkoliv všechny čtyři filmy, které tento indický režisér natočil, patří do jedné žánrové skupiny, zaznamenaly úspěch. I Vesnice je totiž zajímavým thrillerem se silnou atmosférou a nečekanými zvraty.

M. Night Shyamalan je na tento žánr prostě machr. Nyní se zabývá svým novým projektem, který má být katastrofickým filmem o rodině, která utíká před přírodní krizí.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Shark 4 května 2007 v 15:42

     tenhle režisér má podle mně tendenci klesat níž a níž a to všechno pro to, že Šestým smyslem sám sobě nasadil laťku tak strašně vysoko, že už jí ani on nemůže nikdy přeskočit a každým dalším filmem to jen potvrzuje. Vyvolený byla blbost, Vesnice se dala jednou kouknout , snad jen Znamení byl pro mně hodně dobrej film, ale to snad jen díky hercům. Na Ženu ve vodě se bojím kouknout po tom co jsem si o ní přečetl.

Nový komentář