Lon Chaney Jr.


Sympatický hromotluk, kterému hraní šlo, ale trochu se na něho pozapomnělo. Jinak též „Wolf Man” Larry Talbot, první pořádný vlkodlak.

Narodil se 10. února 1906 v Oklahomě v USA jako Creighton Tull Chaney. Dětství měl poměrně pestré, neboť jeho rodiče cestovali s divadlem. Mladý Chaney se tak poprvé objevil na jevišti již jako mrně, které sotva odrostlo matčinu prsu.

Jeho otcem nebyl nikdo jiný než „Muž tisíce tváří” Lon Chaney. Syn se chtěl samozřejmě držet rodinného řemesla, dokonce se blíže zajímal o maskování, jímž jeho otec proslul. Byl to však právě on, kdo stále v této oblasti projevoval značnou nevoli. Tak nezbylo synovi slavného otce nic jiného, než si nechat o hraní před kamerou jen zdát. Pracoval, kde se dalo. V továrně, ale i třeba na farmě. Teprve po otcově smrti v roce 1930 mohl přičichnout k životu filmové hvězdy.

Zpočátku se samozřejmě nevyhnul spoustě rolí, které nikoho neoslovily. Možná i to byl důvod, proč se junior uchýlil k užití jména Lon Chaney Jr. Přídomku, který se mu ze srdce hnusil, ale o jehož marketingové síle nemohl pochybovat ani on. A ovoce se brzy ukázalo.

Zvrat přišel v roce 1939 se snímkem podle knihy Johna Steinbecka Of Mice and Men (O myších a lidech). Chaney se předvedl v tom nejlepším světle, a tak mohl díky studiu Universal o 2 roky později zazářit ve svém 2. nejslavnějším filmu The Wolf Man, v němž se fanouškům hororu představil jako jeden z nejlepších vlkodlaků, kteří se kdy prohnali po filmovém plátně.

Brány filmového hororu se mu rozevřely. Vedle postavy prokletého Larryho Talbota (The Wolf Man; Frankenstein Meets the Wolf Man, 1943; House of Frankenstein, 1944) se objevil například i jako Kharis, princ ze série filmů o mumii (The Mummy´s Tomb, 1942; The Mummy´s Ghost, 1944; The Mummy´s Curse, 1944), i jako hrabě Drákula (Son of Dracula, 1943). Bohužel již nedokázal navázat na úspěch Vlkodlaka a postupně zabředl do bahna béčkových snímků, tu lepších, tu horších. Ostatně celkově se jaksi začal vytrácet z hororové první ligy a pomalu končil na jejím okraji, až nakonec po problémech se zdravím a alkoholem 12. července 1973 zemřel v Kalifornii.

Lon Chaney Jr. se objevil v bezmála 200 filmech, z toho zhruba 36 byly horory. Zahrál si s nejlepšími žánrovými esy jako Borisem Karloffem (House of Frankenstein), Belou Lugosim (The Wolf Man; Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein, 1948) či Vincentem Pricem (The Haunted Palace, 1963). Jeho parketou byly vedle hororů i westerny, dramata, komedie, zkrátka film jako takový. I když nehrál vůbec špatně, ba právě naopak, některé filmy jsou zajímavé snad jen díky němu, větší díru do světa neudělal.

Přestože žil neustále ve stínu svého otce, jehož někdejší popularity nikdy nedosáhl, měl a má spoustu fanoušků, kteří ani neví, kdo to Lon Chaney starší vůbec je.

 

(Zdroj: imdb.com; bonusové materiály DVD Vlkodlak)

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář