John Carpenter


Americký všestranný filmař. Je znám jako režisér, producent, scénárista, herec, navrch ještě jako skladatel filmové hudby. Dle vlastních slov jej ovlivnili Alfred Hitchcock, Howard Hawks a televizní seriál „The Twilight Zone“.

Narodil se pod celým jménem jako John Howard Carpenter dne 16. 1. 1948 v Carthage v New Yorku. Navštěvoval Western Kentucky University, kde jeho otec působil jako vedoucí hudebního oddělení. Poté se přemístil na University of Southern California, kde v rámci své studentské činnosti natočil krátký snímek „The Resurrection of Broncho Billy“, jenž byl oceněn Oscarem!

Carpenter je obecně považován za režiséra hororových filmů, nicméně se soustředí i na jiné žánry. V jeho mnohačlenné filmotéce se skrývají i sci-fi filmy, akční řežby, nebo dokonce dokumenty, například o Elvisovi. Cizí mu nejsou ani dobrodružné komedie jako „Big Trouble in Little China“ (1986).

K hudbě měl vždy velmi blízko. Celá jeho rodina byla značně muzikální. Nevyhnul se povinným lekcím hraní na housle či na piáno. Později se učil na kytaru a dokonce založil v polovině 70. let hardrockovou skupinu Coupe de Villes. K některým svým filmům si pak hudbu složil nebo upravil sám.

K těm nejznámějším filmům, které jej vynesly na výslunní a k nimž si rovněž sám složil zvukovou kulisu, patří „Halloween“ (1978), „The Fog“ (1979), „Escape from New York“ (1981), „Halloween 2“ (1981). K nejoblíbenějším a nejlepším vůbec patří „The Thing“ (1982), jehož hudbu má ovšem na starosti Ennio Morricone. Jedná se o druhý a značně lepší pokus o zfilmování povídky „Who Goes There?“, jejímž autorem je John W. Campbell Jr. Tím prvním je film z roku 1951, jeho režisérem však Carpenter pochopitelně není. Zato je autorem sci-fi snímku „Starman“ (1984) či uznávaného thrilleru „They Live!“ (1988).

Všechny Carpenterovy filmy nicméně nejsou zárukou té nejvyšší kvality. Příkladem může být „Prince of Darkness“ (1987) a kvalitativně sestupná tendence jeho posledních snímků, mezi nimiž se nachází třeba „Ghost of Mars“ (2001). Rovněž četnost jeho práce pomalu upadá. I tak je stále jedním z nejlepších režisérů moderních hororů a ikonou, od které se má leckdo co přiučit.

 

Zdroj: de.wikipedia.org, filmjunk.com

Sdílejte článek

  1. Eraserhead 17 března 2009 v 22:31

     Jo, jo, Carpenter je dost dobrý hororový filmař, jeho filmy mám rád, ale úplně nejradši mám Carpenterovu filmovou hudbu, ta daleko převyšuje i jeho nejdokonalejší filmy. Carpenter je jako muzikant ve svém minimalismu až na pokraji geniality. Z úvodní melodie Halloweenu mi vstávají chlupy ještě teď…, o klavírním motivu hned ze začátku Mlhy ani nemluvě.

  2. Prasoid 8 prosince 2007 v 15:20

    Pardon, čas od času se prostě vloudí pár chyb, a pak to stojí za to. U Elvise mělo být skutečně uvedeno biografie, nikoli dokument. U Halloween 2 není vyloženě napsáno, že to režíroval, abych mohl ty jmenované filmy postavit k sobě coby “jeho” a nemusel se rozepisovat o tom, co u kterého dělal. U Resurrection jsem použil širší pojem “natočil” místo “je autorem”, ale zřejmě je to zavádějící, jak připomíná Obitus, jemuž děkuji za upozornění. Tímto se omlouvám za způsobené komplikace při interpretaci s příslibem, že jde o nedorozumění, které se stává jen jednou za “x časových jednotek” a jemuž se snažím předcházet.

Nový komentář