Joe Dante


Americký režisér, producent, herec, scenárista, dokonce i střihač. V poslední době však nijak proslulý.

Narodil se pod jménem Joseph Dante Jr. dne 28. listopadu 1946 v Morristownu, v New Jersey, v USA. Studoval původně výtvarné umění. Poté pracoval jako novinář. Nakonec přesedlal do New World Studios na střihače a scénáristu. Jednalo se o studio Rogera Cormana.

Byl ovlivněn filmy 50. a 60. let. Aby ne. Když dospíval, zažíval fantastický žánr nebývalý boom. Na jeho tvorbě se to pochopitelně podepsalo. Spousta příšer a zkreslené reality, ale hlavně nadsázky a humoru. Rovněž žádný ostych (to se týče třeba umírání dětí), čímž si zákonitě nevysloužil jen pochvalu.

Není pouze režisérem hororů. Na ty se soustředil zejména ze začátku své kariéry. K tomu se většinou nejednalo o čistokrevné zástupce žánru. Častěji točil komedie, ve spoustě i hrál. Mnoho filmů na svém kontě nemá, jelikož mu údajně chybí dostatek toho správného talentu.

Svoji filmovou kariéru začal u již zmíněného a pro mnohé nechvalně známého Rogera Cormana. Natočil pod jeho producentskou záštitou snímek „Piranha” (1978), kde se před kamerou i projel po vodě. Tato béčková odpověď na Spielbergovy Čelisti (Jaws) se samotnému Stevenovi natolik líbila, že svého napodobitele později pověřil vedením hned několika projektů. Vzpomeňme například hororovou komedii „Gremlins”, dobrodružné sci-fi „Explorers” (1985) či „Small Soldiers” (1998), pod nimiž je Spielberg podepsán coby producent. Dante je tak oprávněně považován za jednoho ze Spielbergových žáků. Přesto nepatří k režisérské špičce. Od 90. let má problém se výrazněji zviditelnit.

Na Piraně navázal v roce 1981 kultovním hororem „The Howling” (Vytí vlkodlaků). O rok později se podílel na filmu „Twilight Zone: The Movie” (Zóna soumraku). V roce 1984 natočil již zmíněný film „Gremlins”, jehož ještě nabytější a ztřeštěnější pokračování vypustil do světa v roce 1990. 2 roky nato si zahrál ve filmové adaptaci Stephena Kinga „Sleepwalkers”. U žánru se však jako režisér na delší dobu neobjevil. Návrat mu trval až do roku 2006, kdy spolupracoval na hororu „Trapped Ashes” a dvou epizodách projektu „Masters of Horror”. Jeho zatím posledním režisérským počinem je 1 epizoda seriálu „CSI: NY” z roku 2007, „Boo”. Jedná se pochopitelně o krimi.

I přes nepříliš příznivé kritiky posledních let se může pochlubit několika nominacemi a oceněními za své dřívější dílo. Samozřejmě si odnesl hmotné uznání za snímky „Gremlins”, „Howling” a „Piranha”. Nominován byl například za sci-fi „Innerspace” (Vnitřní vesmír, 1987) a „Gremlins 2″. Jestli se však většího úspěchu dočká i do budoucna, to je ve hvězdách.

 

Zdroj: wikipedia.org, imdb.com

Sdílejte článek

Nový komentář