Joaquin Phoenix


Sympatický mladík a dvorní herec M. N. Shyamalana se narodil na Puerto Ricu roku 1974 do velké rodiny misionáře – Joaquin pochází z pěti sourozenců. Ostatně – na jih se Phoenix stále často vrací za odpočinkem a klidem. Jeho první filmové role nevzbudily větší pozornost a zprvu se proto zdálo, že poklidný Joaquinův život nebude příliš narušován popularitou či skandály. Dostalo se mu však obojího. Nejprve to byla smrt jeho bratra Rivera, který se v přítomnosti Joaquina a dalších přátel předávkoval drogami. Mladým hercem tahle zkušenost silně otřásla – sám ji komentoval slovy: “Trvalo mi víc jak rok, dostat se zpátky do života.”

Z uzavření se před světem Joaquin vystoupil roku 1995, kdy získal roli ve filmu Zemřít pro – zde se objevil po boku Nicole Kidman. Následoval strmý vzestup a účinkování v bezmála dvou desítkách filmů. Z nehororových jmenujme 8 mm, Gladiátora, Hotel Rwanda či Walk the Line. Z těch hororových šlo například o Perem Markýze de Sade, Znamení či Vesnice. Nejlepšího finančního ohodnocení se mu zatím dostalo za poslední jmenovaný snímek (5 mil. USD).

Joaquin bydlí spolu se dvěma kočkami a neustále je v kontaktu se svou rodinou – maminka nebo některá ze sester jej také nejčastěji doprovází na společenské akce. Svého času udržoval blízký vztah k herečce Liv Tyler (“Vím, že my dva jsme se potkali z určitého důvodu – já skutečně potřeboval ji a ona skutečně potřebovala mě.”). V roce 2005 se úspěšně léčil ze závislosti na alkoholu.

Phoenix není jen populární – oceňuje jej i filmová kritika. K jeho největším úspěchům patří dvojí nominace na Oscara. A ještě si ho užijeme – do Česka se chystají dva nové filmy s ním v hlavní roli (We Own the Night a Reservation Road). On sám podotýká: “Důvodem, proč stále účinkuji ve filmech, je skutečnost, že vždycky nesnáším to poslední, co udělám. Takže se stále snažím napravovat chyby.” Snad mu to ještě chvíli vydrží.

 

Zdroj fotografie: thecinemasource.com

Sdílejte článek

  1. Dextra 18 září 2007 v 18:21

    Beonica: Pamatuju si, že jeden čas dávali v televizi jeden Joaquinův film vedle druhýho – 8mm, Gladiátor, Temná Zákoutí, Není Úniku… Poslední jmenované jsem vymazala, protože to už bylo i na mě mooooc úchylný. A ještě jsem si sehnala jeden z jeho prvních filmů Zemřít Pro, taky správná úchylačinka, on snad ani v ničem jiným nehraje. Jj, kdyby se River nepředávkoval, tak by Brandon Lee utřel nos.

  2. Dextra 18 září 2007 v 15:28

    Ano, “Kotě” wa-keen Phoenix, další můj velký oblíbenec. Akorát ho paradoxně v hororech zrovna nemusím… To takových 8mm, to je žrádlo, stejně tak gladiátor… A River byl taky super herec, je ho vážně moc škoda… To jste věděli, že River měl původně hrát Erica Dravena v prvním dílu Vrány?

Nový komentář