Famke Janssen


Úvod
Nejen já si myslím, že Famke je výborná herečka, která ztvárnila řadu rolí. Myslím si, že když na točila pár horrorů, že sem patří. Kdyby jste si mysleli opak, tak se omlouvám:-)

Bio
Famke Janssen, celým jménem Famke  Beumer Janssen, se narodila 5. listopadu 1965 v Amstelveenu v Nizozemí. Některé servery(především české)píší, že se narodila v Amsterdamu, v Severním Holandsku v Nizozemí, tak nevím, čemu věřit. Její rodiče se rozvedli a má dvě sestry(které ‚dělají‘ též do filmového průmyslu-jedna je režisérka a druhá herečka). Mluví plynně holandsky, anglicky, německy a francouzsky. Roku 1995 se vdala za Toda Culpana Williemse, ale o pět let později se rozvedli.  Nyní bydlí v New Yorku. Je vegetarián a chce být i vegan.

Kariéra a role
Kariéru odstartovala jako modelka a v osmdesátých letech se odstěhovala z Evropy do Spojených států za tamním modelingem. Herecká dráha začala na začátku devadesátých let, ovšem ještě před tím studovala literaturu a psaní na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Později se přestěhovala do Los Angeles a právě tam začínala. Zprvu se objevovala v menších rolích v seriálech Star Trek v epizodě ‚The Perfekt Mate‘ a dostala i nabídku na Star Trek: ,Deep Space Nine‘, dále v seriálu Melrose Place a také v The Untouchalbes. První opravdová role přišla v roce 1992 ve filmu Fathers & Sons. Avšak průlom v kariéře přinesl rok 1995, kde si zahrála v bondovce James Bond: Golden Eye, v českém překladu James Bond: Zlaté Oko, kde hrála Xenii Onatoppovou. Po tomto úspěchu přišly další role, například ve filmech Dead Girl, Rounders(Hráči), Snitch(Gang), Made(Ranaři), Cirkus(Nikomu nevěř), Don’t say a word(Neříkej ani slovo), Eulogy(Samá chvála), I Spy(Jsem agent), the Treatment(Cvokař), Taken(96 hodin), The Ten atd…Za zmínku stojí i role Avi Moore v úspěšném a oblíbeném seriálu Nip/Tuck, u nás známém jako Plastická chirurgie s.r.o. a také role Jean Grey(v posledním dílu i Phoenix) v trilogii X-men.

S kým hrála
Hrála se spoustou lidí, například s Jeffem Goldblumem, Piercem Brosnanem, Michaelem Douglesem, Elijahem Woodem, Vincem Vaughnem, Owenem Wilsonem, Halle Berry, Robertem de Nirem, Dakotou Fanning, Salmou Hayek, Maggie Grace, Katye Cassidy  Treatem Williamsem, Jessicou Alba, Winonou Ryder atd.

Horrory

  • Deep Rising(Chobotnice) 1998, role Trillian St. James
  • The Faculty(Fakulta) 1998, role Elizabeth Burke
  • House on Haunted Hil(Dům hrůzy) 1999, role Evelyn Stockard-Price
  • Hide and Seek(Hra na schovávanou) 2005, role Katheriny

Závěr
Co říct závěrem? Já si myslím, že její talent by se měl nadále rozvíjet na další filmy a doufám, že natočí ještě nějaké horrory, abychom jsme si mohli vychutnat její talent v tomto oblíbeném žánru.

 

Zdroje: čerpala jsem jak z českých, tak i ze zahraničních serverů, a to především z
en.wikipedia.org
imdb.com/name/nm0000463/bio
famkejanssen.com
csfd.cz
osobnosti.cz
http://www.famkejanssen.net

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

  1. DonMartinez 30 srpna 2008 v 12:33

     A zase ta Fakulta Nějak si tuhle herčku nedokážu uvědomit, i když jsem bezesporu nějaké výše zmíněné filmy 100% viděl. Příště si budu dávat na kolegyni vegetariánku větší pozor

    Jinak chválím článek Je vidět, že ve škole budou asi referáty o významných osobnostech tvoji silnou stránkou

Nový komentář