David Cronenberg


Kanadský režisér, scenárista, producent, herec. Známý jako „král sexuálního hororu” a „krvavý baron”.

Narodil se 15. března 1943 v Torontu v Kanadě jako David Paul Cronenberg. Jeho otec pracoval jako novinář, matka byla pianistka. Odmalička obdivoval hmyz, což se později projevilo v jeho filmovém díle. Již v ranném věku prokázal nadání pro literaturu, když publikoval děsivé povídky, taktéž pro hudbu, když hrál na klasickou kytaru ještě před dosažením 12 let věku. Promoval na torontské univerzitě v oboru literatura. Je nyní podruhé ženatý. S první ženou Margaret Hindsonovou, s níž byl ve svazku v letech 1970-1977, má 1 dítě, s Carolyn Zeifmanovou, s niž žije od roku 1979, má děti 2.

Svou krvavou a moderní variací na upírské téma ve filmu „Shivers” (1975) a „Rabid” (1977) dosáhl kultovního statusu mistra hrůzy. Po nedoceněném a kontroverzním autobiografickém snímku „The Brood” (1979) získal popularitu filmem o vybuchujících hlavách „Scanners” (1981). V roce 1983 natočil film „Videodrome”, v němž se zabývá zhoubným vlivem televize a kde předkládá svoji vizionářskou kritiku současného stavu. Zabývá se zde i mutacemi lidského těla vlivem techniky, což se objevuje i v jeho dalších filmech „The Dead Zone” (1983), natočeném podle novely Stephena Kinga, a remaku „The Fly” (1986, Moucha).

Film „Dead Ringers” (1988) mu vedle již kultovní obliby přinesl i uznání kritiky. V roce 1999 natočil film „eXistenZ”. Rovněž se režisérsky podílel na seriálu „Friday the 13th” (1987). Za většinu svých filmů byl nominován na nějaké ocenění. Těch konkrétně získala jeho díla již 51. Jeho zatím posledním filmem je thriller „Eastern Promises”.

Jako scénárista se Cronnenberg předvádí u většiny svých filmů. K tomu navíc v žánru zvaném horor i u snímků jako „Scanners II: The New Order” (1991), „Scanners III: The Takeover” (1992), „Scanner cop” (1994), „Scanner cop II” (1995).

Coby herce jsme jej mohli vidět ve snímcích „The Fly” jako gynekologa, „Hightbreed” (1990) jako doktora Deckera, „Jason X” (2001) jako doktora Wimmera nebo ve dvou epizodách seriálu „Alias” v roli doktora Brezzela.

Cronenbergovy filmy jsou často plné otevřeného násilí. Zobrazují hrůzu způsobenou mutacemi, parazity, lékařskými pokusy. Zabývají se vlivem techniky na psychickou i fyzickou stránku člověka. Některá jeho díla lze brát jako surrealistický pohled do nitra člověka. Zaměřuje se rovněž na zobrazování temnoty. Skrze své snímky kritizuje společnost. Kostýmy pro své filmy si nechává obvykle navrhovat svojí sestrou Denise. Hudbu k jeho filmům skládá často Howard Shore.

Měl původně režírovat sci-fi „Total Recall” (1990). Napsal dokonce několik návrhů do scénáře, než film převzal Paul Verhoeven. Odmítl režírovat „Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi” (1983), taktéž filmy „Top Gun” (1986) a „Robocop”.

 

Zdroj: imdb.com

Sdílejte článek

Nový komentář