Christopher Lee


Tento charismatický a téměř dvoumetrový muž, jehož multikulturnost z něj činí doslova mezinárodní hvězdu, se narodil roku 1922 ve Velké Británii. Rodokmen Christopherovy rodiny sahá až do středověké Itálie. Mimo to je rovněž příbuzný se spisovatelem Ianem Flemingem.

Jeho kariéra se rozběhla bezprostředně po válce – zprvu se věnoval zejména divadlu a rozhlasu, bavila ho hudba (Lee je vynikající zpěvák). Na filmovém plátně se poprvé objevil už roku 1942, k českému divákovi se však mohla dostat až vysoko hodnocená adaptace Shakespearova Hamleta (1948), v níž Christopher účinkuje v jedné z vedlejších rolí. Od čtyřicátých let do současnosti spolupracoval tento muž s režisérskými esy typu George Marshalla, Michaela Powella, Stevena Spielberga, Petera Jacksona či Tima Burtona. Dodnes patří k nejobsazovanějším hercům na světě a i přes svůj vysoký věk sklízí úspěchy. Pro své vzdělání se Lee nemusí omezovat pouze na filmy v americké a britské produkci, ale objevuje se i v německých či španělských snímcích.

Pro hororový žánr byl Christopher Lee předurčen už svým vzhledem a uhrančivým pohledem. Především si zahrál v četných drákulovských filmech. Z těch vybírám alespoň následující: Dracula: Princ of Darkness, Count Dracula, Taste the Blood of Dracula, Dracula a Dracula A.D. 1972. Z dalších hororových snímků je třeba vyzdvihnout minimálně Sleepy Hollow, Horror Express, The Hound of the Baskervilles, nepovedený Howling II či The City of the Dead.

Christopher Lee je už téměř půlstoletí šťastně ženatý a z manželství má dceru Christinu. Vzhledem ke své práci intenzivně cestuje po celém světě, nicméně vždy se vrací zpět do Evropy – vlastní rezidence ve Švýcarsku a rodné Británii. Ani ve svých letech však s prací nekončí – v poslední době byl k vidění ve veleúspěšných filmech Pán prstenů, Karlík a továrna na čokoládu, Star Wars či ve s rozpaky přijímaném Zlatém kompasu. A kariéru Lee zatím nekončí – jen v roce 2008 má v plánu další čtyři filmy. Nebrání se ani experimentům: “Člověk by měl zkusit během své kariéry všechno – kromě folkových tanců a incestu.” Tak se nechme překvapit, zda ke svým třinácti prestižním cenám (není mezi nimi Oscar) ještě něco přidá…

 

Zdroj fotografie: www.fest21.com

Sdílejte článek

  1. Dawee 7 června 2008 v 20:59

     Jen tak na okraj, sice to do hororu nepatří, ale víte že Christopher Lee si zahrál v trháku Pán Prstenů postavu Sarumana. To pro ty kdo by náhodou nevěděli, ale hlavní je to, že se jako jediný ze všech z celého toho obrovského štábu setkal se samotným Pánem Prstenů J.R.R. Tolkienem. Dosti působivé nemyslíte?

  2. Prasoid 20 prosince 2007 v 17:48

    Teda co to kecám, samozřejmě to není deska Manowaru, ale kapely Rhapsody, omlouvám se všem příznivcům obou kapel za záměnu. Fanoušci Manowaru mají s Rhapsody (dnes už Rhapsody of fire) nicméně něco společného, pač basák dělal (nevím jestli ještě dělá) Rhapsody producenta nebo co. Tak se mi to pomotalo. Ještě jednou pardon. (Snad nedostanu do držky )

Nový komentář