Brad Dourif


Bradford Claude Dourif se narodil v roce 1950 v Huntingtonu v Západní Virginii, kde jeho otec vlastnil a prvozoval továrnu na barvy. Bradovi byly 3 roky, když mu táta zemřel, načež se jeho matka znovu provdala za golfového šampiona Billa Campbella. Brad měl bratra a ještě čtyři sestry.
Mezi léty 1963 až 1965 navštěvoval Aiken Preparatory School v Aikenu, kde poznal svůj zájem o umění a herectví.

Začínal ve školních představeních a postoupil až do divadla. Když navštěvoval Marshallovu univerzitu v Huntingtonu, spojil se s Huntington Community Players. Ve svých 19ti letech opustil rodné město a odešel do New Yorku, kde spolupracoval s Circle Repertory Company. Během 70. let se objevoval v několika představeních na Broadwayi a ve Woodstocku a také se objevil ve filmu. A bylo to ve snímku Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Ačkoliv je tento film označován jako Bradův debut, pravdou je, že Brad vytvořil svoji první roli krátkým učinkováním ve filmu W.W. and the Dixie Dancekings (1975). Nicméně jeho zobrazení Billyho Bibbita ve Formanově filmu bylo nepochybně velkým filmovým pokrokem, jenž mu zajistil cenu Golden Globe Award za nejlepší filmový debut, British Academy Film Award za nejlepší vedlejší roli a také nominaci na Oskara za nejlepší vedlejší roli.

Pak se Brad vrátil do New Yorku, kde pokračoval s divadelním herectvím, výukou herectví a také organizací výuky na Columbia University do roku 1988, než se přesunul do Hollywoodu. I když se snažl udržet si svoji filmovou image, tak intenzivně směřoval do rolí šílených, nepříčetných nebo jakkoliv narušených postav. Započal to v roce 1978 filmem Eyes of Laura Mars, o rok později pak přišel Wise Blood režiséra Johna Hustona a v roce 1981 opět pod vedením Miloše Formana v Ragtime.
Brad se dostal do spousty horrových filmů, mimo jiné také účinkoval v Child’s Play (1988) a v jeho pokračováních. V úvodním filmu sice hned na počátku zemře, ale projevuje se svým hlasem jako ďábelská panenka Chucky.

Bradova dcera Fiona, narozena v roce 1980, se rovněž věnuje herectví. Poprvé účinkovala v televizních epizodách Deadwood (2005) a první filmovou roli stvárnila postavou Becky v Garden Party (2006) režiséra Jasona Freelanda.

 

Zdroj: IMDB (http://www.imdb.com)

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář