Aaliyah


Aaliyah Dana Haughton se narodila 16. ledna 1979 v Brooklynu, USA.

V televizi se poprvé objevila v soutěži Star Search v roce 1983 – a všechny ohromila svým pěveckým nadáním. Její keriéra se ale započala o pár let později, když potkala zpěváka a producenta R. Kellyho (bylo to v době, kdy Aaliyah studovala na Detroitské umělecké škole, kde později absolvovala závěrečné zkoušky z tance). Ten jí pomohl s vydáním jejího sólového alba Age Ain´t Nothing But A Number. S R. Kellym se dokonce vzali (jí bylo 15 a jemu 20), ale manželství dlouho nevydrželo.

Na svém dalším albu One In a Million už spolupracovala s takovými hvězdami jako Missy Elliott a Tim Mosley. Tímto albem si definitvně zajistila status hvězdy, jejím prvním velkým hitem se stala skladba Are You That Somebody z filmu Doktor Doolittle. Tehdy si jí všiml režisér Joel Silver a nabídl jí roli v připravovaném filmu Romeo Must Die (Romeo musí zemřít). Díky této roli pak získala i svojí roli nejslavnější – roli Akashy ve filmu Královna prokletých, a dostala i nabídku na pokračování filmu Matrix.

Pustila se do nahrávání své třetí eponymní desky, z níž vzešel její asi největší hit Try Again. Byla jednou z největších nadějí americké scény a kritici si jí nemohli vynachválit. Její kariéru však náhle ukončila havárie letadla. Stalo se tak při natáčení klipu Rock The Boat 21. srpna 2001. Bylo jí pouhých 22 let.
Později vyšlo najevo, že pilot letadla, jímž cestovala, byl pod vlivem drog.

Sdílejte článek

  1. Dextra 25 července 2007 v 21:27

    Já si myslím, že to je věc názoru. Recenzi na královnu prokletých jsem psala a podle komentářů jsem usoudila, že dost lidem se v tom filmu líbila, tak jsem si řekla, že udělám jejím fanouškům trochu radost. Zvláštní, že u Krise Lemcheho, který hrál v hororu jen jednou a kromě fanynek si ho tam moc lidí asi nevšimlo, nijak neprotestujete.

Nový komentář