Umineko no Naku Koro ni (2009)


Režie: Chiaki Kon
Délka: 26×20 min
Země: Japonsko
Rok výroby: 2009

Hrají:
Daisuke Ono … (Battler Ushiromiya)
Sayaka Ohara … (Beatrice)
Rina Satou … (Ange Ushiromiya)
Yuu Kobayashi … (Kanon)
Rie Kugimiya … (Shannon)
…. a další

 

Ryuukishi07 nám představuje další díl ze série When They Cry!

Celkem čtyři příběhy- celkem čtyři osudy pro 18 lidí. Čtvero šancí, které by neměli promrhat… Jak mají ale přežít, když si ani jednou neuvědomují, že se nedožijí návratu domů?

Rodina Ushiromiya je bohatá a zámožná rodina. Starý otec, Kinzo, dokázal vyslat zomírající čest a slávu tohoto významného rodu zpět na vrchol. Díky obrovské sumě peněz, kterou, jak se říká, získal od čarodějnice. A čarodějnice chce svoje peníze zpět!

Na ostrov Rokkenjima, hlavní sídlo rodiny, se právě sjíždí všichni její členové. Rodiče Eva a Hideyoshi se svým synem Georgem, intelektuálním a nadaným mladíkem, Rosa se svou malou, ale podivínskou dcerkou Marií a Kyrie a Rudolf s jejich synem Battlerem, který se konečně po šesti letech rozhodl, že přijede. V nádherném, růžovými zahradami obklopeném sídle už na ně čekají Jessica a její rodiče- Natsuhi a dědic postu hlavy rodiny, Krauss. Služebnictvo všechny mile přivítá a rodiče se připravují na důležitou diskuzi o dědictví.

Vše jim ale překazí dopis, který na večeři přečte Maria. V něm se píše, že si čarodějnice bere zpět svých deset tun zlata, které vypůjčila Kinzovi. A s nimi i všechno, co Ushiromiyům patří. Ale to není zdaleka vše. Zlatá Čarodějnice Beatrice má totiž ještě větší plány. Obřad, při kterém se hodlá oživit, se totiž blíží. A rituální oběti se mají stát právě členové rodiny. Rodina nemá kam utéct. Jsou na pustém ostrově na širém moři a navíc venku řádí tajfun. S prvními mrtvolami zjišťují, že se roztočila ruleta, která nemá s nikým slitování… Jediný způsob jak ji zastavit  je rozluštit záhadu Epitafu, který je sepsán pod portrétem Zlaté Čarodějnice v hale sídla. Ale na takové věci nemají přeživší čas. Jde jim o životy, a oni chtějí přijít na to, kdo je vlk mezi ovcemi.

Umineko no Naku Koro ni zní možná zpočátku jako detektivka. A ona to bezesporu detektivka je. A také je to mysteriózní thriller, drama, fantasy a samozřejmě horor. Umineko míchá všechny tyto prvky do jednoho velmi chutného guláše.

Začněme samotným nápadem- téměr dvacet lidí odříznutých od civilizace. Mezi nima se potýká vrah. To možná nezní příliš originálně, ale děj je osázen tolika třpytivými a oslňujícími „drahokamy“ že vás tuctovost příběhu ani nenapadne. V Umineku se totiž neustále něco děje. Nezáleží na tom, jestli se tam zrovna někdo balí (ano, i na to dojde, Ryuukishi07 si na takovéhle věci zřejmě potrpí) nebo jestli tam zrovna stříká krev. Umineko funguje téměř furt.

Předlohou pro toto dílo byla vizuální novela, což je svým způsobem jednoduchá „klikačka“ na počítač. Ona hra trvá přibližně 20 hodin a je mnohem delší, propracovanější a- jakožto čtenář této hry musím říct- že i lepší. V anime (které si vzalo pod křídla studio DEEN, které vytvořilo i Higurashi no Naku Koro ni) se potýkáme s osekáním některých zajímavých scén a s otupěním charakterů postav. Něco takového je samozřejmě nevyhnutelné. Jak by se dal nacpat příběh 4×20 hodin do 26×20 minut? I přes to by se dalo z Umineka vytřískat víc, mnohem víc. To samozřejmě nemění, že je Umineko skvělé anime, každopádně jsem byl docela zklamán, když jsem viděl, jaký klenot hra je, a jaké je anime oproti tomu tak trochu chudé.

V anime se, podobně jako v jejích předchůdci, Higurashi, odvíjí čtyři na sebe celkově příliš nezávislé Epizody. „Legend of the Golden Witch“ je první, za níž následuje „Turn of the Golden Witch“. Třetí je „Banquet of the Golden Witch“ a poslední „Alliance of the Golden Witch“. Všechny tyto Epizody spojuje jakási nit, čímž je meta-svět. V meta-světě proti sobě bojují Beatrice a Battler jako „anti-mystery vs. anti-fantasy“. Beatrice se snaží vše vysvětlit magií a popřít zásahy lidí do jejích krvelačných činů, a pravý opak se snaží dokázat Battler. Po první „hře“ je totiž Battler jediný, který nehodlá přijmout existenci čarodějnic. Tím vyzval Beatrice na věčný souboj, ve kterém bude vysvětlovat skutky vyvolané údajnou „magií“ obyčejnými lidskými schopnostmi. Proto začínají pokaždé novou a novou hru, ve kterém se vždy dostane rodina Ushiromiyů na ostrov, ale následující události jsou naprosto odlišné než hra minulá. A tak se dostáváme k prvnímu úrazu anime. Postavy jsou sami o sobě velmi zajímavé a rozvinuté, ale, zkrátka, když máte tak málo času než zemřou, nemůžete si je vlastně příliš oblíbit. V příští Epizodě je zase přece uvidíte! Tak proč truchlit?

Menší nudu zažijete určitě ve 4. Epizodě, v „srdceryvném“ příběhu opuštěné Ange. Nedá se říct, že by byl její příběh nezajímavý, ale je příliš zdlouhavý a v některých chvíli prostě nudí.

Ale zpět ke kladům. Mezi ně patří hudba. Anime soundtrack se skládá většinou z přejatých písniček ze soundtracku vizuální novely, který je naprosto dechberoucí. Hudba je atmosférická, specifická a přesně se hodí ke scénám i k samotnému anime.

Grafika je mírně nadprůměrná, od Higurashi se DEEN rozhodně zlepšil, ale Umineko by si zasloužilo lepší.

Opening se nese v duchu, ve kterém se bude odvíjet i anime, ending taktéž. Tady není o čem příliš diskutovat. OP a EN jsou příjemné na pár prvních shlédnutích, ale nejsou až tak skvělé, aby vás nedonutily je nepřetáčet.

A k samotnému hororu Umineka… Zkrátka, je to horor ve stylu Higurashi. Žádný plíživý děs, ani lekačky. Zato náhodné, originální, nečekané scény s dostatečným počtem krve a… Šílenosti. Kdo by nepovažoval za šílené rozříznout lidem břicho a žaludek, aby do nich následně mohl nacpat halloweenské bonbónky? „Sladkosti nejsou zdravé“ je trefné. U Umineka se nebudete nejspíš bát. Ale jeho hororový styl je doveden téměř k dokonalosti. Bylo by kacířství nemít rád horor, ve kterém se objevují vraždící lolity. V anime branži nejsou horory až tak časté, takže jsme rádi za každý přírůstek. Hlavně když jde o přírůstek od Ryuukishiho07!

I přes všechny klady dávám 75%, ale přehoupnu se k těm 70%. Dost mě ovlinilo to, že jsem četl originální, vizuální novelu. A navíc, Higurashi no Naku Koro ni mám osobně radši. V Umineku je totiž horor víc potlačen do pozadí, což je škoda. Pokud máte rádi anime žánr, rozhodně neuděláte chybu, když šáhnete po Umineku. Pokud hledáte čistý horor, budete zklamáni.

Hodnocení7
Pokud hledáte genialitu, tak zklamání rozhodně nebudete. Na stříbrném podnose vám bude totiž přinesen děs, krev, magie, fantazie a… Čirá šílenost.
70%

Sdílejte článek

Nový komentář