True Blood (V. série)


Český název: True Blood: Pravá krev / Pravá krev
Režie: Alan Ball, Scott Winant, John Dahl, Michael Lehman a další
Rok výroby: 2008 – ?
Délka: 12×60 min
Země: USA

Hrají:
Anna Paquin … (Sookie Stackhouse)
Stephen Moyer … (Bill Compton)
Sam Trammell … (Sam Merlotte)
Ryan Kwanten … (Jason Stackhouse)
Rutina Wesley … (Tara)
Nelsan Ellis … (Lafayette)
Chris Bauer … (Andy)
Carrie Preston … (Arlene)
Alexander Skarsgard … (Eric)
…a další

 

Svět, ve kterém žijí postavy Pravé krve, je skutečně pestrý. Ze skupin lidí, upírů, víl, démonů, polymorfů, vlkodlaků a dalších nadpřirozených bytostí lze smíchat lahodný dramatický koktejl – ostatně autoři seriálu to předvedli v předcházejících sezonách. Proto je nyní trochu obtížné konstatovat, že další osudy našich hrdinů tentokrát tolik nepřekvapí a nestrhnou – nebo alespoň mě ne.

Pátá série, jako vůbec první, postrádá hlavního záporáka. Vrátí se sice mocný upír Russell Edgington, ten ale už jen vzpomíná na své brutální kousky a podobně jako další si musí projít veletočem změn, v nichž se ztrácí jeho identita. Z rukávů scénáristů se proto vyklubala upírská bohyně Lilith, jejíž náboženství otřese křehkou rovnováhou mezi rasami. Globálnější měřítko slibuje pompézní vyvrcholení Pravé krve, ale i boří osobní rovinu. Obyvatelé Bon Temps – samozřejmě až na pár výjimek – se pod tímto vlivem stali jen naprogramovaným kolečkem plnícím jasně danou úlohu v seriálovém stroji.

Pečlivě profilované povahy jdou stranou a nastupuje ne nepřekonatelná, ale rozhodně zřetelná bariéra u jednání postav. Zejména intrikářství se vymklo kontrole, takže nikomu nelze věřit, všichni se podvádějí a nikdy jsem nebyl schopen určit, kdo a po čem vlastně baží. Tahle “rafinovanost” vede pouze k odcizení a z hrdinů dělá místy až idioty. Bill najednou zanevře na lidi, nejsilnější upír si spokojeně laškuje se Stevem Newlinem (prachsprosté převlečení kabátu) a další krvesajové z vedení touží jen po ovládnutí světa, přičemž nakonec poslouží jako terče pro kůly. Hlavní dějství mě nechalo jednoduše chladným.

Pravá krev má pořád koule a drajv, to jen příběh si pátá série trochu cucá z prstu. Například linka s odcizeným a posléze zachraňovaným “štěnětem” je zbytečná, stejně tak proměna člověka v upíra (to už jsme viděli u Jessicy), vlci zase řeší vůdcovství, z drobné letargie nevtrhne ani další démon vzniknuvší z pomsty. Instantní omáčku vytahují nad hladinu emoce, které naštěstí ještě úplně nevymizely, byť jsou stále vzácnější.

Hodnocení6
I přes všechny výtky vám nejspíš nebude proti srsti užít si další tucet hodin se starými známými. Pravou krev dostihl nafukující se obsah, který (jako snad u všech dlouhodobých projektů) časem smete původnost a dál plyne spíše mechanicky, ale teď se pověstné ucho u džbánu ještě neutrhlo.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář