Masters of Horror: Pro-Life (2006)


Režie: John Carpenter
Rok výroby:  2006
Délka:  58 min
Země: USA

Hrají:
Ron Perlman … (Dwayne Burcell)
Mark Feuerstein … (Alex O’Shea)
Emmanuelle Vaugier … (Kim)
Bill Dow … (Dr. Kiefer)
Chad Krowchuk … (Darry Burcell)
… a další

 

Po epizodě Sounds Like – čtvrtém dílu druhé série Masters of Horror -, kterou zde recenzoval Zbyněk, následuje pátý díl, který už pouhým jménem režiséra přitáhne pozornost většiny diváctva. John Carpenter v první sérii oslnil extrémním příspěvkem Cigarette Burns, který je považován za vůbec nejlepší díl první řady. Na jeho druhý příspěvek jsme se tedy těšili jako vězni na Vánoce. Jestli se epizodě Pro-Life podařilo překonat Carpenterův první hororový počin, je zřejmé už z procentuálního hodnocení. V následujících řádcích se pokusím srozumitelně objasnit onen třicetiprocentní propad oproti Cigarette Burns, kterému jsem dal devadesátku.

Jistojistě bude děj Pro-Life bližší té skupině diváků, kteří se zajímají o nekonečnou etickou problematiku potratů. Pokud se k nim přidají ještě náboženští filosofové, kteří se rádi hádají, co si vlastně Bůh přeje, Pro-Life se pro ně možná stane intelektuální bombou. Ostatní budou víceméně zdravě sledovat příběh Dwaynea Brucella (Ron Perlman), který se stůj co stůj hodlá dostat do nemocnice a zabránit, aby jeho patnáctiletá dcera prodělala potrat. Ohání se tvrzením, že ho Bůh pověřil ochranou onoho dítěte, zatímco jeho dcera zase v nemocnici tvrdí, že Bůh si přeje jeho smrt. Situace se vyhrocuje a Dwayne se chystá k násilnému vniknutí do nemocnice, při němž neváhá zabíjet. Jeho dcera zatím v nemocnici tvrdí, že dítě bylo počato minulou sobotu, což je s ohledem na její břicho poněkud směšné. Doktoři jsou tak velmi dlouho v přesvědčení, že Dwayne svou dceru znásilnil a dítě je tedy jeho. Až mnohem později epizoda Pro-Life odhalí skutečnou pravdu, v níž nehraje zásadní roli jen Bůh, ale také Ďábel.

Nebyl by to Carpenter, kdyby postavu drsného Dwaynea nechal stát před branami nemocnice a nenechal ho střílet lidi. Jakmile se tato postava spolu se svými třemi syny rozhodne do budovy vniknout, krev na sebe nenechá dlouho čekat. Carpenterova laťka, kterou nasadil v Cigarette Burns, je však příliš vysoko, než aby na ni mohlo Pro-Life dosáhnout. Střílí se do hlav, řeže se skalpelem, ale nic z toho není zdaleka natočeno tak sugestivně, jak by si mnoho Carpenterových fanoušků přálo. Většinu metráže zhltne podivná přestřelka uvnitř nemocnice, při níž se ani jedna strana jaksi neumí krýt. A nejsou to jen členové jednotky S.W.A.T., kteří se budou cynicky usmívat, když tamten hošík dostane kulku do krku, protože bude uprostřed chodby stát jako svatý na mostě. Chování postav během hry o život je zkrátka prapodivné, což značně podkopává režisérovy snahy diváka napnout. O něco lepší jsou následné scény, kde Dwayne zaujatě zkouší chirurgické nástroje na nebohém doktorovi, ale ani záběry v těchto okamžicích mnoho povyku nezpůsobí. Vypadá to, že se Carpenter rozhodl polevit a “ohleduplně” neumisťuje kameru tak, aby gore příznivci mohli spokojeně zaryčet. Z těchto a dalších důvodů je téměř nemožné se u Pro-Life bát: I když na plátno v záběru nastoupí démonická postava, její vzhled je až moc béčkově kožovitý. Chápu, že tato monstra jsou Carpenterovy srdcovky a nedá na ně dopustit, ale v jedenadvacátém století už efekty z osmdesátých let působí poněkud zastarale.

Rozporuplnost je z Pro-Life cítit jako hnůj z farmáře, přesto nelze druhou Carpenterovu chuťovku odsuzovat jako špatnou. Ten, kdo si tento film pustí, se zásadní informace dozví až daleko ve druhé polovině, a toto plýtké, nýbrž stále existující tajemství nakonec udrží diváka v pozornosti. Charisma známého Rona Perlmana v kombinaci s jeho trefnými hláškami také dokáže diváka na nějaký čas upoutat a sledování Pro-Life se poměrně lehce stává snesitelným. Problematika Božího přání, stejně jako Dwaynova nenávist vůči hamižnému doktoru potratáři, to jsou další plusy, co z této epizody dělají víceméně zábavnou podívanou, která sice nabízí groše místo očekávaných zlaťáků, ale díky Bohu za to málo. I když budou mnozí okamžitě fandit nebohé těhulce a Dwaynea si zaškatulkují mezi ty nejzápornější záporáky, postupné odhalování pravdy částečně změní také typologii postav.

Hodnocení6
Přes tyto klady však stále jde jen o lehce nadprůměrný snímek, který v paměti diváka zřejmě dlouho nezůstane. Carpenterova bilance je tedy ve druhé sérii o dost horší než v první. Sorry, Johne.
60%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

Nový komentář