Masters of Horror: Pick me up (2005)


Režie: Larry Cohen
Rok výroby:  2005
Délka:
  58 min
Země:
USA

Hrají:
Fairuza Balk … (Stacia)
Warren Kole … (Walker)
Michael Moriarty … (Jim Wheeler)
Laurene Landon … (Birdy)
Malcolm Kennard … (Danny)
…a další

 

Pokud jste milovníci volného cestování (čímž nemyslím jen autostop z Prahy na Kokořín), možná vás od takových dobrodružství jedenáctá epizoda televizní série Masters of Horror na krátký čas odradí. Představte si nekonečnou severoamerickou divočinu, přes kterou se klikatí jedna jediná silnice. Jdete pěšky, nejbližší motel je třicet mil před vámi, je vám v té padající mlze neskutečná zima a celé to místo vám už pěkně leze na nervy. Máte to? Teď si představte, že se náhle odnikud vyřítí kamion. Stopnete si ho? Možná si urychlíte cestu a zpříjemníte si den pokecem se sympatickým řidičem. Anebo to bude poslední auto, do kterého jste v životě nastoupili.

Přesně takovou situaci musí řešit mladá Stacia, která uvízla na jedné takové silnici spolu s několika dalšími, jejichž autobus klekl uprostřed divočiny. Nikdo z nich však ještě netuší, že právě všichni uvízli v rajónu dvou masových vrahů, kteří jako by mezi sebou závodili, kdo odkrouhne víc lidí v tomhle týdnu. Jeden z nich brázdí silnice v kamionu a likviduje stopaře, druhý chodí pěšky a baví se vražděním těch, kteří jsou tak bláhoví, že se rozhodnou mu zastavit. Oběma dorazilo do revíru čerstvé maso. Kdo k autobusu dorazí jako první? Podaří se někomu uniknout? Potkají se vůbec tihle dva šílení rivalové? To jsou otázky, na které budete znát odpověď po zhlédnutí Pick me up.

Co už jsem pravděpodobně pochválil, je prostředí, ve kterém se odehrává celý tento boj o přežití. Zvláštní stísněnost na silnici a nedostupnost civilizace, natož zákona, perfektně brnkají na nervy. Přestože se děj na nějaký čas přestěhuje i do nejbližší noclehárny, smyčka kolem krku se ani na okamžik neuvolní, protože vrah stále číhá poblíž a hraje si se svou budoucí obětí jako kočka s myší. Originální na tom všem je, že prakticky celou epizodu sledujeme nikoli z pohledu nešťastných postav na odstřel, ale právě střihem mezi oběma masovými vrahy. Sice si tak nevytvoříme pouto s postavami, které se brzy stanou mrtvolami, ale ono to vůbec nevadí. Zejména extrémně nesympatickou Stacii jsem chtěl vidět s kulkou v hlavě už po několika prvních minutách a ostatní nebožáci nezabodovali o nic lépe. Mnohem větší zábava je pozorovat rafinovanost a důvtip obou zabijáků, kteří si většinu z vás získají a vy jim dokonce začnete fandit. Ať už si oblíbíte ostříleného kamioňáka (Michael Moriarty), nebo zálesáka v kovbojském klobouku (Warren Kole), náležitě si vychutnáte zářezy obou dvou. Osobně jsem víc fandil řidiči kamionu – získal si mě v jedné vtipné scéně v obchodě, ale bylo to jen o fous (To uškrcení hadem v podání kovbojského vraha bylo taky lahůdkové). Z mnoha scén tak na diváka dýchá i jisté odlehčení, protože oba vrazi prostě mají smysl pro humor a své vraždění rádi prokládají zábavnými hláškami. Tím pádem musím vyzdvihnout i herecké výkony obou hlavních protagonistů, kteří tuhle epizodu táhnou, protože zkrátka musí. Herci v ostatních rolích se tak stávají jen kulisou, která je prostě nutná, aby si dva lvi mohli hrát.

Hodnocení7
Pick me up je povedený díl, jehož síla stojí a padá na škodolibosti samotného diváka. Pokud vám nevadí se občas ztotožnit s vrahem a skutečně si přát, aby tamtu uječenou ženskou už konečně někdo podřízl, je Pick me up epizodou právě pro vás. Výsledný dojem nakonec kazí jen ten běžný neduh - nebojíte se. Přesto si určitě najdete scénu, která bude spadat do vašeho gusta a kterou prostě v hororu mít chcete. A pokud ne, alespoň vás potěší nadmíru povedený závěr.
70%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

Nový komentář