Masters of Horror: Haeckels’s Tale (2006)


Režie: John McNaughton
Rok výroby:  2006
Délka:  58 min
Země: USA

Hrají:
Derek Cecil … (Ernst Haeckel)
Leela Savasta   … (Elise Wolfram)
Tom McBeath … (Wolfram)
Steve Bacic … (Edward Ralston)
Gerard Plunkett … (Dr. Hauser)
Jon Polito … (Montesquino)
…a další

 

Dvanáctý díl hororových příběhů Masters of Horror se točil ve spolupráci se slavným G. A. Romerem a přestože je režisérem tohoto snímku muž jménem John McNaughton (Henry: Portrét masového vraha), z Haeckel´s Tale dýchá Romerův osobitý styl jako hrůzná číhající zombie. Všímavý divák snadno postřehne, že ty kvalitnější díly MoH mají na svědomí přece jen poněkud známější a úspěšnější režiséři. Romero sice křeslo nedostal, ale můžeme děkovat bohu, že mu producent alespoň dovolil do něčeho mluvit. A tak se Haeckel´s Tale naštěstí může vyšvihnout mezi nadprůměrné díly.

Mladý a energický student medicíny Ernst Haeckel je ve své době jedním z mála, kdo neuznává náboženství jako součást moderní vědy. Podle nových německých studií se snaží dokázat, že smrt není definitivní a do mrtvého těla lze vrátit život. Pochopitelně se nesetkává s příliš velkým úspěchem a tak se rozhodne svého bádání na nějaký čas zanechat. Je zklamaný svými nezdary a zarmoucený, protože jeho otci se prý velmi rychle krátí čas. Ernst tedy vyráží za ním, aby se s ním rozloučil. To však ještě netuší, jaké hrůzné tajemství na své cestě odhalí. Narazí totiž na podivného muže jménem Montesquino, který tvrdí, že dokáže oživovat mrtvé. Ernst ho považuje za šarlatána, ale vzápětí dostává velmi studenou sprchu. Montesquino před jeho očima probudí k životu mrtvého psa a navždy tak zlikviduje jeho iluze o moderní vědě. Jenže co kdyby se někomu podařilo probudit k životu zesnulého člověka – bytost, která má duši? Haeckel stále pochybuje, že by něco takového bylo možné, ale cesty osudu jej brzo vyvedou z omylu.

Příběh je sice ve skutečnosti retrospektiva vyprávěná jednou starou nekromankou, ale naštěstí tvoří jeden velký kus mezi začátkem a koncem. Nemusíme se tedy obávat žádného otravného skákání do přítomnosti. Celkový děj je sice pomalejší a k pořádnému závěru se dostaneme zase až úplně na konci, nicméně nezbytná výplň by diváka neměla donutit k pohledu na časomíru. Vděčíme za to především dobře natočeným scénám, které alespoň některým z nás dokážou prohnat ledovou myšku po zádech. Mně se obzvláště líbila „svačinka pod pedofilem” nebo první oživení psa, které je natočené docela sugestivně. Pro diváky milující klasiku je jako stvořená nekropole, které se dočkáme ve druhé polovině snímku, byť ne nadlouho. I takové drobnosti však potěší a zpříjemní ten čas, kdy netrpělivě čekáme na zombíky, bez kterých by Romero nebyl tím, kým je. V tomto ohledu si nejsem jist, jestli Haeckel´s Tale zrovna splňuje očekávání, protože si té legrace s oživlými mrtvolami zrovna moc neužijeme. Osobně jsem od něčeho, co vznikalo pod Romerovýma rukama, očekával víc než jen pár scén a hasta la vista. Samotné poslední třetiny je trochu škoda, jelikož právě ve chvíli, kdy je atmosféra jako dělaná pro nějakou tu lekačku, se napětí uvolňuje a děj na nás vychrlí zombíky až v okamžiku, kdy myslíme na něco úplně jiného. (SPOILER) V jistém smyslu se i dočkáme, ale nejsem si jist, jestli je sex s oživlou mrtvolou zrovna to pravé ořechové pro potěchu oka. (KONEC SPOILERU)

Haeckerl´s Tale se i přes pár nedostatků docela povedl a dokázal mi znovu vštípit naději, že se u MoH ještě někdy budu bát. Tentokrát to sice ještě nevyšlo, ale prohra byla mnohem těsnější než u většiny předešlých dílů, protože zde se už docela efektně pracuje s hororovými prvky. Dobře zvolené prostředí, uspokojiví herci a pár skutečně povedených scén spolu tvoří nadprůměrnou podívanou.

Hodnocení8
Není to sice na jedničku s hvězdičkou a v objektivním verdiktu bych měl přece jen zvolit sedmdesátku, ale když vidím ten obrovský nárůst strašidelných ingrediencí, prostě musím tu desítku přidat.
80%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

Nový komentář