Masters of Horror: Dance of the Dead (2005)


Režie: Tobe Hooper
Rok výroby: 2005
Délka: 58 min
Země: USA

Hrají:
Jonathan Tucker … (Jak)
Jessica Lowndes … (Peggy)
Ryan McDonald … (Boxx)
Marilyn Norry … (Kate)
Lucie Guest … (Celia)
Robert Englund … (M.C.)
…a další

 

Nejen u většiny metalových kapel platí, že začátky jsou plné invence a celkově působí mnohem lépe než pozdější namlsaná a komerční tvorba. Než se série hororových příběhů Masters of Horror proměnila v de-facto ubíjející nudu, občas rozvířenou lepším dílem ( Cigarette Burns), dokázala nabídnout slušnou paletu rozmanitosti. Tentokrát zavítáme do velkoměsta blízké(?) budoucnosti – zcela odlišného prostředí a tím pádem i tématu, než jakému Hooper hověl ve svém nádherném Poltergeistovi. Inu, časy se mění…

Svět prožívá těžký otřes z nedávné války ( snad třetí světové, nebo čtvrté?), ovzduší je plné exhalací a americká velkoměsta jsou přecpaná nejhnusnějšími ukázkami lidské špíny. Na předměstí jedné takové žumpy bydlí Peggy (Jessica Lowndes), která žije a pracuje se svou přísnou a zcela oprávněně zatrpklou matkou, opovrhující vším živým mimo zdi svého bistra. A běda, když se přijde najíst partička mladých arogantních existencí, punkerů, feťáků, štětek, čehokoliv chcete. Jak (Jonathan Tucker) je jedním z těch, kteří do podniku zavítají a jsou Peggynou matkou okamžitě poslání do míst věčné tmy a teploučka. Nicméně, tajemný mladík stihne po Peggy hodit romantické očko a dívka v noci rozhodně bez matčina vědomí opustit dům a vyrazit si na výlet s Jakem a jeho amorálními kamarády. Teenagerovská zápletka jako z tupého výchovného pořadu o ztrátě individuality je časem nahrazena lehce hororovým námětem zvrhlé zábavy pro mladou generaci. A tou je právě tanec mrtvých.

Chtěl bych zdůraznit, že na tuto epizodu by se rozhodně neměl dívat epileptik. Neustálé prolínání scén, rozmlžení, protahování, světelné serepetičky, blikání a půlvteřinové návraty v čase jsou zde naprostou samozřejmostí a zdaleka se neobjevují jen při nástupu zajímavých flashbacků. Snad tím chtěl básník poukázat na všudypřítomný fet, kterého bychom si nějakým nedopatřením ( absence očí) nevšimli, snad jde jen o pokus vytvořit strašně cool stylizaci, kdo ví. Bohužel nemůžu říct, že bych celých padesát minut chtěl vidět podobný obraz jako na diskotéce po patnácti pivech. Nehledě na to, že ve té změti obrazových orgií byste těžko hledali známky něčeho, co by se při troše dobré vůle dalo nazvat příběhem. O obsáhlosti strašidelných prvků už není třeba moc polemizovat, pokud se nepočůráváte strachy už jen z pohledu na mrtvolu stojící na nohou. Suma sumárum, Dance of the Dead by neoznačili za horor ani ti nejvíce sjetí jedinci.

Na druhou stranu, atmosféra zkaženého města jako obrovské a nebezpečné klece vůbec není špatná, stejně jako charisma dvou ústředních postav. Jak sice vypadá jako štěňátko, ale bez námahy rozbije hubu dvěma grázlům najednou ( a jeho jizva na bradě je prostě cool). A showmann M.C. (Robert Englund alias Freddy) je prostě okouzlující sám o sobě. Také představuje v celé epizodě jedinou postavu, u níž jsem si všiml něčeho, co by se dalo nazvat herectvím. A snad i výborná metalová hudba svou ponurostí a atmosférou částečně zachraňuje triviálnost zfetované zápletky. Uznávám, že první sledování mě nadmíru bavilo a kromě bolesti očí mě poznamenalo také jistou špetkou dobrého dojmu.

Hodnocení6
Třetí díl série Masters of Horror je jako hodně silná rumová pralinka, kterou někteří labužníci okamžitě vyplivnou do záchodu, jiným řádně zachutná, ale po opakovaném pozření už ztrácí svůj alkoholický efekt.
60%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

Nový komentář