Jigoku Shoujo (2005)


Český název: Dívka z pekla
Režie: Takahiro Omori
Rok výroby: 2005
Země: Japonsko

Hrají:
Mamiko Noto … (Ai Enma)
Masaya Matsukaze … (Ren Ichimoku)
Takako Honda … (Hone Onna)
Takayuki Sugo … (Wanyudo )
… a další

 

Ublížil vám někdo? Nebo ublížil někdo vašemu blízkému? Nechcete riskovat, že se ta osoba polepší a nakonec půjde do nebe? Chcete vidět, jak shoří v pekle? Jak bude navždy bloudit ve věčné temnotě, nikdy nepoznajíc ráj? Poradím vám: najděte si v nekonečném internetu Linku do pekla, napište do kolonky jméno vašeho Nemesis a stiskněte enter… Enma Ai už to za vás vyřeší. Ale daň je vysoká.

 

Děj

Děj jednoduše nejde popsat- každý díl se totiž odvíjí vlastním příběhem. Vždy někdo někomu ublíží, ten se naštve a pošle někoho do pekla. Tradá, objeví se Dívka z pekla (vlastním jménem Enma Ai), věnuje vám s jednoduchým vysvětlením panenku Wanyuudo, a už je jen na vás, jestli červenou stužku okolo krku panenky rozvážete nebo ne. Jestli to učiníte, osoba půjde za děsivých okolnostích do pekel. Ale nepůjde to jen tak. Poté, co se žádost vyřídí, objeví se vám na hrudi tetování ve tvaru plamene. A až zemřete… půjdete za tím, koho jste poslali do pekel. Šťastnou cestu.

Pak se ale objeví novinář Hajime a jeho dcera Tsugumi. Ta má zvláštní schopnost- může vidět to, co vidí Ai. Hajime se vydá pomocí vizí své dcerky na boj proti Dívce z pekla…

Nyní bych vám podrobněji rozebral díly, které stály za “dobrý den”.

 

1. díl: Ti z druhé strany temnoty

Hashimoto Mayumi dostala 100 000 jenů- samozřejmě ne aby je utratila, ale na to, aby je ohlídala. Šetřila je celá třída. Nyní je má na starost. Něco se ale vymkne z rukou. Peníze jsou ještě toho večera pryč… V tu do děje vstoupí třídní manekýnka Kurodo. Nabídne Mayumi pomoc tím, že ji peníze dá, ale bude to něco stát. Peníze ji musí vrátit a navíc- Mayumi ji bude muset poslouchat a bude muset dělat vše, co řekne. Pak uslyší Mayumi o Lince do pekla…

Mayumi je donucena chodit s mnohem staršími muži na rande. Kurodo ji navíc při tom vyfotí a pošle to učiteli. A průšvih je na světě. Mayumi už to nezvládá a tak to vyřeší jednoduše… Napíše na Linku do pekla.

Proč tento díl?

Jelikož je to díl první. Ten pocit, kdy nevíte co vás čeká a hltáte každé písmeno, aby jste se dozvěděli, “vocogo”, je úžasný. Jinak tento díl vlastně není ničím zvláštní- tolik naprosto stejných jich tam bude ještě habaděj. Ale byl to díl první…

 

8 .díl: Tichý vztah

Yuuko, kamarádka Chie, je v kómatu. Podle všeho vypadla z balkónu. Ale Chie má podezření na přítele Yuuky, na Goroua. Myslí si, že to právě on shodil její nejlepší kamarádku. Nikdo ovšem Chie nevěří. Ta ovšem Goroua nechce nechat uplavat bez trestu. A jako jediné východisko se zdá být jedině Linka do pekla.

Proč tento díl?

Tento díl ničím nevybočuje z dalších průměrů. Je to ovšem první díl, ve kterém vystupuje novinář Hajime a jeho dcerka s vizemi, Tsugumi.

 

23. díl: Světlo naděje nemocných

Kanako je milá, usměvavá a ochotná sestřička, která udělá pro všechny první poslední. Rozdává lidem rady, stará se o ně, a poctivě pracuje. Přesto Tsugumi v dalších ze svých vizí vidí, jak mizí v pekle. Že by sestřička měla přece jen nějaký háček? Nic tomu nenasvědčuje. Hajime se ptá lidí z okolí, jestli by nevěděli o někom, kdo by ji “chtěl poslat do pekla”. Nikdo nic neví.

První podezření ale padne na jistého muže, který obviňuje smrt své manželky za chybu Kanako. Kanako to nesnáší příliš dobře a jiné sestřičky se Kanako zastávají. To ale nepomáhá. Hajime tedy toho muže navštíví a vysvětlí mu, že poslat Kanako do pekla není řešení. Muž ho ovšem odpálkuje tím, že ani neví, jak se internet používá. Tím si vytvoří jisté alibi, ale kdo mu má věřit…

Proč tento díl?

Tento díl má nečekaný konec, ovšem vzápětí potvrzuje teorii, že v tomto seriálu musí (možný spoiler) každý odejít do pekla! Bylo mi tý ženský líto. (konec možného i nemožného spoileru).

Jistě, to nejsou všechny. Tu a tam se vyskytne díl zajímavější, procítěnější, děsivější, ale jinak se díly drží striktní linie krutého stereotypu. Po několika nezajímavých dílech vás čeká konečných několik dílů, kde se objeví odpovědi na hned několik otázek z celého anime.

 

Takže… Jak je na tom?

Jigoku Shoujo, tedy, Dívka z pekla, by se dala s mírným přizavřením oka označit za “klasiku anime”. Jigoku Shoujo patří do toho seznamu anime, které prostě musíte vidět, jinak by na vás ostatní koukali s měnším pohrdáním.

Co se týče samotného anime- nápad je fantastický, kdo by se nechtěl pomstít těm, kdo jim tak ztrpčuje život, a navíc tak, aby si neodseděli několik desítek led v chládku? Je to jednoduché. Napíšete na Linku do pekla jméno svého nepřítele a Dívka z pekla se o to již postará spolu se svými kolegy- emařem Renem, prostitutkou Honeonnou a staříkem Wanyuudem. Bohužel se zde setkáváme s největší jizvou celého anime, tak hlubokou, že vás možná donutí Jigoku Shoujo zavrhnout, což by byla škoda. A tou hlubokou jizvou je STEREOTYP. V každém díle se totiž odehraje to samé. Někdo někoho nenávidí a napíše Enma Ai, tedy Dívce z pekla. Ovšem nemůžu říct, že by všechny díly byly nudné. Některé, jak už jsem psal, vyčuhují z řady. A to je také jedním z důvodů, proč se nepřestat dívat.

Animace byla pěkná. Nic světoborného, ale člověk taky nemůže počítat se vším. Animátoři si dali práci, což se cení. Opening a ending se nebude zamlouvat každému- lehká a klidnější písnička se určitě nebude líbit vyznavačům metalu, ovšem pochybuji, že toto anime vůbec zhlédnou. A nakonec hudba- nejvíce mi v uších zůstala písnička Ake ni Somaru, která má pomalejší tempo, ovšem zpěv Enmy Ai dodává tomu celému nádech hrůzy.

Nemůžu opomenout jednu věc- asi nejvíc mě bavilo se dívat na utrpení těch, kteří byli odsouzeni k tomu, aby je Enma Ai odvezla do pekla. Chvíli předtím, než si je odveze, totiž prožijí několik minut hrůzy, ve kterých se odehrají noční můry, které je akorát připraví na to peklo, které je čeká.

 

 

Hodnocení6
Jigoku Shoujo se nedá doporučit každému. Pomalé tempo, stereotyp a celková nezajímavost některých dílů většinu nejspíš odradí. Ale oproti tomu tu zase máme originalitu, hudba a jiskřička těch dechberoucích dílů, završené překrásným koncem. Žádná krev, jen... peklo.
60%

Sdílejte článek

  1. Harfeník 8 prosince 2012 v 21:20

    Ach ano, Jigoku Shoujo. Dávám tomu 100%, protože tohle je opravdu unikátní anime. Seriál nám ukazuje příběhy lidí, kterým bylo nějak ublíženo a chtějí se pomstít. Jenomže za to, že někoho pošlou do pekla, půjdou do pekla po smrti i oni sami. Vyvstává tady otázka, co když si ten člověk nezaslouží být poslán do pekla? Co když je všechno jinak a ta osoba je nevinná?
    U tohodle seriálu jsem zažil spoustu emocí, ale nejvíc emocí jsem zažil u samotné protagonistky Enmi Ai. SPOILER Na konci všech tří sérií mě to dojalo k slzám…a ukázalo mi to, jak dokáží být lidé zlý.KONEC S.
    Hrozně se mi u toho líbí hudební složka, opening a ending sekvence, příběh Enmi Ai(i ona 🙂 ) a originalita autorů. Jeden z mých nejoblíbenějších anime.

  2. Kaburagi Akira 13 září 2010 v 17:30

    Možná ej to pořád dokola ale ta temná atmosféra a ty postavy jsou senzačně udělaný jedny z nejlíp jaký jsem dky viděl. Tedy až na moje oblíbené Draker THan Black, ale to je zase scifi (spíš). Prostě tenhle serial musím chválit, jak kresbou tak pěkným soundtrackem tak postavami i dějem (který se sice opakuje, ale vždy je tam i něco nového)

Nový komentář