Beyond Belief: Fact or Fiction (1997)


Český název: “Věřte nevěřte”
Režie: Skip Schoolnik, Duwayne Dunham…
Uvádí: Jonathan Frakes, James Brolin
Rok výroby: 1997
Délka epizody: 60 minut
Země: USA

Existuje ještě někdo, kdo by snad neznal tento zajímavý a originální seriál zabývající se nevysvětlitelnými a nadpřirozenými jevy?

Na začátku každého dílu seriálu Věřte nevěřte se objeví postava moderátora, kterou je herec a režisér Jonathan Frakes (hrál i režíroval především vesmírnou ságu Star Trek), vyjímečně  zastoupený jiným hercem Jamesem Brolinem. Moderátor pak sám ukáže nějakou optickou iluzi či menší trik, kterým se diváka snaží přesvědčit, že na příběhy, které za okamžik uvídí, se musí dívat z různých úhlů, aby pak mohl lépe rozlišit pravdu od fikce. To je ale samozřejmě velmi složité, ne-li nemožné.

Pak už následují samostatné příběhy. Ty se rozhodně mohou pochlubit solidní režií a i v krátkém rozpětí, kolem 10 minut, dokáží navodit dost hutnou atmosféru. Neuvěřitelné příběhy však samozřejmě neobsahují jen ty hororové, přesto bych k hororu přiřadil minimálně 50 % všech povídek. Po každém příběhu se na okamžik (před dalším příběhem) ocitneme zpátky ve ztemnělém studiu, kde nám Jonathan Frakes položí několik otázek ohledně právě ukončené povídky a posléze krátkým komentářem uvede další. Tak se děje až do posledního, pátého příběhu a epizoda seriálu Věřte nevěřte končí odhalením faktu a fikce v jednotlivých povídkách, většinou v poměru 3:2 či obráceně.

Hororové příběhy využívají nejčastěji klasických kulis nejtemnějšího žánru, čímž jsou strašidelné domy, prokletí, duchové, kletby a čarodějnice, nechybí však ani hezké zpestření vlkodlakem, upírem nebo i jinými tvory. Atmosféra je skvělá, televizní herci určitě nikoho neurazí a mrazení v zádech zaručuje i zručná kamera a střih. Velkou pochvalu (po dlouhé době) uděluji také českému dabingu. Uvaděč Jonathan Frakes je namluven naprosto bezchybně, herci v povídkách také, ale mnohdy samozřejmě poznáte, že jeden a ten samý dabér klidně nadabuje několik postav v každé epizodě seriálu.

Když Věřte nevěřte sledujete již několikátou sezónu, neunikne vám, že se kostra jednotlivých příběhů liší minimálně a dokonce začnete (úspěšně) předpovídat, jak která dopadne. To je samozřejmě vinou nadměrného natahování seriálu, ale přece jenom je z pětice povídek alespoň některá vždy velmi atraktivní. Tipování je však věc složitá a tak i ten nejabsurdnější příběh může být tvůrci označen za fakt, kdežto banální hloupost přiřazena do fikce. Moderátor pak k některým příběhům, které označí za pravdivé, řekne i místo a rok, kdy se měl odehrát (většinou je to však kusá informace, např. jihozápad USA, rok 1977, někdy připojí i město či skutečné jméno hlavní postavy pravdivého příběhu). Všechno ale samozřejmě musíte brát s velkou rezervou, stačí si jen říct, že v Americe je všechno možné…

Hodnocení7
Originální seriál, který sází především na hororové příběhy, které divákům předkládá v dobré kvalitě. Občas se sice opakuje, jindy ovšem dokáže mistrovsky překvapit.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. dainio 14 srpna 2008 v 14:35

    Tak tento seriál mám velice rád…vždy se na něj i při několikáté repríze podívám a s chutí sleduji tu pětici skutečných i neskutečných příběhů…jo a pro fanoušky tohoto seriálu:Televize Fox nejdříve v roce 2009 bude vysílat pokračování tohoto skvostu…mělo by to být 8 epizod.Posílám i odkaz z anglické wikipedie…(je to v té dolní části)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Beyond_Belief:_Fact_or_Fiction

  2. Soldier 13 srpna 2008 v 19:26

    Já ten seriál miloval jako malý, dnes už bohužel není vysílán a sháním ho na DVD! Nejprve jsem se vztekal, protože jsem to chtěl napsat já, ale je dobře, žes to napsal ty Frenku. ¨

    Nejlepší díl se mi zdál ten o Halloween a smrtce, ale jsou i jiné moje oblíbené – dívka za skříni, neviditelný muž, který obtěžuje starou babku atd. Za mě rozhodně 90%

Nový komentář