American Horror Story (2011), I. série


Režie: Alfonso Gomez-Rejon, David Semel, Ryan Murphy
Rok výroby: 2011
Délka epizody: 40 minut (1. a 12. epizoda 50 minut)
Země: USA

Hrají:
Connie Britton … (Vivien Harmon)
Dylan McDermott … (Ben Harmon)
Evan Peters … (Tate Langdon)
Taissa Farmiga … (Violet Harmon)
Denis O’Hare … (Larry Harvey)
Jessica Lange … (Constance Langdon)
Frances Conroy … (Moira O’Hara)
Kate Mara … (Hayden McClaine)
…a další

 

Rodina Harmonových se stěhuje do nového, luxusního domu. Ten slibuje nejen pohodu pro rodinný život, ale i napravení nevěrou nabouraných manželských vztahů. Jaké to překvapení se koná, když je realita úplně jiná. Dům obývá tolik duchů, kolik má poslanecká sněmovna poslanců i se senátem a tvrzení o rodinné pohodě je asi tak pravdivé jako argument, že Thomas Hewitt vyhrál cenu za nejhezčí obličej roku.

Za American Horror Story stojí tvůrci jiného známého seriálového počinu, Plastická chirurgie s.r.o. Ten svým námětem a způsobem vyprávění ve své době ukázal, že i televizní produkce může svým rozpočtem konkurovat kinofilmům bohatých hollywoodských studií. Sice to nebylo tehdy ještě tolik patrné, ale za několik let poté přijde na řadu desetidílný Game of Thrones, který tato slova jen podtrhne, což už je jiný příběh. Nicméně zkušení seriáloví tvůrci se rozhodli vyměnit scénář i žánr a z jedné řezničiny přešli do druhé, úplně jinak pojaté. A jak to dopadlo?

American Horror Story přichází s několika originálními myšlenkami. Máme zde dům plný duchů, kde smrt neznamená konec, ale začátek něčeho nového. Na tom by nebylo ani zbla originality, kdyby ono duchovno díky síle domu mohlo být tak skutečné, že !SPOILER! může mezi zdmi existovat jako pevná hmota nadále žijící svým vlastním životem a provozovat své tužby jako za svého života, aniž by si živí všimli, že ten s kým mluví je již dávno mrtvý. !KONEC SPOILERU!

Na začátku každého dílu je vám představen kus historie domu, ve kterém téměř vždy dojde k nějakému krutému úmrtí a tedy i představení ducha – duše, stále obývající tento dům. Tyto prology skvěle navozují onu hustou hororovou atmosféru, která je bohužel u současných hororových počinů tolik vzácná. Ten samý účel splňují i úvodní titulky, které tomuto dílu sednou jako hřebík na Pinheadově hlavě. Zkrátka úvod a titulky patří k tomu nejlepšímu, co hororový seriál může nabídnout. A chválit budu i nadále.

V první polovině seriálu samozřejmě nastává seznamování s hlavními hrdiny a domem samotným. Tyto první díly jsou geniálně rozpracované i podané tak, že divákům nastíní vše důležité pro budoucnost a zároveň se postarají o to, aby byli jedinci tak zblblí a pro vysvětlení se podívaly na další díly. Nicméně, jak dílů přibývá a divák se v ději začíná orientovat, stává se tento seriál stále více předvídatelný a spolu s logickými vysvětlivkami přichází na řadu stejně logické otazníky.

Zabrat dostává hlavně chování některých postav (ať se jedná o duchy či živé osoby), kdy například hrdinové vědomě či nevědomě přehlíží několik faktů nebo se rozhodnou pro nějakou variantu, i když je nasnadě řešení mnohem jednodušší. Další velkou otázkou je samotný „Hororový dům“, který je široko daleko nejděsivějším místem, před kterým má většina obyvatel respekt. A přesto by se dalo říci, že spíše než duchové, zde stejně často straší i živé osoby, neboť samotný dům funguje jako takové Time Square, kde se souhlasem i nesouhlasem bydlící rodiny chodí po jeho místnostech nezvané návštěvy. A jelikož jsme v USA, tak často tyto „návštěvy“ svůj pobyt prosouloží od sklepa, až po půdu. Takže v druhé části seriálu začne nejeden mužský divák pomalu uvažovat o koupi či návštěvě takové nemovitosti.

Herci své postavy plně pochopili a hrají na výbornou. Hlavně ve druhé, slabší polovině na nich stojí celý tento počin. S režií též nemám problém, neboť to celé drží s vynikající kamerou a střihem nad vodou i ve chvíli, kdy se scénárista musel ve své dlouhé chvíli dloubat v nose. Jeho scénář je sice v první polovině naprosto geniální, ale později začíná být trochu natahovaný, s určitým množstvím několika hororových klišé. Pokud se dá něco tomuto seriálu vytknout, tak právě trochu odfláknutá druhá polovina. Nicméně jako plus berme, že příběh je víceméně uzavřený, což dokládá i fakt, že podle tvůrců se ve druhé sérii (již s určitostí) setkáme s úplně jinou rodinou i domem, protože podle nich k první sérii již není co dodat. Konec, zvonec.

Verdikt

American Horror Story vám vypoví jeden děsivý příběh o jednom děsivém domě. Ze začátku ho vypráví secsakramentsky dobře, neboť je v něm vše, co od správného duchařského hororu očekáváte v trochu jiném kabátě, než jste zvyklí. Jenže jak jde čas a epizoda za epizodou seriálu ubývá, zjistíte, že ten kabát není vlastně ani tak jedinečný. Pořád je zajímavý, ale má již své moly.

+ skvělá první polovina
+ snaha o originalitu
+ příběh
+ uzavřenější konec
+ propracované postavy
+ herecké výkony, střih, kamera, režie
+ černý humor

– horší druhá polovina seriálu
– natahování některých epizod
– občasné logické chyby

Hodnocení8
Ve výsledku se však jedná o stále nadprůměrný hororový počin, kterému by jste měli jako fanoušci tohoto žánru věnovat svůj volný čas. Alespoň to zkusit u prvních tří epizod.
80%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

  1. Skypper 4 ledna 2012 v 15:22

    Už jsem to psal v diskuzi a napíšu to znovu 🙂
    Na začátku jsem byl nadšený z takového seriálového počinu, ale s přibývajícími díly moje nadšení opadalo, až se přehouplo spíše v setrvačnost, díky které jsem sezonu dokoukal do konce. Bohužel se ukázalo, že scénáristi nechtěli ani tak moc udělat hororový seriál, ale jen hledali neokoukané prostředí s originálními postavami, aby mohli rozehrát vztahové zápletky. Stejně tak se propletený příběh ukrývající spoustu tajemství ve výsledku zaplete sám do sebe a z původně sofistikované děje vykoukne docela plytký příběh, jakých jsme už viděli spoustu.
    Je to dobře zahrané ( Jessica Lange vládne), zrežírované, nakonec to není ani špatně napsané, ale od hororového serialu jsem prostě čekal něco víc.
    Nejděsivější tak zůstává úvodní znělka a domácí porod v závěru série.

Nový komentář